V. Blinkevičiūtė – apie protestuojančius ūkininkus: absurdas, kad už litrą pieno mokama 10–20 centų

Partijos naujienos
2023-02-10
Vilija

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad susiklosčiusi situacija, kuomet ūkininkai už parduodamo pieno litrą gauna tik keliasdešimt centų, yra absurdiška.

Rekordiškai nukritus pieno supirkimo kainoms, penktadienį socialdemokratai susitinka su pieno gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų atstovais.

„Absurdas, kad pienas dabar superkamas ir po 10–20 centų už litrą, tuo metu prekybos centro lentynoje litro pieno kaina yra 1,7–1,8 euro ir daugiau. Pamačius skaičius suprantama, kodėl pratrūko smulkieji ūkininkai: juk siaučiant rekordinei infliacijai ir prekėms bei paslaugoms brangstant, išlaikyti savo ūkius prie tokių kainų sunkiai įmanoma“, – sako LSDP pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

Ji atkreipia dėmesį, kad Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro“ (ŽŪIKVC)  skelbiama maisto vidutinių mažmeninių kainų struktūros analizė rodo, kad prekybininkai gali piktnaudžiauti susiklosčiusia situacija.

„Aiškėja, kad, pavyzdžiui, ir mokant už duoną didžiausia dalis tenka ne jos gamintojui ar žaliavų tiekėjams, bet prekybininkui. Prekybininko dalis duonos kainoje per metus yra padidėjusi daugiau nei 60 proc. Panaši situacija yra su sviesto, vištienos ir kitais kasdieniais maisto produktais“, – komentuoja V. Blinkevičiūtė.

G. Paluckas: gali pasipilti ūkininkų bankrotai

Tuo metu Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas pabrėžia, kad žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas atsakomybę dėl susiklosčiusios situacijos nepagrįstai permetinėja savivaldybėms.

„Ministras sako: „Savivaldybės, darykit kažką“… Kas čia per požiūris? Savivaldybės intervencinių pirkimų nedaro, finansavimo programų neturi, kažkokių finansinių išteklių tai daryti irgi neturi. Tai turi būti daroma centralizuotai, paskelbiant tenderį, kad štai, supirkinėjame iš tų, kurie, pavyzdžiui, už pieną moka tiek arba daugiau. Yra įvairiausių būdų“, – sako jis.

„Jeigu žaliavinio pieno supirkimo kainą dar prieš pusmetį – taip, jos buvo iškilusios į tam tikrą aukštumą – buvo 35–40 centų už litrą, o dabar krito ir iki 10–13 centų, tai gal logiška, kad yra pagrindo nusiskundimams. Kai toks yra kainos krytis, tada reikia galvoti, ką daryti, o ne palikti pačius ūkininkus kaip nors tvarkytis. Jeigu mes nenorime tos pirminės gamybos visiškai sunaikinti, nes didelė dalis nueis į bankrotą, ypač mažieji gamintojai, vadinasi turi būti intervenciniai pirkimai“, – svarsto G. Paluckas.

Primename, kad Lietuvoje itin nukritus pieno supirkimo kainoms, ūkininkai jau kuris laikas protestuoja prie pieno perdirbimo gamyklų ir didžiųjų prekybos centrų būstinių ir, jei padėtis nepasikeis, protestus žada tęsti.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai