Ragindami atverti kelią Ukrainos narystei NATO, socialdemokratai kviečia Aljanso lyderius ryžtingiau veikti įgyvendinant siekį, kad Europoje neliktų „pilkųjų saugumo zonų“.
Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė pabrėžia, kad iki paskutinio momento vykstančios sudėtingos derybos dėl NATO Vilniaus viršūnių susitikimo deklaracijos yra kritiškai svarbios.
„Per silpna žinutė dėl Ukrainos narystės NATO būtų suprasta rusijos kaip de facto veto teisės NATO plėtrai įtvirtinimas. Vis dėlto, to neužteks, nes Ukrainos pergalė bus pasiekta ginklais, ne popieriais“, – sako V. Blinkevičiūtė.
Ji ragina sutelktomis diplomatinėmis pastangomis siekti, kad visos Europos Sąjungos ir ,,Ramšteino formato“ susitikimo šalys kalbėtų vienu balsu – pritartų Volodymyro Zelenskio taikos iniciatyvai ir palaikytų Ukrainos europinę bei euroatlantinę integraciją
Šakalienė: nėra šalies, geriau už Ukrainą pasirengusios būti NATO nare
Socialdemokratų teigimu, NATO tenka iššūkis sutarti dėl labai konkrečių, ilgalaikių ir pakankamų gynybos paramos Ukrainai garantijų.
Pasak LSDP pirmininkės pavaduotojos, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narės Dovilės Šakalienės, „nedelsdami privalome aiškiai numatyti konkrečius veiksmus, kurie užtikrintų tvarią taiką Ukrainoje ir visoje Europoje, nepaisant rusijos šantažo ir grasinimų“.
Šakalienė primena socialdemokratų raginimą visapusiškai remti Ukrainą praktinėmis priemonėmis, įskaitant politinę paramą kaip įmanoma spartesnei Ukrainos narystei aljanse.
„Karine prasme nėra šalies, geriau už Ukrainą pasirengusios būti NATO nare: Ukraina turi realią savigynos patirtį, nes karo lauke ginasi nuo pagrindinės Aljanso grėsmės – rusijos. Atrodo, kai kas pamiršo, nuo ko gintis sukurtas NATO blokas – nuo rusijos, ir būtent Ukraina šiandien geriausiai pažįsta mūsų grėsmės šaltinį.
Būtų visai beprasmiška Ukrainai taikyti standartinį narystės NATO veiksmų planą. Taip, šaliai reikia pagalbos atliekant būtinas reformas, bet svarbiausia – kuo sparčiau užtikrinti kuo gilesnį jos įtraukimą į Aljanso struktūrą ir procesus dar iki Ukrainos narystės NATO“, – akcentuoja D. Šakalienė.
Socialdemokratų partijos vicepirmininkė pažymi ir NATO regioninių gynybos planų patvirtinimo svarbą.
„Nuo atgrasymo paradigmos perėjome prie gynybos, greito reagavimo, ženklaus fizinio rytinio flango sustiprinimo – ir adekvataus realybės vertinimo. Naujieji gynybos planai nepalyginamai geriau atliepia Lietuvos saugumo poreikius, matome didžiulį Vokietijos įsipareigojimą, ne tik dėl brigados.
Tad norėtųsi, kad dabar, kai visi supranta rusijos grėsmės ilgalaikiškumą, būtų aiškiai suvokiama, ko reikia sėkmingai gynybai nuo rusijos. O tam visų pirma būtina panaikinti pilkąsias saugumo zonas Europoje. Taigi Ukrainos narystė NATO yra ne tik Ukrainos, bet ir mūsų – Lietuvos, Baltijos šalių, viso Aljanso – saugumo garantas“, – pabrėžia D. Šakalienė.
Birželį vykusiame partijos suvažiavime socialdemokratai vienbalsiai pritarė kuo greitesnės Ukrainos narystės NATO siekiui ir paragino socialdemokratų partijas visoje Europoje palaikyti Ukrainos narystę bei aktyviai dirbti su savo Vyriausybėmis siekiant šio visos Europos saugumui kritiškai svarbaus tikslo.