Ketvirtadienį socialdemokratų Seimo frakcijos nariai išklausė šeimos gydytojų organizacijų argumentus dėl valdančiųjų skubinamos gydymo įstaigų reformos, jos padarinių pirminei sveikatos priežiūrai. Frakcijos nariai pažadėjo, kad neleis valdantiesiems ignoruoti gydytojų argumentų.
Anot šeimos gydytojų, dialogas su valdžios institucijomis niekaip nesimezga. Gydytojų liudijimu, jų organizacijos nebuvo įtrauktos į reformos rengimo procesą, o jų konstruktyvūs pasiūlymai iki šiol ignoruojami.
Šeimos gydytojų organizacijų aljansas reikalauja išsaugoti šeimos gydytojų autonomiją sveikatos sistemoje, mažinti biurokratinio darbo naštą, užtikrinti šeimos gydytojų finansinę nepriklausomybę sistemoje. Šeimos gydytojams nerimą kelia ministerijos planai apriboti pacientų galimybes pasirinkti gydymo įstaigą ir gydytoją.
Gydytojai ragina valdininkus ir politikus „neturėti iliuzijų“, kad tokiomis sąlygomis į tolimus regionus „jūs pritrauksite reikiamus specialistus“.
Pasak šeimos gydytojo profesorius Vytauto Kasiulevičiaus, „vienam šeimos gydytojui tenka vidutiniškai 30 konsultacijų per dieną. … Kartais atrodo, kad šeimos gydytojai yra kaip šiukšlių dėžė – viską į ją sudedi ir tada „išsisprendžia visos problemos“. Bet jie irgi žmonės. Kas yra šeimos gydytojai Lietuvoje? 90 proc. moterys, vidutinio arba vyresnio amžiaus.“
Šeimos gydytojų atstovų liudijimu, pertvarka vykdoma „per prievartą“.
Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė piktinasi, kad „tai, kaip elgiasi Vyriausybės atstovai ir valdantieji nė iš tolo neprimena dialogo. Greičiau primena žemės ūkio ministro garsųjį atsakymą ūkininkui: „ko čia šoki į akis“. Dvelkia visažinyste ir puikybe.“
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė socialdemokratė Orinta Leiputė antrina šeimos gydytojų argumentams, kad reforma – žalinga.
„Reforma – tragiška, jos sumanytojai ir vykdytojai siekia tik vieno: sutaupyti pinigų. Gydymo paslaugos darosi nepasiekiamos ir neprieinamos. Regionuose naikinamos ir mažinamos gydymo įstaigos. Gydytojai palikti nežinioje, jiems užkraunama vis daugiau biurokratinių funkcijų. Daroma viskas, kad vis daugiau paslaugų būtų mokamos, viskas brangsta“, – įspėja O. Leiputė.
Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas pabrėžia, kad būtų sunku parinkti blogesnį metą tokioms skaudžioms pertvarkoms.
„Valdančiųjų sumanyta ir buldozeriu stumiama reforma lyg vikšrais traiško sveikatos sistemą – nuo šeimos gydytojų iki pacientų. Naikinamos ligoninės, atleidžiami gydytojai, žlugdoma reabilitacija. Perteklinių mirčių skaičiumi pirmaujame Europoje. Dabar tikrai ne laikas eksperimentams – privalome grąžinti medikus į normalų darbą. Užteks žeminti pacientus – po tokios reformos jie stumdysis dar ilgesnėse eilėse, keliaus daugybę kilometrų pas gydytojus į artimiausią miestą nežinodami, ar gaus reikalingas medicinos paslaugas“, – įspėja J. Sabatauskas.