Dėl pavėluotų buvusios Vyriausybės darbų Lietuvos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano įgyvendinimas susiduria su rimtomis problemomis. Seimo Audito komiteto narė, socialdemokratė Roma Janušonienė, pažymi, kad Lietuva jau neteko 419,9 mln. eurų negrąžintinos paramos.
„Per likusį plano laikotarpį dar reikia įsisavinti 2,85 mlrd. eurų, tačiau dėl nepasiektų rodiklių ir vėluojančių mokėjimų kyla rimta grėsmė viso plano sėkmei. Vyriausybė imasi visų įmanomų žingsnių, kad šio toksiško palikimo žala būtų kuo mažesnė. Europos Sąjungos parama pagal šį planą skirta Lietuvos ekonomikos transformacijai ir inovacijų skatinimui. Tačiau buvusios Vyriausybės klaidos daug kainuoja visai Lietuvos ekonomikai ir žmonėms“, – komentuoja R. Janušonienė.
Seimo Audito komiteto posėdyje šią savaitę vienbalsiai pritarta parlamentarės pateiktoms išvadoms dėl Valstybės kontrolės ataskaitos „Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano rodiklių pasiekimo rizikų valdymas“.
„Finansų ministerija šiuo metu peržiūri plano rodiklius. Jame neturėtų likti nepasiekiamų arba rizikingų rodiklių. Kiekvieną rodiklį būtina visapusiškai įvertinti, atsižvelgiant į jau identifikuotas priežastis, kurios lėmė jų nepasiekimą. Būtina užtikrinti, kad šios klaidos nepasikartos ateityje“, – akcentuoja Seimo narė.
Parlamentarė įsitikinusi, kad tinkamą rodiklių įgyvendinimą padės užtikrinti ir Seimo komitetų įtraukimas į įgyvendinimo stebėsenos procesą.
„Atsakingos ministerijos reguliariai teiks informaciją Seimo komitetams apie didelės rizikos rodiklius ir planuojamas priemones situacijai stabilizuoti. Kadangi dalies plano rodiklių pasiekimas priklauso nuo Seime priimamų įstatymų, bendradarbiaujant su Vyriausybe, teisės aktai, susiję su plano įgyvendinimu, bus aiškiai identifikuojami ir jiems teikiamas prioritetinis dėmesys Seimo darbotvarkėje“, – paaiškina R. Janušonienė.
„Lietuva įsipareigojo Europos Komisijai plano rodiklius pasiekti iki 2026 m. rugpjūčio 31 d. Tai reiškia, kad likęs laikotarpis yra itin trumpas – mažiau nei dveji metai. Jei dabar nesuvaldysime situacijos, prarastų milijonų nebeatgausime“, – reziumuoja Seimo narė.
Dabartiniai rodikliai rodo, kad planuoti pokyčiai nebus įvykdyti visa apimtimi. Iš 45 vertintų rodiklių 12 jau dabar nebus pasiekti planuota apimtimi, o dėl dar 17 kyla didelė rizika.