Modesta Petrauskaitė. Ar Lietuva taps didžiausiu sąvartynu po atviru dangumi?

Komentaras
2020-06-10

Seimas nepritarė konservatorių iniciatyvai už aplinkos teršimą atliekomis taikyti papildomą priemonę – automobilių konfiskavimą. Tokią galimybę Seimo nariai buvo numatę, registruodami administracinio nusižengimo kodekso pataisas.

Aplinkos teršimas atliekomis šiandien, kaip niekada aktualus. Ypač tai didelė problema miškininkams, kurie kone kasdien fiksuoja naujas miškuose išverstas atliekų krūvas, kurias tvarkydami nebespėja daryti kasdienių, privalomųjų miško priežiūros darbų.

Valstybinių miškų valymas nuo taršos yra prievolė, todėl miškininkai tampa miške šiukšlinančių nevalų įkaitais.

Šiukšlių miškuose pastebimai pradėjo daugėti per pastaruosius kelis metus. Aplinkos apsaugos pareigūnams, dėl prasto administravimo, priemonių, kuro trūkumo ir atsainaus aukščiausių ministerijos valdininkų požiūrio, negebant tinkamai atlikti savo pareigų, teršėjai kaip reikiant suįžūlėjo.

 

Gali šiukšlintojus gąsdinti net kalėjimu iki gyvos galvos, tačiau jei pastarieji žinos (o jie ir žino), kad niekas jų nekontroliuos, miškus kaip šiukšlino, taip ir šiukšlins…

 

Kam mokėti už atliekų pridavimą į atliekų surinkimo aikšteles ar sąvartynus, kai gali nemokėti nieko, atliekas išversdamas tiesiog pamiškėje?

Prie šiukšlių gausos miškuose prisidėjo ir padangų gaisras Alytuje. Viena didžiausių ekologinių nelaimių Lietuvos istorijoje iš esmės sutrikdė naudotų padangų surinkimą visoje šalies teritorijoje, todėl neturėdami kur dėti susikaupusių naudotų padangų, piktavaliai jas veža į mišką.

Šiukšlės miškuose – didelė problema ir ją reikia spręsti nedelsiant, tačiau suprantu Seimo narius, kurie nepritarė populistiniam konservatorių pasiūlymui dėl automobilių konfiskavimo. Neabejoju, priemonė būtų veiksminga, tačiau, pirmiausia, reikia išnaudoti kitas, mažiau drastiškas priemones, kurios, manau, būtų veiksmingesnės, nei automobilių konfiskavimas.

Automobilių konfiskavimas, kaip efektyvi priemonė, kovojant su pažeidėjais, pasitelkta, siekiant pažaboti brakonierius. Mano kolegos, buvusio aplinkos viceministro Lino Jonausko pasiūlyta priemonė savo laiku buvo labai efektyvi, kovojant su pažeidėjais, tačiau konfiskuotų automobilių skaičius pastaruoju metu mažėja. Tai vyksta ne dėl to, kad nebėra brakonieriavimo atvejų, o dėl suprastėjusios aplinkosaugos kontrolės.

 

Kol aplinkos ministrui rūpi tik žvėrių žudynės su lankais ar naktiniai gyvūnų pjudymai šunimis, aplinkos apsauga – pamiršta sritis.

 

Automobilių konfiskavimas, kaip priemonė kovoje su šiukšlintojais, šiandien taip pat nebus efektyvi. Jei nėra gamtoje dirbančių pareigūnų, kas nustatinės šiukšlinimo atvejus? Nebus nustatytų pažeidimų, nebus ir konfiskuotų automobilių, o tai reiškia ne ką kitą, kaip oro drebinimą populistiniais sprendimais prieš rinkimus.

Siekiant stiprinti arba, tiksliau, pradėti kovą su šiukšlintojais, pirmiausia, reikia sustiprinti aplinkos apsaugos kontrolę. Kol aplinkos ministrui rūpi tik žvėrių žudynės su lankais ar naktiniai gyvūnų pjudymai šunimis, aplinkos apsauga – pamiršta sritis.

Sistemai akivaizdžiai trūksta ne tik priemonių, tačiau ir žmonių. Įvairių šaltinių teigimu, šiandien aplinkosaugos kontrolės sistemoje – apie septyniasdešimt laisvų etatų. Gali šiukšlintojus gąsdinti net kalėjimu iki gyvos galvos, tačiau jei pastarieji žinos (o jie ir žino), kad niekas jų nekontroliuos, miškus kaip šiukšlino, taip ir šiukšlins…

Pagarbos trūkumas ir mažos algos lėmė, kad didelė dalis kompetentingų aplinkosaugininkų paliko darbą sistemoje. Panašiai nutiko ir su miškininkais. Tik jie iš sistemos, po nevykusios „valstiečių“ reformos, buvo išmesti. Išvaikius žmones, liko tik kovoti su padariniais, kurių pastarieji itin baisūs – gaisras „Ekologistikoje“, šimtai tonų teršalų Kuršių mariose ir pilnos pamiškės šiukšlių.

Jei ne aktyvūs visuomenininkai, Lietuva jau būtų pavirtusi dideliu sąvartynu po atviru dangumi. Tikiu, kad jie ir toliau darys viską, kad Lietuva būtų švaresnė ir sveikesnė. Prie to prisidėti galime ir kiekvienas iš mūsų: įspėti šiukšlintoją, užfiksuoti faktą telefonu ir pranešti apie tai aplinkosaugininkams ar policijai.

Kai tapsime tikrais savo gamtos šeimininkais, išsivalysime visus šiukšlynus ir užterštas pamiškes patys, nereikės konfiskuoti ir automobilių.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai