Kitos naujienos

EP sesijoje: nelygybės mažinimas, vartotojų apsauga, antidempingas, pabėgėliai, Rytų partnerystė ir susirūpinimas dėl Lenkijos

EP sesijoje: nelygybės mažinimas, vartotojų apsauga, antidempingas, pabėgėliai, Rytų partnerystė ir susirūpinimas dėl Lenkijos

Daugiau
LSDP gretas pastarąjį mėnesį papildė daugiau nei 100 naujų narių

LSDP gretas pastarąjį mėnesį papildė daugiau nei 100 naujų narių

Daugiau
Socialdemokratės: seksualinis priekabiavimas – smurto forma prieš moteris

Socialdemokratės: seksualinis priekabiavimas – smurto forma prieš moteris

Daugiau
Vilniaus rajono skyriaus ataskaitinis susirinkimas

Vilniaus rajono skyriaus ataskaitinis susirinkimas

Daugiau
Vilniečių pastangos ne veltui – šabakštynas nebus užstatytas, o virs parku

Vilniečių pastangos ne veltui – šabakštynas nebus užstatytas, o virs parku

Daugiau

Nuomonės

Nuomonės 2017 05 09

A. Brazas. Socialdemokratija - tai (lygios) galimybės ir perspektyvos visiems

Taip būtų galima nusakyti socialdemokratijos esmę vienu sakiniu.

Bet grįžkim metus atgal... Čia iš šios tribūnos tada pasakiau, kad LSDP tikrai negaus daugiau kaip 25 vietas Seime, jeigu darys tai, kas socialdemokratams daryti tiesiog nepridera. Na, dėl laiko stokos nevardinsiu detalių. Deja, buv. partijos vadovybė užsispyrusiai laikėsi savo linijos ir rezultatą visi žinome...

Šiemet pagaliau padarytas pirmas žingsnis atnaujinant ir modernizuojant LSDP - pirmą kartą partijos pirmininką rinko visi bičiuliai ir tai, atrodo, tikrai pasiteisino: Gintautas Paluckas teikia daug vilčių. Tikiuosi, kad po 2-jų metų bus žengtas dar vienas žingsnis ir partijos pirmininkas jau bus renkamas atviruose rinkimuose, kai balsuoti galės visi, kas tik užsiregistruos (sumokėdami nedidelį registracijos mokestį, o profsąjungų nariai ir be jo), o ne tik LSDP nariai.

Pagaliau skelbiame, jog ryžtingai sukame KAIRĖN: naujai išrinktas partijos pirmininkas šitai aiškiai bei tvirtai deklaruoja ir niekas tam neprieštarauja, o entuziastingai pritaria. Puiku. Taigi, visi sutelktai imkimės įgyvendinti šitą kairiąją socialdemokratinę politiką, kuri užtikrintų lygias galimybes ir perspektyvas visiems.

Mes nebeturime laiko skelbti lozungus, nuostatas ir siekius. Turim neatidėliojant teikti konkrečius pasiūlymus kaip šią kairiąją socialdemokratinę politiką įgyvendinti PRAKTIKOJE - siūlyti konkrečius veiksmus ir priemones. Viliuosi, kad nauja partijos valdyba, tarybos prezidiumas, LSDP komitetai ir LSDP frakcija Seime sutelktai imsis šito neatidėliotino darbo. Situacija yra panaši į lenktynes greitkelyje, kai priekyje laukia ilgas(?) posūkis ir mes tiesiog turime aplenkti LVŽS tame viraže (kad paskui nebūtų per vėlu) - teikdami konkrečius racionalius/dalykiškus socialdemokratinius siūlymus, parodant kas iš tikro yra kairėje, o kas tik skelbiasi joje esanti (kad ir su išlygomis).

 Deja, mūsų Seimo rinkimų programoje šitų svarbių konkrečių veiksmų bei priemonių beveik ir nėra įvardinta arba tai paminėta tik kaip neįpareigojantys lozungai.

Taigi, kas dabar svarbiausia ir aktualiausia?

Paminėsiu tik du dalykus - mokesčių politiką ir provincijos perspektyvą.

LSDP turi, tiesiog privalo, jau artimiausiu metu pateikti savo siūlomos MOKESČIŲ SISTEMOS pilną/kompleksinį projektą (bent jau jo metmenis/gaires). Progresiniai gyventojų pajamų mokesčio tarifai - TAIP ir be jokių kompromisų. Būtina aiškiai pasakyti, kad tik "progresyvumas iš apačios" mūsų netenkina, nors mes ir esame už PNPD=NPD=MMA. Taip pat turi būti pateikti konkretūs siūlymai kaip žymiai padidinti kapitalo indėlį/įnašą formuojant biudžetus, bet tokie, kad nesužlugdytų verslo. Turto mokesčiai irgi turėtų tapti visuotiniai, bet saikingi. Pritariu G. Kirkilo iniciatyvai dėl 120 €/mėn. už kiekvieną vaiką. Bet..., mes turim aiškiai pasisakyti už valstybės garantuotų pajamų visiems padidinimą - kiekvienam šeimos nariui bent iki 250 €/mėn., o vienišam asmeniui iki 350 €/mėn., nes šios pajamos yra tiesiog būtinos net labai taupiam pragyvenimui.

PROVINCIJOS perspektyva: išeitis - SAVIVALDOS ir KOOPERACIJOS plėtojimas bei aktyvus valstybės vaidmuo. Šeimos ūkių kooperacija savaime tikrai sparčiai pati savaime neįvyks - reikia, kad tai inicijuotų, organizuotų ir remtų valstybė. Dėl savivaldos plėtojimo. Na, reikia pagaliau imti ir padaryti neužbaigtą darbą - įsteigti šitas naujas savivaldybes aplink tuos antruosius rajonų miestus, gi praktika parodė - tai tikrai duoda teigiamą efektą. Ir tikrai jau laikas, kad ir labai stipriai pavėlavus, suteikti SAVIVALDĄ KAIMIŠKOMS SENIŪNIJOMS (jeigu/kur reikia jas sustambinant) bei rajonų centrams: įgalinti žmones išsirinkti seniūnus ir seniūnijų tarybas bei sudaryti galimybes seniūnijoms turėti pakankamus biudžetus. Socialinės infrastruktūros išsaugojimas miesteliuose / stambiose gyvenvietėse neturėtų būti net diskusijų objektu, nes be šios socialinės infrastruktūros miesteliai/gyvenvietės tiesiog sparčiai nunyks. Bet visam tam reikės daugiau viešųjų lėšų? Taip, reikės. Šitų didesnių viešųjų lėšų reikės ir viešųjų paslaugų kokybės pagerinimui bei biudžetininkų atlyginimų padidinimui. Todėl turime siekti, kad perskirstymas nuo dabartinių 30% BVP per artimiausius porą trejetą metų padidėtų bent iki 33÷35% BVP.

Socialdemokratijos oponentams - taip pasaulyje (vis dar) dominuoja globalizacija, finansializacija (finansinis kapitalas) ir neoliberalizmas ("laisvosios" rinkos fundamentalizmas). Bet šioje dominuojančioje srovėje (tendencijoje) kiekviena valstybė gali irtis prie savo kranto. Socialdemokratams tas uostas - universali (plati ir gili) GEROVĖS VALSTYBĖ. Tad visi kartu drauge ryžtingai irkimės link jos. Už kairiąją socialdemokratinę politiką.

Socialdemokrato A. Brazo kalba LSDP XXXV suvažiavime

Komentarai:

Rašyti komentarą Skaityti komentarus (0)