Koronavirusas Lietuvoje sukėlė dar neregėtą ekonominę krizę, kurios pasekmes, akivaizdu, pajus kiekvienas šalies gyventojas. Nors Vyriausybė šalies ekonomikai metė gelbėjimosi ratą, tačiau šis – gerokai mažesnis, nei jo šiandien reikia ekonomikai stabilizuoti ir gaivinti.
Nedarbo lygis šalyje kyla nuo pat pirmos karantino dienos. Remiantis Užimtumo tarnybos duomenimis, didžiausias nedarbas fiksuojamas kurortuose, o kai kuriuose rajonuose jau viršijo ir keliolika procentinių punktų.
Vyriausybė turi lengvinti karantino sąlygas ir sudaryti galimybę grožio paslaugų specialistams priimti ir aptarnauti klientus.
Tačiau ne tik turizmo sektorius išgyvena sunkius laikus. Virusas stipriai palietė įmones, kurios dėl karantino priverstinai apribojo savo veiklą: uždarė parduotuves, salonus. Tokie ribojimai ypač palietė grožio paslaugų sektorių.
Nežinomybėje gyvena tūkstančiai savarankiškai dirbančių žmonių, o ypač – grožio sektoriuje dirbantys. Nors šiems, savarankiškai dirbantiems žmonėms, numatytos valstybės išmokos, tačiau jų dydis glumina.
Valstybė savarankiškai dirbantiems kirpėjams, manikiūro specialistams, visažistams, kosmetologams, masažistams ir kitiems grožio srities specialistams numatė mokėti 257 eurus per mėnesį.
Suprantama, reikia solidarizuotis su kitais krizėje atsidūrusiais žmonėmis ir suprasti, kad visos sritys turi būti valstybės palaikomos ir gelbėjamos, tačiau savarankiškai dirbančių žmonių situacija kiek kitokia nei samdomų darbuotojų.
Daugelis savarankiškai dirbančių žmonių savo veiklai yra susipirkę ar nuomojasi darbui reikalingą įrangą, nuomojasi patalpas, moka komunalinius mokesčius, išlaiko ne tik save, tačiau ir savo šeimą, vaikus ar tėvus.
Grožio sektoriuje pagal verslo liudijimus Lietuvoje dirba per dešimt tūkstančių žmonių, kurių didžioji dauguma atsidūrė ant išlikimo ribos. Kai kurie grožio specialistai neslepia: jei tokia situacija tęsis ir toliau, norint išlikti, gali tekti verstis nelegaliai.
Uždarius grožio salonus, kirpyklas, kosmetologijos kabinetus, pastarųjų paslaugų paklausa nedingo. Moterys, norėdamos išlikti gražios ir pasitikinčios savimi, nebijo rizikuoti net savo sveikata ir prašosi priimamos pas grožio meistrus. Žinoma, nelegaliai.
Pas draugę karantino metu dėl alergijos grožio salone apsilankiusi atlikėja Katažina Zvonkuvienė susilaukė tūkstančių smerkiančių ir palaikančių komentarų. O kodėl niekas nekalba apie tai, kur grožio paslaugomis naudojasi, pavyzdžiui, Seimo narės? Gal namuose grožio meistrais ,,įdarbinti“ jų vyrai? Greičiausiai, sutuoktiniai manikiūrą, makiažą ar plaukų dažymą atlieka ir moterims, besipuikuojančioms gyvenimo būdo žurnaluose?
Jei artimiausiu metu Vyriausybė nesiims atitinkamų priemonių, ši nelegali veikla peraugs į masinį uždarbiavimą namuose. Tik laiko klausimas, kada grožio specialistai dėl duonos kąsnio ims rizikuoti visų mūsų sveikata.
Vyriausybė turi lengvinti karantino sąlygas ir sudaryti galimybę grožio paslaugų specialistams priimti ir aptarnauti klientus. Maksimalios apsaugos priemonės, ribojamas apsilankančių klientų skaičius, patalpų dezinfekcija/vėdinimas ir kitos prevencinės, tačiau griežtos priemonės galėtų užtikrinti ir klientų, ir grožio specialistų, ir visų mūsų saugumą. Taip jau daroma kaimyninėse Lenkijoje ir Latvijoje.
Jei sveikatos specialistų manymu, neįmanomas joks saugus klientų aptarnavimo planas, Vyriausybė turėtų numatyti adekvačias priemones, kurios neleistų žmonėms atsidurti ant skurdo ribos. Būtina kuo greičiau gelbėti savarankiškai dirbančius žmones.