Spalio 7-oji – Pasaulinė diena už orų darbą. Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija šią dieną kviečia priminti valdžiai ir darbdaviams, kad gyventojų užimtumas, galimybė darbu užsitikrinti orų gyvenimą, yra ne tik ekonominio stabilumo, bet ir socialinio teisingumo pagrindas.
„Nors matome nemažai pažangos ženklų, Lietuvoje vis dar gajus laukinės rinkos mentalitetas, kai darbuotojas traktuojamas kaip pigus instrumentas pelnui daryti, kaip tarnas“, – sako socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.
Spalio 7-osios proga socialdemokratų Seimo frakcija ragina Vyriausybę ir darbdavius „neparduoti sielos dėl pelno ir trumpalaikės naudos“.
„Apakinti greito pelno troškimo, darbdaviai Lietuvoje dažnai linkę nesiskaityti su savo darbuotojų interesais. O viešojo sektoriaus administratoriams taip pat būdingas polinkis galvoti apie „lėšų įsisavinimą“, „optimizavimą“ (apkarpymą, mažinimą, naikinimą), o ne apie visuomenės ir darbuotojų interesus. Ilgalaikėje perspektyvoje toks požiūris veda į nuosmukį, krizę ir susinaikinimą. Ryškiausias pastarojo meto pavyzdys – chaosas sveikatos priežiūros sistemoje“, – pažymi A. Sysas.
Seimui pasiūlę visą aplanką pataisų, kurios galėtų pagerinti Lietuvos žmonių galimybes sąžiningu darbu kurti orų gyvenimą, socdemai sako nusivylę valdančiųjų požiūriu į darbą.
„Pasipriešinome konservatorių mėginimui pakeisti Darbo kodeksą (jie siekė, kad jis negaliotų darbams, susijusiems su ypatingomis situacijomis). Seimui teikėme Darbo kodekso pataisas, dėl „mamadienių“ ir „tėvadienių“, dėl mobingo darbe ir dėl darbuotojų teisės atsijungti nuo darbdavio. Nuolat susiduriame su įnirtingu valdančiųjų priešinimusi“, – vardija socialdemokratų Seimo frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė.
Frakcijos narys Gintautas Paluckas primena aktualijas, rodančias, kad oraus darbo principai Lietuvoje dar neįtvirtinti. „Viešinome apverktiną medikų, slaugytojų ir kitų sveikatos priežiūros sektoriaus darbuotojų padėtį. Priminėme pažadukų Vyriausybei jos pažadus didinti atlyginimus mokytojams ir mokslininkams. Palaikėme „Achemos“, Vilniaus viešojo transporto darbuotojų, kurjerių protestus. Toliau raginame Vyriausybę nemiegoti: nedelsiant tvarkyti mokesčius, amortizuoti kylančias kainas, didinti minimalųjį atlyginimą“, – socdemų veiksmus apžvelgia G. Paluckas.
Jis atkreipia dėmesį, kad gyventojams su siaubu laukiant šildymo kainų šoko, „Vilniaus šilumos tinklų“ generalinio direktoriaus alga pakilo nuo 9020 iki 12769 Eurų.
Nepaisant premjerės Ingridos Šimonytės sarkazmo, socialdemokratai neatsisako savo idėjos įteisinti keturių dienų darbo savaitę, pailginti atostogas. Šia idėją jau pasigavo ir Seimo pirmininkės vadovaujami liberalai.
„Deja, dar daug Lietuvos darbdavių serga chroniška liga – jie suranda tūkstančius priežasčių, kodėl darbuotojams nereikia didinti atlyginimų, net jei įmonės skaičiuoja milijoninius pelnus. Bet gyvenimas gerėja, seniai laikas pasidalinti gėriu su darbuotojais. Taip pat reikia mažinti atotrūkį tarp vadovų ir tarnautojų atlyginimų viešajame sektoriuje“, – spalio 7-osios proga linki socialdemokratai.