Socialdemokratai: užtikrinome, kad kiti savivaldybių tarybų rinkimai vyktų sklandžiai, savivaldos modelis būtų aiškus, o gyventojai turėtų stiprius merus

Savivalda
2022-07-01

Parlamentas galutinai apsisprendė ir priėmė Vietos savivaldos įstatymą, kuriuo įtvirtinamas naujas merų ir savivaldybių tarybų įgaliojimų bei veikos modelis.

Vienas iš šio įstatymo projekto iniciatorių ir rengėjų socialdemokratas Eugenijus Sabutis pabrėžė, kad ši sesija buvo kaip niekad įtempta ir kupina politinių iššūkių, tačiau kartu ir labai darbinga. Tikra šios sesijos sėkme parlamentaras įvardina naujo savivaldos modelio pakankamai sklandų įteisinimą. „Šis kompromisinis sutarimas tikrai nebuvo lengvas, reikia tik prisiminti šio projekto svarstymo pačią pradžią. Tada keistų pasiūlymų tikrai netrūko – nuo nepagrįsto noro savivaldoje įvesti dvivaldystę iki skirtingų požiūrių į mero galias ar net jų ribojimą“, – teigia Seimo narys.

Politikas pastebi, kad visa šis procesas tęsėsi daugiau nei metus. Nuo pat Konstitucinio Teismo sprendimo, jo teigimu, socialdemokratai aktyviai ir kryptingai siekė, kad klausimas dėl tiesiogiai renkamų merų galių ir jų santykio su savivaldybės taryba aiškus nustatymas būtų kuo greičiau išspręstas ir įtvirtintas įstatyme.

„Nuo pat pradžių pabrėžėme kelis svarbiausius akcentus – priimkime naują reglamentavimą dar šioje sesijoje, nenutolkime nuo dabar gerai veikiančio modelio ir tarkimės su pačia savivalda, kaip jie mato savo ateity. Atrodo, kad visa tai pavyko pasiekti ir buvo įsiklausyta į socialdemokratų reikalavimus“, – akcentuoja E. Sabutis.

Pasak jo, savivaldos rinkimai vyks kitų metų kovo mėnesį. Likus mažiau nei pusei metų iki rinkimų bet kokie pakeitimai yra negalimi. „Kelti šį svarbų klausimą į rudens sesiją būtų buvę mažiausiai neatsakinga. Tai primintų žaidimą su ugnimi, nes būsimi kandidatai į merus ir tarybos narius turi turėti visišką aiškumą. Jokių interpretacijų šioje vietoje negalėjo būti“, – teigia Seimo narys.

Jis priminė, kad visiškai naują įstatymo redakciją parengė Seime sudaryta parlamentarų darbo grupė.

„Pats nuolat dirbau šioje suburtoje grupėje ir žinau, kokios milžiniškos pastangos buvo dėtos randant kompromisą tarp oponuojančių pusių. Kalbėjome tiek su savivaldybių atstovais, tiek su konstitucinės teisės ekspertais. Nemažiau darbo reikėjo ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete, kuris buvo atsakingas už galutinį tekstą, tačiau atrodo, kad su šia situacija pavyko susitvarkyti gerai ir, svarbiausia, laiku“, – sakė jis.

Jeigu kam ir buvo likę neaiškumo dėl naujo modelio, tai šiandienis balsavimas ir įstatymo priėmimas turėjo atsakyti į šiuos klausimus. „Merui suteikiamos aiškios vykdomosios valdžios funkcijos ir nustatomas glaudus santykis su savivaldybės taryba, kuri veiks kaip atstovaujamosios valdžios institucija. Tai reikš, kad naujai išrinkti merai jausis tvirčiau. Merui bus pavestas savivaldybės biudžeto parengimas, vykdymas ir atskaitomybė“, – sako socialdemokratas.

Kadangi meras tampa vykdomosios valdžios atstovu savivaldoje, pasak E. Sabučio, jis nebegalės būti tarybos pirmininku ir neturės balsavimo teisės, bet jis ir toliau ves tarybos posėdį, sudarys jos darbotvarkę ir  atliks tarybos posėdžio organizacinį darbą. „Tai leis nenutolti nuo savivaldybės tarybos veiklos, o pati taryba įgaus visus svertus prižiūrėti mero darbą“, – sako parlamentaras.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai