Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį paskelbė sąrašą šalių, iš kurių leidžiama atvykti nuo birželio 1 d. Daugeliu atvejų nebereikės privalomai izoliuotis. Atvykti, parvykti iš užsienio galima be saviizoliacijos, bet štai paimti vaiką iš globos namų pasisvečiavimui, be jo izoliacijos, neįmanoma.
Čia ir prasideda didysis spektaklis, skirtas globojamiems vaikams, kurio režisieriai – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga bei socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas A. Veryga 2020 05 29 priėmė du sprendimus: vienas iš jų reglamentuoja koronaviruso infekcijos valdymo priemones nestacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio gyvenimo ir bendruomeniniuose vaikų globos namuose, o kitas apima visas socialinės globos įstaigas, teikiančias stacionarias ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos paslaugas.
Kadangi abu teisės aktai yra persipynę, tik pirmas paminėtas sprendimas siauresnės apimties, tai vaikų globos įstaigos privalo vadovautis abiem teisės aktais.
Kiti vaikai šiuo metu gali laisvai bendrauti, eiti į svečius, lankytis pas gimines, o globojami vaikai turi sėdėti namuose.
Tokia praktika taikoma ir dėl svečiavimosi. Viename iš teisės akto punktų teigiama, kad įstaigos gyventojas gali išvykti laikinai svečiuotis pas globėją (rūpintoją), giminaičius, tačiau grįžęs po laikino išvykimo į svečius, jis turi būti izoliuojamas 14 dienų.
Vaikai lanko mokyklas, vedami į darželius, o štai vykti į svečius – tabu. Socialinės apsaugos ir darbo ministras skelbia, kad nuo 2020 12 31 Lietuvoje institucinių vaikų globos namų turi nebelikti, o dėmesys turi būti skiriamas bendruomeniniams šeimos namams, globėjams – kad tik vaikų gyvenimas būtų kuo panašesnis į gyvenimą įprastoje šeimoje.
Kiti vaikai šiuo metu gali laisvai bendrauti, eiti į svečius, lankytis pas gimines, o globojami vaikai turi sėdėti namuose. Tačiau ministrai ir jų komandos apie tai negalvoja.
Paimkime kaip pavyzdį bendruomeninius šeimos namus ar vaikų globos namų šeimyną, kur gyvena 8 vaikai. Vienas vaikas išvyksta pasisvečiuoti į šeimą už 20 km, kuri per daugelį metų yra tapusi jo tikrąja šeima. Grįžęs neina į mokyklą, yra izoliuojamas atskirame kambaryje. Auklėtojoms rekomenduojama naudoti II saugumo lygio asmenines apsaugos priemones, t. y. be pirštinių, veido kaukių, reikia vienkartinio neperšlampamo chalato ilgomis rankovėmis, vienkartinio chalato su neperšlampama prijuoste arba kombinezono, dar užsidėti chirurginę kepurę, jei naudojamas ne kombinezonas…
Ministrai suplakė į vieną reikalavimus seneliams ir vaikams, išėjo labai neskanus kokteilis, kurio nė patys nenorėtų ragauti.
Jau ir matome jaukius namus su gražiai apsirengusia auklėtoja, atliekančia arba bent besistengiančia atlikti mamos vaidmenį. Jeigu į įstaigą atvežamas vaikas, paimtas iš šeimos, tai privalomas panašus scenarijus, dar rekomenduojama atskira, tik izoliuotiems gyventojams prižiūrėti parengta komanda.
Na, čia jau ir fantazijos pritrūksta. Reikia priminti, kad ir svečiavęsi, ir nesisvečiavę, ir naujai priimti, ir seniai gyvenantys globos namuose vaikai turi valgyti (maistas tiekiamas) individualiai savo kambariuose, o ne bendrose valgymo patalpose. Maitinimas švediško stalo principu, kai maistą įsideda patys paslaugų gavėjai, negali būti organizuojamas.
Ministrai suplakė į vieną reikalavimus seneliams ir vaikams, išėjo labai neskanus kokteilis, kurio nė patys nenorėtų ragauti. Pamiršo valdžia, kad vaikai globos namuose, kaip ir visose šeimose, dažnai patys ruošia maistą, visi kartu valgo prie stalo. Kyla klausimas, kodėl šie vaikai teisės aktuose traktuojami kaip kitokie.
Pasiilgę artimieji, giminaičiai, globėjai norėtų aplankyti vaikus, tačiau globos įstaigos nežino, kurio teisės akto nuostatomis vadovautis. Vienas teisės aktas skelbia: „Gyventojų lankymas griežtai draudžiamas, išskyrus mirštančiojo lankymą, įstaigos vadovui leidus“, kitame nurodoma, kad paslaugos gavėjus gali lankyti tik asmenys, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų ir kitų užkrečiamų ligų požymių, užtikrinant tam tikrus saugos reikalavimus. Yra ir dar daugiau absurdiškų reikalavimų mažiems ir dideliems vaikams.
Dėl aptariamo konkretaus atvejo buvo klausta ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos nuomonės. Atsakė, kad artimiausiu metu reikalavimai turėtų švelnėti. Suprantame, kas yra karantinas. Bet ar kas pagalvoja, kaip jaučiasi daugybė vaikų, gyvenančių kitokiuose namuose?
Globos namų vaikai jaučia diskomfortą netgi vežiojami autobusėliu, ant kurio užklijuotas įstaigos logotipas, o čia – išskirtiniai ir sausi reikalavimai, per kuriuos valdžia nebemato vaiko.