Kitos naujienos

EP sesijoje: nelygybės mažinimas, vartotojų apsauga, antidempingas, pabėgėliai, Rytų partnerystė ir susirūpinimas dėl Lenkijos

EP sesijoje: nelygybės mažinimas, vartotojų apsauga, antidempingas, pabėgėliai, Rytų partnerystė ir susirūpinimas dėl Lenkijos

Daugiau
LSDP gretas pastarąjį mėnesį papildė daugiau nei 100 naujų narių

LSDP gretas pastarąjį mėnesį papildė daugiau nei 100 naujų narių

Daugiau
Socialdemokratės: seksualinis priekabiavimas – smurto forma prieš moteris

Socialdemokratės: seksualinis priekabiavimas – smurto forma prieš moteris

Daugiau
Vilniaus rajono skyriaus ataskaitinis susirinkimas

Vilniaus rajono skyriaus ataskaitinis susirinkimas

Daugiau
Vilniečių pastangos ne veltui – šabakštynas nebus užstatytas, o virs parku

Vilniečių pastangos ne veltui – šabakštynas nebus užstatytas, o virs parku

Daugiau

Partijos naujienos

Partijos naujienos 2017 05 08

LSDP pirmininko Gintauto Palucko kalba XXXV-ame LSDP suvažiavime

Mieli bičiuliai,

tiesioginiai partijos pirmininko rinkimai turi didžiulį privalumą. Aplankius tiek skyrių ir pabendravus su visa partija, įtampos sakant pirmąją kalbą nelieka, nes aš visus Jus pažįstu ir su visais bendravau.

Tačiau prieš pradedant kalbą, norėčiau padėkoti savo konkurentams šioje rinkimų kampanijoje. Mūsų diskusijose, mūsų debatuose gimė tikrai gražių idėjų, kurias kartu įgyvendinsime.

Taip pat norėčiau padėkoti Algirdui Butkevičiui, kuris mus, Lietuvos socialdemokratus, vedė nelengvais politiniais keliais. Nepaisant kritikos ir įvairiausių nuomonių, mūsų pirmininkas su mumis buvo ir džiaugsme, ir varge, vedė mus į pergales ir leido ant jo tvirto peties pasiguosti po ne itin sėkmingų rinkimų rezultatų. Gerbiamas, mylimas mūsų Algirdai, noriu padėkoti už tuos aštuonerius metus.

* * *

Šiandien norėčiau pakalbėti apie tikėjimą. Dėl tikėjimo žmonės padaro ir labai blogų, ir labai gražių dalykų. Tikėjimas teisingesne visuomene, tikėjimas, jog socialdemokratinės vertybės veda į tokią visuomenę, leido mums atkurti partijos veiklą 1989 metais mūsų Nepriklausomybės, mūsų nepriklausomos Lietuvos priešaušryje.

Šis dalykas mus įpareigoja tą tikėjimą nešti širdyje. Ir tai šiandien galiu drąsiai pasakyti – tą tikėjimą mes savyje turime atrasti iš naujo. Drąsą būti tikrais socialdemokratais turime rasti iš naujo.

Jums buvo girdėtas ir yra žinomas mūsų prezidento Algirdo Brazausko posakis – „socialdemokratija yra tas pats liberalizmas, tik iki tam tikro laipsnio“.  Ir tai yra netiesa. Mes per ilgai flirtavome su šia socialdemokratijos sąvoka.

Socialdemokratijos politinė darbotvarkė yra gerokai ambicingesnė. Tai, ką liberalai dažnai palieka sutvarkyti nematomai rinkos rankai, mes, socialdemokratai, imamės atsakomybės spręsti, remdamiesi solidarumu, socialiniu teisingumu, nepalikdami nė vieno už borto.

Mane dažnai pastaruoju metu žurnalistai ir šiaip oponentai iš kitų partijų kankina klausimu, kaip tu supranti, kas yra socialdemokratija? Atsakysiu. Socialdemokratija nėra pašalpos, socialdemokratija nėra išmokos, socialdemokratija nėra lengvatos. Socialdemokratija yra žmogaus išlaisvinimas iš gamtos ir rinkos sąlygotos nelygybės. Socialdemokratija yra žmogaus įgalinimas, pirmiausia – pasirūpinti savimi ir susikurti tokį gyvenimą, kuris būtų orus ir nežeminantis.

