Prieš Šv. Velykų savaitgalį, siekiant dar labiau sugriežtinti kovą su koronaviruso plitimu, šalies Vyriausybė ėmėsi naujų draudimų ir priemonių. Be pratęsto karantino ir naujų ribojimų – gyventojams judėti šalyje, atsirado ir nuostata dėl privalomo apsauginių kaukių dėvėjimo viešumoje.
Vienas premjero argumentų, kodėl viešumoje apsauginių kaukių dėvėjimas privalomas – įpratimas.
Nors Pasaulio sveikatos organizacija ir toliau laikosi pozicijos, kad apsauginės kaukės neapsaugo nuo COVID-19 viruso jas dėvinčių sveikų žmonių ir neteikia rekomendacijų, kad žmonės viešoje erdvėje jas dėvėtų, mūsų šalies valdantieji gudresni ir žino daugiau nei PSO.
Vienas premjero argumentų, kodėl viešumoje apsauginių kaukių dėvėjimas privalomas – įpratimas. Tiesiog, kad žmonės priprastų jas dėvėti. Priprasim, žinoma, nes, kaip sakoma, ir šuo kariamas pripranta. Tačiau kas nutiko, kad poziciją valdantieji pakeitė?
Nors valdantieji giriasi, kad jiems puikiai sekasi tvarkytis su šalį užklupusia nelaime, akivaizdu, kad taip nėra. Vien užsikrėtusių virusu medikų skaičius indikuoja, jog mūsų sveikatos sistema braška per siūles. Jei valstiečiai jau anksčiau būtų girdėję raginimus medikams kelti algas, jiems nereikėtų dirbti per kelias sveikatos įstaigas, o ir viruso plitimas nebūtų buvęs tokio masto, koks yra šiandien.
Pavėluotas reagentų ir apsauginių priemonių užsakymas, per lėtas karščiavimo klinikų atsiradimas ir valdančiųjų mėtymasis kelia pagrįstų nuogąstavimų, kad ne viską darome, jog sumažintume viruso plitimą šalyje.
Puikus to pavyzdys – PSO raginimas maksimaliai testuoti žmones, kuriems pasireiškia galimi viruso sukeltos ligos simptomai. Nors ir buvo paruošti mobilieji patikros punktai, Lietuvoje jie pradėjo veikti vėliau, nes buvo baiminamasi, kad užplūdus žmonėms, baigsis reagentai.
Lygiai tas pats kartojosi su mobiliaisiais patikros punktais ir po kelių savaičių. Po „naktinių“ A. Verygos sprendimų, kuriuos sukritikavo ir šalies prezidentas G. Nausėda, buvo nuspręsta dvigubai sumažinti tyrimo apimtis. Žmonių su ligos simptomais daugėja, o tyrimų apimtys mažėja.
Galiausiai, kas nutiko, kad valstiečiai persigalvojo dėl apsauginių kaukių dėvėjimo? Ministras A. Veryga karantino pradžioje, kuomet masiškai, su milžiniškais antkainiais imta perpardavinėti apsaugines kaukes, garsiai visus ramino, kad tai nėra pati svarbiausia apsaugos nuo viruso priemonė ir dešimtis kartų per dieną žiniasklaidos priemonėms kartojo, kad jos nuo ligos neapsaugo.
PSO ragina testuoti, mes mažiname apimtis, PSO sako, kad apsaugos kaukės žmonių neapsaugo, mes jų dėvėjimą darome privalomą. Kas vyksta?
Kurį laiką apsauginių kaukių Lietuvoje net nebuvo galimybės nusipirkti, tačiau dabar daugumoje prekybos centrų ir vaistinių jų atsirado. Nuo viruso plitimo pradžios jų kaina pakilo drastiškai, dešimtis kartų. Tai galima paaiškinti pasauliniu kaukių trūkumu, tačiau kaip paaiškinti faktą, kad šios, jau privalomos, anot valdžios, būtinos priemonės dar apmokestinamos ir PVM?
Seimas priėmė įstatymą, kuriuo ekstremalių situacijų metu Vyriausybei suteikiama teisė reguliuoti būtiniausių produktų kainas, tačiau tai niekaip neprisideda prie to, kad privaloma padaryta priemonė būtų nors kiek pigesnė ir prieinama visiems žmonėms. O gal Vyriausybė siekia nors tokiu būdu į biudžetą surinkti šiek tiek daugiau pinigų?
Akivaizdu, daugumai krizė atnešė vargus ir rūpesčius, tačiau kai kurie krizinėse situacijose mato ir galimybes. Dabar tikras aukso amžius įvairaus plauko spekuliantams, su milžiniškais antkainiais perpardavinėjantiems apsaugines kaukes ir kitas priemones. Panašu, prie jų jungiasi ir valdantieji, susirinkdami PVM nuo privalomų kaukių.
Vyriausybė nedelsiant turi imtis iniciatyvos dėl PVM mažinimo būtiniausioms ir privalomoms apsaugos nuo viruso priemonėms. Mažinamas turi būti ir PVM tarifas būtiniausiems maisto produktams.
Manau, kad priimtos įstatymo pataisos dėl būtiniausių produktų kainų reguliavimo yra labiau deklaratyvios ir skirtos rinkėjams nei realiai naudojamas instrumentas, todėl kviečiu politikus išgirsti siūlymus ir grįžti prie realaus kainas mažinsiančio įrankio – PVM tarifo mažinimo būtiniausioms apsaugos priemonėms ir maisto produktams.