Vakar Europos Parlamentui diskutuojant ir balsuojant dėl Europos Komisijos Skaitmeninio žaliojo sertifikato pasiūlymo, europarlamentaras Juozas Olekas kreipėsi į Komisiją, siekdamas išsiaiškinti, ar šie sertifikatai bus išduodami ir piliečiams, kurie sirgo besimptome COVID-19 liga ir turi tam tikrą antikūnių skaičių.
Vakar Europos Parlamento (EP) nariai aptarė neseniai Europos Komisijos pateiktą skaitmeninio žaliojo sertifikato pasiūlymą, kurio tikslas – palengvinti laisvą judėjimą Europos Sąjungoje pandemijos metu.
Skaitmeninis žaliasis pažymėjimas taps skaitmeniniu įrodymu, kad asmuo yra paskiepytas nuo COVID-19, yra persirgęs COVID-19 arba jo tyrimo rezultatas yra neigiamas. Tiesa, Europos Komisijos pasiūlyme trūksta tikslumo dėl antrosios sąlygos. Dėl to europarlamentaras J. Olekas raštu kreipėsi į Komisiją prašydamas detaliau išaiškinti ar asmenys, kurie persirgo besimptome COVID-19 liga ir turi tam tikrą skaičių antikūnių, galės gauti galiojantį žaliąjį sertifikatą.
„Noriu sužinoti, ar Komisija užtikrins, kad piliečiams, kurie sirgo besimptome COVID-19 ir turi tam tikrą kiekį antikūnų, būtų suteikta tokia pati prieiga prie Europos žaliųjų sertifikatų, kaip ir piliečiams, kurie persirgo simptomine COVID-19 liga?“, – Komisijos klausė socialdemokratas Juozas Olekas.
Pasak Europos Parlamento nario, pasiūlymas dėl Skaitmeninių žaliųjų sertifikatų yra unikali galimybė ir priemonė garantuoti vieną iš kertinių ES piliečių teisių į laisvą judėjimą. Be kita ko, J. Oleko teigimu, negalima pamiršti piliečių teisių į sveikatą ir lygybę, kurias turi garantuoti nediskriminacinė ES politika.
Europos Parlamento nariai debatuose EP plenarinėje sesijoje aršiai diskutavo dėl pozicijos, jog visi keliautojai turėtų galimybę gauti nemokamą COVID-19 testą.
Parlamentui priėmus derybinę poziciją, bus pradėtos derybos su ES šalimis – narėmis, siekiant iki vasaros priimti reikalingus teisės aktus.