Bet jei kalbame apie gamtą ir nelygybę, tai pakalbėkime apie moteris. Moterys turi gamtos nustatytą priedermę, prievolę tęsti žmonių giminę. Visuomenė per savo kultūrinę tradiciją tų prievolių moterims suteikia dar daugiau. Ir kai mes sakome, jog moteris laiko tris šeimos, namų ūkio kampus, tai mes stipriai sumenkiname moters indėlį į šeimos ir visuomenės gerovę.

Negailestinga statistika aiškiai sako, jog vyrų ir moterų pajėgos šeimoje pasiskirsto 1:6., t. y. moteris 6 kartus daugiau laiko ir savo pastangų skiria namų ūkiui, vaikų priežiūrai ir ruošai.

Ir kaip mes, visuomenė, joms atsilyginame? 15 proc. mažesniu darbo užmokesčiu, mažesnėmis karjeros galimybėmis ir, aišku, mažesne pensija.

Ši problema, ši politinės darbotvarkės dalis yra vienas svarbiausių mūsų, socialdemokratų, iššūkių. Kaip šią problemą spręsti? Yra daug įvairiausių priemonių, bet pasakysiu vieną, nuo kurios ir pradėsime.

Politinis moterų įgalinimas. Rinkimų kampanijos metu žadėjau, jog laikysiuosi pariteto principo skiriant savo pavaduotojus – 6 vyrai, 6 moterys. Manau, kad mes galėtume išplėsti šį pažadą Jums visiems pritariant. Prezidiume taip pat turi būti išlaikytas paritetas: pusė vyrų, pusė moterų.

Ne tik moterims reikia socialdemokratų dėmesio. Lietuvoje yra visa kūrybinė klasė žmonių, kurie gyvena praktiškai skurdo rizikos riboje arba nepritekliuje. Aš šneku apie žmones, kurie kuria ir formuoja mūsų visuomenę. Kalbu apie mokslininkus, bibliotekininkus, mokytojus, dėstytojus, kurių darbo užmokestis yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje, dažnai net mažesnis nei Bulgarijoje ar Rumunijoje. Net kai kurios Lotynų Amerikos šalys savo mokslininkams moka didesnius atlyginimus.

Skurdas, bičiuliai, gimdo tik skurdą. Nepriteklius gimdo neviltį, o neviltis veja iš Lietuvos. Mūsų, socialdemokratų, užduotis yra išnaikinti skurdą, nepriteklių ir suteikti viltį, kad žmonės galėtų likti ir gyventi Lietuvoje.

Mieli bičiuliai, šiandien suvažiavimui yra pateiktas kreipimosi projektas, kuriame yra išdėstyti mūsų politiniai prioritetai, kuriais remiantis mes turėtume paruošti savo atnaujintą programą per ateinančius metus. Aš nuoširdžiai kviečiu šį kreipimąsi palaikyti.

Daugelį metų mūsų šūkis yra „Svarbiausia –  žmogus!“. Šiandien aš žiūriu į profesinių sąjungų atstovus ir įtariu, kad jie netiki, jog mums svarbiausia – žmogus. Kaip manote, kodėl? Žinome, kodėl.

Manau, mūsų moralinė pareiga ir mūsų profesinėms sąjungoms, ir Lietuvos dirbantiesiems yra ištaisyti tas klaidas. Nuoširdžiai tikiu, kad kartu su mūsų koalicijos partneriais ir su mūsų frakcija Seime mes sugebėsime priimti teisingesnį Darbo kodeksą, kuris leis patikėti, jog mums svarbiausia – žmogus.

Mieli bičiuliai, mūsų laukia daug darbų. Tikiu, jog kartu mes juos visus įveiksime. Ir taip, kaip Algirdas Butkevičius minėjo, iš naujo žengsime į pergales, iš naujo būsime stiprūs ir galingi. O mūsų socialdemokratinė rožė plevėsuos aukštai ir garbingai.

Ačiū!

Komentarai:

Rašyti komentarą Skaityti komentarus (0)