Kitos naujienos

G. Kirkilas sveikina Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenę

G. Kirkilas sveikina Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenę

Daugiau
Dar vienas kirtis regionams: mokslo centrai rajonuose nesteigiami?

Dar vienas kirtis regionams: mokslo centrai rajonuose nesteigiami?

Daugiau
LSDP Vilniaus rajono skyriaus sąskrydis

LSDP Vilniaus rajono skyriaus sąskrydis

Daugiau
Europos Parlamentas pradėjo naują politinį sezoną

Europos Parlamentas pradėjo naują politinį sezoną

Daugiau
Prezidento Algirdo Brazausko 85-osioms gimimo metinėms paminėti skirti renginiai

Prezidento Algirdo Brazausko 85-osioms gimimo metinėms paminėti skirti renginiai

Daugiau

Nuomonės

Nuomonės 2017 04 03

P. Eidukevičius. Kodėl Lietuvos darbdavių konfederacija tokia pasyvi? Klausimas Danui Arlauskui

Situacija Lietuvoje švelniai kalbant įgriso. Makro ekonominiai rodikliai (BVP ir kiti) dar būtų pusė bėdos. Tik daugumą Lietuvos gyventojų tie “makro” visai nešildo. Mums nuotaikas formuoja mažos algos, pensijos; didžiausi ES skirtumai, emigracija; daugiausia savižudybių; ir t.t. Reitingai rodo, kad blėsta viltys dėl naujos valdžios žadėtų radikalių permainų. Nejau tų “į gera” permainų taip ilgai laukus teks ir vėl dar ilgai laukti?

Viešuose aptarimuose ir siūlymuose “ką daryti” kažkodėl neužkliūna smulkesnių verslų reikalai . Pažangiose šalyse smulkieji ir vidutiniai verslai yra didžiausi darbdaviai ir bene labiausia lemia daugumos žmonių gerbūvį? Tik ne pas mus.

Kas pas mus labiausia trukdo smulkesniems klestėti? Masto ekonomija visur ir visada teikia stambiesiems prie panašių kitų sąlygų lemiamą pranašumą prieš smulkesnius.

Vakaruose smulkesnius verslus gelbsti valstybė progresiniais mokesčiais – leidžia jiems gyvuoti! Ne vien vegetuoti, įspraustiems į šešėlius. Kaip yra pas mus. Kodėl???

 Tai ir būtų svarbiausias klausimas Lietuvos darbdavių konfederacijos generaliniam direktoriui Danui Arlauskui. Kuris yra užsiminęs, kad smulkesni verslai moka mokesčių tris kartus daugiau nei stambieji. Tai - regresinis silpnesnių diskriminacijos, o stipresnių  privilegijavimo mokesčiais pobūdis.

Tai - tipiška ūkio destabilizacijos, skirtumų auginimo, socialinės atžangos situacija.

Kas mums trukdo regresą keisti progresu? Klausimas darbdavių konfederacijai.

Ir visiems, ieškantiems išeities.

Ir visiems, ieškantiems išeities, pravartu prisiminti Amerikos pavyzdį. Po 2008-jų NT kainų burbulo sprogimo iškilo JAV bankų nemokumo ir visos finansų sistemos islandiško pavyzdžio sumaišties grėsmė. Bankai buvo sušelpti solidžia virš 700 milijardų valstybine subsidija. Atsiradusią didžiulę biudžetinę spragą buvo užsimota užkišti europietiško pavyzdžio PVM mokesčiais. Įstatymas įstrigo kongrese. Ekspertai įtikino atstovus jo žala ir ypatingai smulkesniam verslui: apyvartinis PVM mažina apyvartą, o jo regresas kerta per mažiau pasiturinčių – pagrindinių smulkesnių verslų klijantų - perkamąją galią.

Europa pokario sumaištyje tik „laikinai“ įsivedė, lengviau surenkamus nei kiti, prekybinės apyvartos mokesčius, tuo pačiu netiesiogiai apmokestinant šešėlines pajamas. Ir taip įsitaisė tokiems „patogiems“ regresiniams mokesčiams priklausomybę? Galvojant apie ES ateitį, gera proga prisiminti Amerikos pavyzdį?

Petras Eidukevičius yra socialdemokratas 

 

Komentarai:

Rašyti komentarą Skaityti komentarus (0)