Valdantieji antrą kartą mėgins pakeisti Darbo kodeksą (DK), kad šis negaliotų „neatidėliotinais atvejais” vykdant „būtinas užduotis”. Pirmas toks bandymas rugpjūčio 10-ąją žlugo pritrūkus balsų. Projektas įtrauktas į Seimo rugsėjo 10-osios posėdžio darbotvarkę.
„Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, esą „masinio užsieniečių antplūdžio metu” siekiant užtikrinti efektyvų situacijos valdymą, DK negaliotų – vietoj jo būtų taikomos „kitokios normos”. Nors valdantieji giriasi, kad situacija suvaldyta ir antplūdžio nebėra, jiems kažkodėl vis tiek labai norisi keisti DK”, – stebisi socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.
„Patys projekto autoriai pripažįsta, kad tokia tvarka gali asocijuotis su priverstiniu darbu ir skatinti nepasitenkinimą, todėl siūlo sąvoką „privalomi darbai” pakeisti kita – „būtinos užduotys”, – paaiškina A. Sysas.
Jo nuomone, tragiškas incidentas su pasienyje dirbusiu ugniagesiu parodo, kuo gali baigtis darbo organizavimas įsakymais. Parlamentaras pažymi, kad pasienio užkardose ir sieną neteisėtai kirtusių užsieniečių apgyvendinimo vietose dirbantys pareigūnai jau seniai skundžiasi, kad jiems neatlyginama už išdirbtus viršvalandžius, o jų darbo sąlygos ir terminai – neaiškūs.
„Darbo santykiai turi remtis sutartimis, o už darbą turi būti atlyginama. Jeigu negalios DK, kaip bus apskaičiuojamas ir mokamas atlyginimas už darbą ekstremalios situacijos sąlygomis? Pasinaudodami sudėtinga situacija, konservatoriai nori „liberalizuoti” darbo santykius – viršvalandžių neskaičiuos, Vyriausybė savo nuožiūra spręs, už ką ir kiek atlyginti”, – įspėja A. Sysas.
Konservatorių sumanymu, „neatidėliotinais atvejais” ne tik pareigūnai, bet ir visi ūkio subjektai ir kitos įstaigos savivaldybės administracijos direktoriaus reikalavimu teiktų turimus materialinius išteklius ir paslaugas. Gyventojai, ūkio subjektai ir kitos įstaigos turėtų atlikti privalomus darbus. Būtinų užduočių paskyrimo ir atlikimo tvarką nustatytų Vyriausybė.
Socialdemokrato Julius Sabatausko nuomone, taip norima įteisinti priverčiamąjį darbą.
Socialdemokratai įspėja dėl nenuspėjamų pasekmių, jeigu DK būtų šitaip sudarkytas. „Negalime leisti valdžiai žmonių socialinių teisių sąskaita spręsti Vyriausybės bėdų”, – įsitikinęs A. Sysas.