Kitos naujienos

A. Brazausko 85-osioms metinėms skirtas minėjimas-konferencija

A. Brazausko 85-osioms metinėms skirtas minėjimas-konferencija

Daugiau
Raminta Popovienė: „Svarbiausia – nepalikti kurčiųjų socialinėje atskirtyje“

Raminta Popovienė: „Svarbiausia – nepalikti kurčiųjų socialinėje atskirtyje“

Daugiau
Socialdemokratai aiškinsis dėl sportininkų finansavimo

Socialdemokratai aiškinsis dėl sportininkų finansavimo

Daugiau
Labiausiai vertinamam Lietuvos prezidentui A. Brazauskui būtų sukakę 85-eri

Labiausiai vertinamam Lietuvos prezidentui A. Brazauskui būtų sukakę 85-eri

Daugiau
Skyrių balsavimas pasibaigė: dauguma nori trauktis iš koalicijos su LVŽS

Skyrių balsavimas pasibaigė: dauguma nori trauktis iš koalicijos su LVŽS

Daugiau

Nuomonės

Nuomonės 2017 01 09

G. Paluckas. Mirti nesiruošiam

Mus puolė laidot dar nemirusius. Gal ir gerai... Gal tai privers mus pakilti ir pasakyti, kad per anksti ruošiat įkapes. Per anksti trimituojat socialdemokratijos galą Lietuvoje. Per anksti kairiaisiais krikštijat tuos, kurie šalies ateitį klumpėse regi.

Geležinkelių, vijūnėlių ir šaukštų padarytos kraujuojančios žaizdos dar kurį laiką mus vers gūžtis ir jaustis nepatogiai. Nes atsakymų visuomenė jau nenori. Ji nori atgailos, ji nori atvirumo. Ir ryžtis tam reikės.

Šventų nedaug ir niekas jų neieško, todėl ir mums neverta tokiais dėtis. Klaidos lyg blusos – „kožnas“ šuo jų turi. Mes dideli ir blusos mūsų didelės. Didžiausia klaida būtų klaidose likti, bet mes neliksim. Neturime tam teisės. Socialdemokratijos Lietuvai reikia labiau nei bet kada.

Šiandien apstu tariamu kairumu apsisiautusių netikrų pranašų „trupinančių“ Lietuvą į patinkančias ir kažkuo nusikaltusias visuomenės grupes, menkinančių viešojo sektoriaus reikšmę šalies ateičiai, teisuoliškai moralizuojančių ir globėjiškai dalinančių ateitį išmokų ir pašalpų pavidalu.

Tai nėra kairumas, tai nėra priimtinas pakaitalas tikrai socialdemokratijai. Socialdemokratija, pirmiausia, yra laisvė, išlaisvinimas. Ne liberalų laisvė pinigams ir tiems, kurie jų turi, bet laisvė nuo pinigų ir jų diktuojamos lemties. Laisvė ne dominuojantiems, o nuo dominuojančių ir užkertančių galimybes kitiems.

Socialdemokratija yra žmogaus įgalinimas susikurti savo gerovę pačiam, užtikrinant, jog tokias galimybes jis turės nepaisant pinigų kiekio kišenėse ar statuso šeimos, kurioje jis gimė. Socialdemokratija yra visuomenės įgalinimas apginti savo bendrą interesą nuo vienos ar kelių stiprių visuomenės grupių, pasisavinusių šią teisę.

Šiandien Lietuvoje besiskleidžiantis naujasis „kairumas“ yra globėjiškas, nesiekiantis išlaisvinti žmogaus ir visuomenės. Atvirkščiai, siekiantis „pririšti“ žmogų prie valstybės globos, kuri apspręs ir nuspręs už žmogų viską – nuo kuo jis vilkės iki ką valgys. Socialdemokratija savyje neša demokratiją, kuri negali pakęsti šio visą apimančio, visą žinančio totalitarizmo.

Brūkšnių, skiriančių miestą nuo kaimo, uždirbantį nuo nepasiturinčio, valstybės tarnautoją nuo privačios įmonės darbuotojo, braižymas eliminuoja esminę socialdemokratijos ir gerovės valstybės sąlygą bei prielaidą – solidarumą. Šiandien aiškiai skamba – paimti iš tų, kurie turi, atiduoti tiems, kurie neturi. Tačiau tai nėra socialdemokratija. Šis priešinimas tolina visuomenės grupes vieną nuo kitos, lemia daugiau uždirbančių pyktį ir vengimą prisidėti prie bendros gerovės kūrimo. Tik socialdemokratinis principas – VISI moka, VISI gauna – gali užglaistyti šią takoskyrą. 

Jau girdžiu sakančius – apie kokią socialdemokratiją aš čia kalbu, lietuvišką? Tikra tiesa, aš apie ateitį. Netolimą. O kol kas, dar baukščiai dairysimės per petį laukdami naujos žaizdos, iš kurios ir vėl sočiai atsigers mūsų oponentai, netikri naujojo „kairumo“ pranašai bei pranašysčių apie mūsų ankstyvą mirtį skelbėjai.

Tamsiausia – prieš aušrą.

Gintautas Paluckas, Vilniaus miesto vicemeras, socialdemokratas

delfi.lt

 

Komentarai:

Rašyti komentarą Skaityti komentarus (0)