Kaip manote, ar daug Lietuvos piliečių žino, kas išties yra socialdemokratija ir socialdemokratų partija? Štai, pavyzdžiui, partija skaičiuoja jau 120 gyvavimo metus, o pati idėja remiasi trimis pamatinėmis vertybėmis: laisvės, lygybės ir solidarumo. Lygybė, beje, yra didžiausia siekiamybė darbo santykiuose, ji labai svarbi, kai kalbame apie lytiškumą.
Socialinės apklausos aiškiai parodo, kad mūsų, socialdemokratų, elektoratas – vyresni, pusę amžiaus perkopę žmonės. Žinoma, tai didelė vertybė, nes šie žmonės už partiją balsuoja metai iš metų, yra jai lojalūs ir tiki jos ateitimi. Klausimas – kiek iš balsuojančiųjų tikrai žino socialdemokartijos ideologiją ir gali ją paaiškinti savo palikuonims? Štai, pavyzdžiui, Vokietijoje susiformavusi fenomenali situacija, kai vaikai balsuoja taip, kaip balsuoja tėvai, o tėvai – taip, kaip seneliai, nes tiki, kad jei elgsis vyresniųjų pavyzdžiu – bus užtikrinta šalies gerovė. Kodėl taip negalėtų būti ir Lietuvoje?
JAV, Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje jaunimas balsuoja už kairiuosius, nes socialdemokratinės idėjos skelbiamos aiškiai ir suprantamai. 2016 m. JAV prezidento rinkimuose didžioji dalis galinčių balsuoti jaunesnių nei 30 metų žmonių, balsavo už kairįjį Bernie Sanders‘ą. Jaunimo tarpe jis laimėjo daugiau balsų nei Hillary Clinton ir Donald Trump‘as kartu sudėjus.
O Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje jaunimas, netgi, aktyviau eina į rinkimus nei vyresni rinkėjai. Pavyzdžiui, D. Britanijos kairiųjų lyderis Jeremy Corbyn‘as yra vienas didžiausių nuomonės formuotojų jaunimui. Jis toks charizmatiškas, kad jo Instagram paskyrą seka 146 tūkst. sekėjų ir jų skaičius vis didėja. Kodėl? Jaunimas supranta, kad socialdemokratija kovoja už nemokamo mokslo garantijas, darbo užtikrinimą, pagalbą šeimoms, socialinės nelygybės mažinimą.
Tad, kodėl Lietuvos jaunimas vis dar balsuoja už dešiniuosius? Tam tikra prasme tai – mados dalykas. Kita vertus, nuolatinis lyginimas su komunistais taip pat netraukia jauno rinkėjo. Tik ar tas jaunimas žino, kad žmogaus teisių, klimato kaitos, aplinkosaugos klausimais liberalų ir socialdemokratų požiūriai sutampa. Ar žino ir tai, kad balsuodami už konservatorius jie niekada negaus visiems lygiai prieinamo išsilavinimo ir, net jei bus talentingi, tačiau neišgalės susimokėti už studijas, galės nė nesvajoti apie karjerą?
2016 metų Seimo rinkimuose konservatoriai surinko beveik visus jaunųjų rinkėjų balsus, ir jiems pavyko tai padaryti, pasitelkus tikslinę komunikaciją ir charizmatiškus jaunus žmones (įtraukiant juos į pirmąsias partijos sąrašo eilutes). Socialiniuose tinkluose buvo pristatoma ne tik rinkiminė programa, rengiamos gyvos konferencijos, balsavimai, bet ir organizuojamos akcijos, buvo kviečiama į renginius, susitikimus. Tuomet panašiems dalykams vykdyti socialdemokratams pritrūko ryžto. O kažkam tai pasirodė visai nerimta komunikacijos priemonė…
Kada jaunimas ims balsuoti už LSDP? Tada, kai kiekvienas bičiulis pradės vykdyti komunikaciją socialiniuose tinkluose, kai pateiks socialdemokratijos istoriją ir ideologiją tokias, kokios jos yra iš tikrųjų, o ne tokias, kokios egzistuoja sovietmetį menančių piliečių pasakojimuose. Mūsų skyriai, išties, turi labai charizmatiškų ir įkvepiančių lyderių, kuriais norėtų sekti jaunimas. Garsiai komunikuojant LSDP poziciją, nuveiktus darbus, jaunimas taptų ištikimiausiais socialdemokratų rinkėjais.
Partija atsinaujina, todėl naujas mūsų šūkis galėtų būti „LSDP – populiariausia politinė kryptis“. Ir ji, išties, tokia gali būti. Dabar, kai žmonės palieka namus ir išvažiuoja svetur, ieškodami geresnio gyvenimo, mūsų idėjos yra geriausia, ką gali pasiūlyti Lietuvos politinės jėgos, norėdamos išsaugoti piliečius, išsaugoti Lietuvą.
Kuo didesnis jaunų žmonių įtraukimas į valstybės sprendimų priėmimo procesus, į vaiką orientuota, ne „pašalpinė“ šeimos politika, nemokamas aukštasis mokslas, finansinis ir psichologinis saugumas dirbančiam jaunam žmogui – kertiniai dalykai, už kuriuos pasisako socialdemokratai. Mūsų užduotis yra padėti jaunam žmogui atskirti grūdus nuo pelų ir dėmesį skirti ne „saldainio popierėliui“, o turiniui, kuris, kaip ir Lietuvos ateitis – jaunas žmogus. Mums rūpi.