Laurynas Gečius. Išmoka tėvų paliktiems vaikams pakilo net 2 eurais

Komentaras
2020-04-23

2020 metai prasidėjo solidžiu šalies valdančiųjų mostu didėjo pensijos, ženkliai augo išmokos vaikams… Bet ne visiems: buvo vaikų, kuriems išmoka padidėjo 2 eurais per mėnesį! Šis padidėjimas tikrai vertas atskiro aptarimo ir pagyrimo ar ne?
Socialiniame užribyje palikti vaikai, kuriems išlaikymą vietoje to nepajėgiančių, dažniausiai piktybiškai nepageidaujančių, tėvų moka Valstybė. Lietuvoje tokių vaikų, kuriuos augina vienas iš tėvų, o kitas teismo sprendimu turėtų padėti materialiai, bet šios pareigos vengia tūkstančiai.

Iki 2020 metų sausio šiems vaikams iš Sodros biudžeto (anksčiau pinigus mokėjo Vaikų išlaikymo fondas) kas mėnesį buvo skiriama 68,40 euro, o nuo šių metų sausio ši suma išaugo iki 70,20 euro. Tikrai ženkli parama… Būtų juokinga, tačiau kai kam išgirdus šią žinią norėjosi verkti.

Viena mama pasakojo, kad su didele viltimis laukė išmokų vaikams padidėjimo. Ir tai skambėjo taip gražiai: išmokos visiems vaikams kilo iki 60 eurų, tėvams auginantiems tris ir daugiau vaikų, nepaisant jų materialinių galimybių, po 100 eurų už vaiką… Deja, ženkli priemoka nebuvo skirta alimentų negaunantiems vaikams…

Viena vaiką auginanti mama bei niekada iš vaiko tėvo taip ir negavusi priteisto išlaikymo pirmą mėnesį net negalėjo patikėti pamačiusi, kad išmoka padidėjo 2 eurais. Ji net sukaupė drąsą ir paskambino vienai Seimo narės padėjėjai pasiteirauti. Ši atsakė, kad ji nežino kiek didėjo išmokos… Bet jei didėjo, tai yra viskas kas buvo įmanoma padaryti. Daugiau jokių didėjimų nebus. Moters tai nesustabdė – ji paskambino į Seimą, Seimo narei… Šioje taip pat skaičiukų neįsiminė: sakė didinta, gerai įsižiūrėkite į skaičius, gal kažko nesupratote… Ir mama nusprendė patylėti… Palaukti dar mėnesį. Deja, skaičiai nesikeičia – padidėjimas nepilnai 2 eurai.

Dalis tėvų nemėgo ir nemėgsta padėti savo vaikams.

Tad dar 2008 m. buvo sukurtas Vaikų išlaikymo fondas. Nuo 2018-ųjų pareigą padėti vaikams perėmė Sodra…

Taigi, skelbiama statistika sako, kad vien nuo 2008-ųjų iki 2017 ųjų Vaikų išlaikymo fondo administracija padėjo 55,5 tūkst. mūsų šalies vaikų. Kiekvieną mėnesį išmokas gauna apie 21 tūkst. vaikų. Gal už šių skaičių ir slypi tie, kurie namuose neturi kompiuterių ar interneto ir negali būti sėkmingai ugdomi nuotoliniu būdu? Kaip visi susijaudino išgirdę skaičius, kad šalyje kompiuterių neturi net 35 tūkst. vaikų…

Deja, niekas nerinko statistikos kokia dalis atskirai gyvenančių tėvų vengia pareigos išlaidyti savo atžalas, tačiau Vaikų išlaikymo fondas skelbė duomenis, kad iš visų pareiškėjų, kurie kreipėsi į Vaikų išlaikymo fondą dėl išmokos, apie 7 proc. buvo vyrai ir 93 proc. – moterys. Statistika sako, kad su vaikais dažniausiai moterys ir jos tampa skurdo aukomis… Aukomis, kurioms reikia pagalbos.

Vaikų išlaikymo fondas kasmet viešino sąrašus su skolininkų vardais, pavardėmis ir gimimo metais. Deja, ir tai nepadėjo… Tuo tarpu statistikos duomenys skelbia, kad kasmet dėl skyrybų be vieno iš tėvų Lietuvoje augti lieka augti apie 7000 vaikų…
Teisininkai skelbia, kad Vaiko išlaikymas mėnesiui turėtų būti ne mažiau, kaip 1 MMA/mėn. (minimali mėnesinė alga) dydžio, kurią vaiko išlaikymui skiria abu tėvai. 2019 metų duomenimis MMA yra 607 eurai. Vadinasi, tėvai vaiko išlaikymui turėtų skirti po 300 eurų. Tai vadinami minimalūs alimentai vaikui. Aišku, teismų praktikoje pasitaiko įvairiai – priteisiamas mažesnis ir didesnis išlaikymas, nei 1 MMA. 300 eurų ir 70 eurų per mėnesį – ženklus atotrūkis ar ne?

Kaip gyvena vaikas – vienos ir kitos išmokos gavėjas? Greičiausiai labai skirtingai: vienas daugiau laiko praleidžia gatvėje ir pyksta ant visuomenės, kitas rengiasi geresniais rūbais bei lanko brangias papildomo ugdymo veiklas…

Mes turime susimąstyti. Gal mes galime kažką pakeisti?

Gal visgi galime skirti bent nemokamą maitinimą vaikams, kurie gauna išmokas iš Sodros vietoje alimentų? Gal ši išmoka gali kilti bent iki 100 eurų per mėnesį, kaip daugiavaikių šeimų vaikams? Mes galime padirbėti ir pasistengti, kad kompiuteriai visus šalies vaikus pasiektų dar šiame šimtmetyje.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai