Mes, progresyvūs jaunosios kartos LSDP kandidatai: Vaida Baranovė, Robert Duchnevič, Liutauras Gudžinskas, Laurynas Šedvydis pristatome savo oficialią poziciją
DĖL RINKIMŲ REZULTATŲ IR PARTIJOS ATEITIES
Šių Seimo rinkimų rezultatai Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) signalizuoja, kad atsinaujinimas nėra pasibaigęs, ir jį būtina tęsti. Po 2017 metų LSDP pajudėjo gera kryptimi keliais aspektais. Partija šiuo metu turi gerą rinkiminę programą, kuri pirmiausia yra sąžininga skaitančiojo atžvilgiu. Prie partijos atsinaujinimo prisidėjo daug jaunų žmonių, kurie 2020 metais rinkimuose dalyvavo pirmąjį kartą, ir pritraukė rinkėjų paramą iš grupių, kurios paprastai rinkimuose socialdemokratų neremia.
Rinkimų matematika taip pat parodė, jog vienintelis būdas laimėti Lietuvoje yra laimint didmiesčius ir vidutinio dydžio miestus. Esminė žinia yra ta, kad progresyvūs, miestuose veikiantys socialdemokratų kandidatai gali konkuruoti su liberalių jėgų atstovais, kurie šiame cikle pasirodė gerai. Jie pasirodė gerai, nes “žaidė savo aikštelėje”, taigi, galėjo užimti pozicijas, kurios yra aiškios, skaidrios ir todėl lengviau komunikuojamos. Akivaizdu, kad socialdemokratai privalo užimti lygiai tokias pat aiškias pozicijas žmogaus teisių klausimais.
Kita vertus, pažangi kairioji pozicija turi neabejotiną privalumą prieš aukščiau minėtą liberaliąją laikyseną, kadangi kairieji mato, kad didmiesčiuose yra ir skurdo, ir nelygybės, ir neteisingumo, ir kad vienintelis būdas tai įveikti yra kolektyviniai visuomenės veiksmai. Idėjų kovoje taip pat turime sustiprinti savo pranašumą aplinkosaugos ir kovos su klimato kaita klausimais.
Darbo santykiai, pajamų apsauga ir kiti ekonominiai klausimai yra kertiniai klausimai kairiajai pozicijai. Norint ją įtvirtinti, reikia atnaujinti požiūrį į tai, kaip atrodo mūsų rinkėjas. Mūsų tikslinė auditorija – žmonės, kurie dirba ir pragyvena iš savo atlyginimo. Dideli pragyvenimo kaštai ir viešųjų paslaugų trūkumas yra kertinės problemos. Viešosios erdvės ir tai, ką žmonės gali gauti ir patirti kartu gyvendami mieste yra tai, apie ką mes turime pradėti kalbėti kur kas garsiau ir aiškiau.
Mūsų veiksmai ir ką reikia keisti
1. Aktyviai dalyvausime 2023 metų vietos savivaldos rinkimuose keldami progresyvius kandidatus ir padėdami jiems patekti į didmiesčių savivaldą. Norėdami sukurti galimybę progresyviam partijos sparnui plėstis ir augti partijos viduje, ketiname suformuoti atskirą spaudimo grupę, kuri remtų politikos kryptį, kandidatus ir pilietines iniciatyvas. Tai turėtų būti prie vietos nepririšta organizacija – kaip, pavyzdžiui, Vilniaus “Momentum” grupė, kuri yra sėkminga, plečiasi ir buvo viena aktyviausių grupių kampanijos metu. Šios vidinės spaudimo grupės tikslas – įtvirtinti pažangios politikos principus partijos viduje ir remti atsinaujinimą per žmones, kurie palaiko ir įpareigoja stengtis paversti šiuos principus realybe – laimint rinkimus.
2. Socialdemokratų partijai kaip organizacijai veikiausiai reikėtų naudotis “spiečių” (angl. caucus) principu, konkrečiai skatinant iniciatyvas per tam tikrų ideologinių potėpių, kurie yra sudėtinė socialdemokratijos dalis, išryškinimą. Konkrečiai tai yra žaliųjų socialdemokratų ir feministinės krypties socialdemokratų spiečių organizavimas, siekiant geriau organizuoti šiuos interesus tiek organizacijos viduje, tiek randant ryšius su pilietinės visuomenės iniciatyvomis už organizacijos ribų. Šiuo metu, jei panašūs veiksmai ir vyksta, jie vyksta asmeninio patronato principu, taigi yra netvarūs.
3. Būsimose nacionalinėse kampanijose būtina įsivesti išorinį partijos sąrašų reitingavimą, kuris leistų parodyti realią paramą visuomenėje, kurią turi potencialus kandidatas. 2020 metų kampanijoje vykdytas internetinis reitingavimas buvo gera pradžia, nors ir buvo ydingas – nesaugus ir nepatikimas.
4. Dėl kandidatų iš išorės dalyvavimo rinkimų sąrašuose, kuris šiame rinkiminiame cikle nebuvo visiškai sėkmingas, verta svarstyti “pirminių rinkimų” formos sukūrimą tuose skyriuose, kurie nėra įsitikinę jog turi pakankamai patrauklių kandidatų.
5. Šiuo metu, vertinant iš partijos atsinaujinimo ir progresyvių principų įgyvendinimo perspektyvos, alternatyvos dabartiniam partijos lyderiui nėra. Gintautui Paluckui dalyvauti didžiojoje politikoje itin kliudė tai, kad jis nebuvo Seimo narys ar turintis kitą aukštą politinį postą. Po šių Seimo rinkimų šios problemos nebeliko. Tikime, kad jis yra labiausiai pasiruošęs užbaigti atsinaujinimo procesą, kurį pats nemaža dalimi ir inicijavo.
6. Praėjusio rinkiminio ciklo metu socialdemokratai rengė tai ką vadino “Tūkstančių miestelių kampanija”. Būsimam rinkiminiam ciklui metas pradėti “Tūkstančio profesinių sąjungų” kampaniją. Profesinės sąjungos ir kitos nevyriausybinio sektoriaus organizacijos, kurios vadovaujasi tomis pat vertybėmis, turi tapti nuolatine socialdemokratų koalicijos dalimi. Turime jas įtraukti į rinkimų organizavimą ir galbūt skiriant vietas rinkiminiuose sąrašuose.
7. Partijos skyrių organizacijose turėtų būti mažiau fiktyvios hierarchijos apraiškų ir daugiau horizontalumo. Jos turi tapti įrankiu įgyvendinti politines ir visuomenines iniciatyvas, ir tokiu būdu atsiverti ir leisti naudoti partiją kaip instituciją, remiant atskiras lokalias politines ar protesto iniciatyvas.
8. Partijos centrinė būstinė turėtų tapti idėjų generavimo ir apykaitos centru bei užtikrinti nuolatinį kontaktą su Lietuvoje veikiančiais skyriais siekiant tolygios kairiosios idėjos plėtros visoje šalyje.
Dėl ko mes kovojame?
Tam, kad taptume partija su ryškia pozicija ir megafonu.
Nustokime vengti užimti populiarias politines pozicijas ekonomikos klausimais. Šiuo metu anglosaksų šalyse vykstantis politinės kairės Renesansas vyksta būtent dėl grįžimo prie populiarių socialinių, ūkio ir kultūros reikalavimų įgarsinimo ir siekimo. Gairės paruoštos – metas veiksmams.
Rytoj mūsų bus daugiau!