Nesutikdami su I. Šimonyte, esą gyvenimas pagerėjo, socialdemokratai vėl siūlo nulinį šilumos tarifą

Kainos
2024-10-04

Socialdemokratai Seime vėl užregistravo projektą, kuriuo siūlo grąžinti nulinį PVM tarifą šilumai.

Šis lengvatinis tarifas nustojo galioti 2024 m. gegužės 1 d.

„Premjerė Ingrida Šimonytė kartoja, esą pagerėjus situacijai ir gyventojų finansinei padėčiai, nebėra reikalo lengvinti finansinę naštą Lietuvos žmonėms.

Premjerė painioja fantazijas su realybe, kai sako, kad gyventojų padėtis pagerėjo. Siūlome nedelsiant atkurti iki 2024 m. balandžio 30 d. galiojusį reglamentavimą, numatantį nulinio PVM tarifo taikymą šilumos energijai ir karštam vandeniui“, – ragina Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Pasak pataisas parengusio Seimo nario socialdemokrato Eugenijaus Sabučio, 2022–2023 m. šildymo sezonas buvo rekordiškai brangus – brangiausias per pastaruosius 10 metų.

„Dauguma šalies gyventojų, gaunančių mažas ir vidutines pajamas, didelę dalį savo pajamų vis dar turi skirti būtiniausioms komunalinėms paslaugoms apmokėti.

Anot Valstybės duomenų agentūros, 2023 m. žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie 589 tūkst. šalies gyventojų. Praktiškai ketvirtadalis mūsų namų ūkių yra nepajėgūs pakankamai šildyti būsto, nes energijos kainos yra tiesiog neįperkamos. Žmonės stumiami įsiskolinti už komunalines paslaugas. Energetinio nepritekliaus atžvilgiu Lietuvoje padėtis yra viena prasčiausių visoje Europos Sąjungoje“, – komentuoja socialdemokratas.

Kam pagerėjo gyvenimas?

E. Sabutis atkreipia dėmesį į 2024 m. Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo užsakymu atliktą reprezentatyvią gyventojų apklausą: vis daugiau gyventojų susiduria su sunkumais mokėdami būsto išlaikymo mokesčius.

Parlamentaras primena, kad įprastas 9 proc. PVM tarifas centralizuotam šildymui buvo laikinai panaikintas nuo 2022 m. sausio, o rugsėjį Seimas šią lengvatą pratęsė dar dviem sezonams.

„Premjerė I. Šimonytė dar 2022 m. rudenį paskelbė, kad 2024 m. ši lengvata bus panaikinta ir bus grąžintas 9 proc. PVM tarifas.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatorius Mindaugas Lingė aiškino, esą „kainos normalizavosi, krizės nebeliko“. Deja, realybė tokia, kad kelios praėjusios žiemos buvo bene brangiausios per dešimtmetį – centralizuotos šilumos kaina gyventojų sąskaitose vidutiniškai didėjo daugiau nei 50 proc.“, – pažymi E. Sabutis.

„Konservatoriai lengva ranka nepratęsė lengvatinio PVM tarifo šilumai ir karštam vandeniui.

Jų teiginys, esą šildymo problemą išsprendžia kompensacijos, stebina. Valstybės pareiga – užtikrinti, kad gyventojai nevirstų prašytojais ir galėtų gyventi oriai. Įdomu, kaip patys politikai jaustųsi, pildydami paraiškas pašalpoms ir kompensacijoms gauti? Nulinis PVM tarifas – tai ne nuostolis valstybei, o investicija į socialinės atskirties mažinimą, tiesiog į žmogiškąjį orumą“, – komentuoja E. Sabutis.

LSDP frakcija antrą kartą užregistravo siūlymą keisti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą, kad šilumos tarifas vėl būtų nulinis.

Nulinis PVM tarifas taikomas šilumos energijai, tiekiamai gyvenamosioms patalpoms šildyti (įskaitant šilumos energiją, perduodamą per karšto vandens tiekimo sistemą) ir karštam vandeniui.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai