Kovo 2 d. Romoje vyko Europos socialistų partijos (PES) kongresas, kuriame pažangiųjų politinių jėgų aljansas priėmė savo Europos Parlamento rinkimų programą ir patvirtino kandidatą į Europos Komisijos (EK) prezidentus – už socialinę ir darbo teisių sritį atsakingą komisarą Nicolas Schmit.
Renginyje dalyvavusi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) delegacija teikė pasiūlymus PES programai, dalyvavo FEPS surengtoje diskusijoje apie dešiniojo populizmo grėsmę Europoje ir balsavo kandidato į EK prezidentus rinkimuose.
Tuo tarpu LSDP garbės pirmininkas Vytenis Povilas Andriukaitis partiją atstovavo kairiųjų Europos partijų lyderių vakarienėje, kurioje taip pat dalyvavo ir Vokietijos kancleris Olaf Scholz, Ispanijos premjeras Pedro Sanchez, Danijos premjerė Mette Fredriksen bei kt.
„Apie ką ES lyderiai kalba už uždarų durų?“: V. Andriukaitis išskiria svarbiausias temas
Europos socialdemokratų lyderiai pabrėžė dešiniojo populizmo keliamą grėsmę Europai ir paragino visas socialdemokratų partijas vengti bet kokių sąsajų su šiomis jėgomis. Negali būti jokių kalbų apie kairiųjų obuoliavimą su Europos Sąjungos griovėjais.
Reaguodamas į Prancūzijos prezidento E. Macron’o pareiškimą, esą į frontą Ukrainoje būtų galima siųsti ir ES karius, kancleris O. Sholz’as griežtai pareiškė, kad apie tai negali būti nė kalbos.
Socialdemokratų lyderiai taip pat kritikavo Europos konservatoriškų jėgų, būtent, Europos liaudies partijos, bendradarbiavimą koalicijoje su dešiniaisiais radikalais. Tai, anot jų, visiškai diskredituoja konservatorių jėgas ES.
Partijų vadovai, atliepdami reikšmingai pablogėjusią saugumo situaciją Europos Rytuose, pabrėžė, kad ES turi kuo skubiau stiprinti savo gynybinius pajėgumus. Reikia, pasak jų, telkti lėšas gynybos pramonės stiprinimui ir svarstyti naujos komisaro, atsakigo už ES gynybos strategiją, pozicijos steigimą.
Kalbėdami apie besitęsiantį karą tarp Izraelio ir Gazos, vadovai akcentavo būtinybę kuo skubiau nutraukti ugnį. Jų nuomone, turi būti sustabdytas kolektyvinės bausmės taikymas Gazos gyventojams.
„Kaip kovoti su dešiniuoju populizmu?“: FEPS diskusijose dalyvavęs Liutauras Gudžinskas dalinasi savo įspūdžiais
Pranešėjai akcentavo, kad kraštutinės dešinės populiarumas Europoje auga dėl įvairių priežasčių. Tik nedidelė jų rėmėjų dalis renkasi tokias partijas dėl jų kontrastiškų pozicijų dėl migrantų, moterų paties, kitais žmogaus teisių klausimais. Todėl, pasak mokslininkų, socialdemokratai neturėtų susivilioti pagundomis kopijuoti kraštutinių dešiniųjų idėjų, o, priešingai, aiškiau ir įtikinamiau skleisti savo pagrindines žinutes dėl socialinio teisingumo, visų žmonių lygiateisiškumo, tvarios pasaulio ir Europos plėtros.
Po pranešimų vykusioje diskusijoje atstovai iš Vengrijos, Italijos, Švedijos ir kitų Europos šalių, kur pastaruoju metu stebimas kraštutinės dešinės pakilimas, pabrėžė, kad vos tokios partijos patenka į parlamentą ir vyriausybę, jos savo skaldančiais sprendimais tik blogina ekonomikos ir demokratijos būklę, tačiau dėl savo agresyvios retorikos ir veiksmų jiems neretai pasiseka išvengti tiesioginės atsakomybės.
Savo ruožtu dėl populistinių sprendimų prastėjanti žmonių socialinė ir ekonominė padėtis dar labiau didina įtampas visuomenėje, kas sukuria dar palankesnes sąlygas kraštutiniams judėjimams. Tam, kad nesusidarytų šis „užburtas ratas”, diskusijos dalyvių požiūriu, būtina iš anksto imtis veiksmų, kol dar šios jėgos neįsigalėjo
„ES pasiekė lūžio tašką“: Remigijus Motuzas apibendrina kongrese kalbėjusių politikų pozicijas
Kongreso delegatai atkreipė dėmesį, kad pavojinga situacija klostosi ir dėl to, kad koalicijas su kraštutiniais dešiniaisiais kuria konservatoriai. Pabrėžta, kad PES turi aiškią raudoną liniją – niekada nebendradarbiauti su ekstremistais ir radikalais dešiniaisiais, tokiais kaip ECR, ID, ,,Alternatyva Vokietijai“, PiS, Vox ir kitais.
,,Populizmas kelia baimę, todėl Socialistų ir demokratų uždavinys yra kovoti su populizmu, įveikiant jo priežastis“ – kalbėjo Portugalijos premjeras Antonio Costa. ,,Turime gyventojams suteikti daugiau pasitikėjimo ir tikrumo, kuriant tokią Europą, kokios mes norime (,,social, democratic and sustainable Europe“) – sakė Ispanijos premjeras Pedro Sanchez.
Kongrese buvo prieita bendros išvados, kad besikeičiančiame politiniame žemėlapyje socialdemokratai privalo ir gali surasti savo vietą įgyvendindami savo svarbiausius siekius, kurie išdėstyti kongrese patvirtintame Manifeste.
Svarbiausi tikslai – ginti socialinį teisingumą, lyčių lygybę darbo rinkoje, sudaryti daugiau galimybių jauniems žmonėms ir kurti tokią Europą, kokios nori jos žmonės. Taigi Europos gyventojams buvo pasiųsta žinia, kad Europa įveiks visas krizes ir mes judėsime pažangesnės ir geresnės Europos link.
Ką reikėtų žinoti apie mūsų politinės šeimos kandidatą į EK prezidentus Nicolas Schmidt?
Schmit’as ne kartą įrodė, jog socialinė europiečių gerovė – pats svarbiausias jo sprendimų prioritetas. Retas politikas gali pasigirti tokia gausa pasiekimų, kurie tiesiogiai prisidėjo prie stipresnės, socialiai teisingos, demokratiškos ir tvaresnės Europos kūrimo. Savo sprendimais N. Schmit’as sustiprino Vaikų Garantiją, Jaunimo Garantiją, minimalaus atlyginimo direktyvą, platformų darbuotojų teisių reglamentą, saugaus darbo reglamentą, socialinės ekonomikos veiksmų planą ir daug kitų.
N. Schmit’as rūpinosi, kad visi žmonės, nepaisant jų socialinės padėties, nenukentėtų nuo žvėriško kainų kilimo, turėtų lygias galimybes įsilieti į darbo rinką, gauti orų darbo užmokestį, socialines teises ir teisingą socialinę paramą. Šiandien, kuomet dešinieji populistai siekia suskaldyti visuomenę, Europai žūtbūt reikia stiprios socialdemokratinės vizijos, kuri atlieptų kasdienius europiečių rūpesčius.
Dešiniųjų populistų skleidžiamą pykčio, neapykantos ir vienadienių sprendimų politiką turi pakeisti solidarumas, teisingumas ir konstruktyvūs sprendimai. Esame tikri, kad N. Schmit’as – būtent tas žmogus, kuris taps šio politinio proveržio Europos Sąjungoje lyderiu.