Kitos naujienos

EP sesijoje: nelygybės mažinimas, vartotojų apsauga, antidempingas, pabėgėliai, Rytų partnerystė ir susirūpinimas dėl Lenkijos

EP sesijoje: nelygybės mažinimas, vartotojų apsauga, antidempingas, pabėgėliai, Rytų partnerystė ir susirūpinimas dėl Lenkijos

Daugiau
LSDP gretas pastarąjį mėnesį papildė daugiau nei 100 naujų narių

LSDP gretas pastarąjį mėnesį papildė daugiau nei 100 naujų narių

Daugiau
Socialdemokratės: seksualinis priekabiavimas – smurto forma prieš moteris

Socialdemokratės: seksualinis priekabiavimas – smurto forma prieš moteris

Daugiau
Vilniaus rajono skyriaus ataskaitinis susirinkimas

Vilniaus rajono skyriaus ataskaitinis susirinkimas

Daugiau
Vilniečių pastangos ne veltui – šabakštynas nebus užstatytas, o virs parku

Vilniečių pastangos ne veltui – šabakštynas nebus užstatytas, o virs parku

Daugiau

Nuomonės

Nuomonės 2017 01 16

M. Varaška. Mūsų ateitis - teisė į technologijas

Kiek žmonių Lietuvoje šiuo metu turi elektromobilį, taupią, išmanią buities elektroniką, LED apšvietimą, terminės energijos įrenginius, namų ar lauko robotus?  Nedaug, kaip beskaičiuotume vienetais ar procentais. Labai nedaug.

O kiek pageidautų savo buityje mėgautis tokiomis technologijomis ir jų teikiamais pranašumais (apie tai pakalbėsime vėliau)? Didžioji dauguma, atmetus išimtis dėl pažiūrų arba nežinojimo. Bet bėgant laikui tokius sprendimus turėsime priimti visi, jei norėsime ir sugebėsime neatsilikti nuo gyvenimo.

Tarp siekiančių gyventi šiuolaikiškai, taupiai, švariai nebūtinai tik verslo ar bankų vadovai. Tai ir vidutinių ar net mažų pajamų žmonės, suprantantys pažangos naudą. Pvz. 450 Eur kainuojantis A+++ šaldytuvas vietoj dar tarybinių laikų „Minsk‘o“ burgzlio per metus  galėtų sutaupyti 30-40 Eur elektrai. Su GPM lengvata, verslo sąmoningumu toks daiktas kainuotų ~380 Eur ir būtų laisvai įperkamas bent jau lizingu.

Deja, tokiuose svarstymuose žmonės vis dar vieniši. Lietuvos valstybė plačiosios visuomenės atsinaujinti kol kas neskatina, o dažniau – netgi vengia (pvz. graudi bendra 10 MW kvota namų ūkių atsinaujinančios energijos ištekliams ir ESO (Energijos skirstymo operatorius) biurokratinės džiunglės drąsuolių kantrybei).

Tuo metu kai kitos Europos šalys veržiasi į technologijas, mes tampame vartojimo senienų užkampiu. Mūsų visuomenė lieka simboliškai padidėjančių įplaukų ir bemat jas suvalgančių kainų įkaitu, dėl vos pragyvenamos dabarties negalinčia leisti sau galvoti apie pažangesnę ateitį.

Pasaulyje ir toje pačioje Lietuvoje vartojimo technologijų skirtumai per ateinančius 10-15 metų visuomenės skirtumus lems labiau nei turtas ar pajamos. Todėl ypač šiuo metu valstybė privalo padėti visuomenei  atnaujinant savo buitį.

Konkrečių GPM (ar PVM) lengvatų, kitų paskatų taikymas vartojimo ar energijos gavybos technologijoms nėra tik nuogas mokestinis sprendimas. Tai – reali, moderni, ilgalaikė Kairioji politika ir štai kodėl.

Akreipkite dėmesį, jog siūloma skatinti ne pramonės, gamybos, o vartojimo ir smulkios energijos gavybos (saulės, vėjo) naujoves. Jos nemažina darbo vietų (atvirkščiai, jas laikinai didina dėl pardavimų ir aptarnavimų). Taigi, buities gerbūviui naudingų technologijų skatinimas yra esminis kairiųjų partijų uždavinys.

GPM lengvatas už vartojimo technologijas gautų ne verslas ar bedarbiai, o dirbantys žmonės. Vadinasi tai – neabejotinai socialdemokratinis sprendimas (kairieji remia darbą ir iš darbo kylančius privalumus).

Technologijų pasikinkymas buičiai (elektromobiliai, energijos gavyba) mažina blogąsias namų ūkio išlaidas. Jei šiandien šeima dviems automobiliams, šildymui, elektrai išleidžia ~ 500 Eur, pasitelkus technologijas net ir su paskolomis, jos sumažėtų iki 350 – 400 Eur. Netgi nedidinant atlyginimų, kiekvieną mėnesį atsiras apčiuopiama triženklė suma kitiems poreikiams. Beje, sutaupyti pinigai  tik dalis naudos. Naujovės suteikia saugumą, greitį ir patogumą.

Technologijų buičiai skatinimas yra raktas į jaunimo, vidutinių miestų šeimų ir emigrantų širdis. Lietuvoje jau užaugo linkusių taupyti, saugoti aplinką, norinčių būti pažangiais karta. Kairiesiems valstybės politikoje tai puiki galimybė susigrąžinti šių žmonių dėmesį. 

Galiausiai GPM grąžos sprendimai šiam mokesčiui esant 6 proc. mažesniam nei PVM, valstybei leidžia tapti savotišku banku. Juk ji pirmiau gauna ženkliai padidėjusias PVM įplaukas ir tik po metų gyventojui atiduoda GPM. Turint omenyje, jog žmonės miršta, pamiršta, perka ne tik lietuviai, GPM lengvata pasinaudos tikrai ne visi.  Beje, euras taip pat nuvertėja. Valstybė žmogui atiduos kiek mažesnės vertės eurą nei gavo iš jo prieš metus.

Teisės į technologijas (ar jų visuotinio paplitimo) kaip modernios kairės požiūris turi ir vieną trūkumą. Daugelis buities naujovių gaminamos ne Lietuvoje bet importuojamos. Tačiau tik dėl to mes nebegalime likti abejingais visuomenės pažangai.

Mantas Varaška

Komentarai:

Rašyti komentarą Skaityti komentarus (0)