Ar esame pasirengę ištrūkti iš lyčių stereotipų spąstų?

Partijos naujienos
2020-01-27

Sausio 28-ą, nuo 12 iki 16 val., Seime (III rūmų Konferencijų salėje) vyks mokslinė-praktinė konferencija „Sisteminis požiūris į lyčių lygybę: Priemonės smurto lyties pagrindu prevencijai ugdymo įstaigose”, kurios metu bus pristatyta šešiose Europos Sąjungos šalyse dvejus metus trukusio tyrimo pagrindu parengta mokomoji medžiaga 8–12 metų vaikams.

Konferencijoje dalyvaus policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, Jungtinių Tautų Moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto narė Dalia Leinartė, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ir kiti kasdien su smurto lyties pagrindu pasekmėmis susiduriantys pareigūnai, specialistai, nevyriausybininkai, švietėjai, politikai.

„Nuolankios mergaitės” ir „neverkiančio berniuko” stereotipų kaina per didelė, šie spąstai kerta tiek per psichinę sveikatą, tiek per ekonominę gerovę. Tad mokslininkų parengtos praktinės priemonės, ugdančios mūsų vaikų atsparumą smurtui, drąsą siekti laimėjimų ir įveikti sunkumus, suteikia mums galimybę užauginti kartą, kuri su nuostaba klausysis, kaip Lietuva kažkada dėl smurto prieš moteris kasmet patirdavo 600 mln. eurų žalą”, – sako konferencijos globėja Dovilė Šakalienė, Seimo Moterų grupės ir Vaiko gerovės grupės vicepirmininkė.

ES Teisių, Lygybės ir Pilietiškumo programos remiamas tyrimas SAFER analizavo lyčių vaidmenis ir lyčių stereotipus, jų ryšį su smurtu bei smurto prevencijos švietimo galimybes. Tyrimo pagrindu parengtą mokymų medžiagą sudaro keturi moduliai, kuriais siekiama išugdyti lyčių lygių galimybių suvokimą, stereotipų atpažinimą ir kritinį požiūrį į juos; įgalinti vaikus efektyviai susitvarkyti su kasdienio gyvenimo iššūkiais; padėti vaikams ugdytis vertybinę, pilietišką ir socialiai priimtiną mąstyseną bei elgseną; stiprinti gebėjimą „atsitiesti” po nelaimių, traumų ar didelio streso.

„Žodis „safer” išvertus iš anglų kalbos reiškia „saugesnis” arba „saugesnė”, o juk būtent to ir norime savo vaikams – kad jie mokėtų atpažinti bet kokį smurtą, nebijotų kreiptis pagalbos, o taip pat ir patys neklijuotų etikečių ir gerbtų kitą žmogų”, – atkreipia dėmesį Robertas Povilaitis, psichologas, „Vaikų linijos” vadovas.

„Sisteminis požiūris pasirinktas siekiant ugdyti vertingus įgūdžius, kuriuos galima būtų pritaikyti ne tik kovojant su smurtu lyties pagrindu, bet ir gerinant asmens emocinę bei psichologinę gerovę, mezgant sveikus santykius. Naudodamiesi SAFER instrukcijomis ir taikydami pratimus,  švietėjai galės sukurti saugesnę aplinką klasėje, padrąsins vaikus kreiptis pagalbos dėl smurto lyties pagrindu, prireikus apginti bendraamžį konkrečioje situacijoje”, – teigia tyrimo Lietuvoje vadovė Neringa Grigutytė, Vilniaus universiteto docentė.

Konferencija skirta mokytojams, mokyklų vadovams ir kitiems administracijos atstovams, švietimo pagalbos specialistams (psichologams, socialiniams pedagogams ir kitiems specialistams), pedagoginių psichologinių tarnybų ir švietimo skyrių specialistams, vaiko gerovės komisijų nariams, vaiko teisių apsaugos specialistams, nevyriausybinių organizacijų atstovams, politikos formuotojams.

Konferencija bus transliuojama tiesiogiai Seimo interneto svetainėje ir Seimo Youtube paskyroje.

Renginio PROGRAMA.

Konferencijos dieną visose šešiose šalyse bus atverta galimybė parsisiųsti mokomąją medžiagą iš interneto svetainės SAFER: https://saferlearning.eu

Prieš konferenciją, 9.30 val. vyks politikos formuotojų ir ekspertų diskusija-pasitarimas dėl Lietuvoje prieinamų smurto lyties pagrindų prevencijai skirtų mokymo priemonių praktiniam integravimui į ugdymo programas kylančių kliūčių, reikalingų sprendimų ir politinės valios mobilizavimo galimybių. Diskusijoje dalyvaus Švietimo, mokslo ir sporto,  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Nacionalinės švietimo agentūros, Vilniaus universiteto, Lietuvos žmogaus teisių centro, Moterų informacijos centro, Lietuvos psichologų sąjungos, Seimo frakcijų atstovai.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai