Ketvirtadienį Seime po pateikimo pritarta energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno teisės aktų pataisoms, kurias priėmus smulkieji ir pažeidžiami buitiniai vartotojai galės daugiau nei ketverius metus naudotis visuomeniniu elektros energijos tiekimu.
Seimas taip pat balsavo dėl socialdemokrato Arūno Dudėno pasiūlymo visiems vartotojams leisti grįžti į visuomeninį elektros tiekimą. Pasiūlymui po pateikimo pritarta, toliau jį svarstys Seimo komitetai.
Energetikos ministerijos siūlymu, visi smulkieji buitiniai elektros energijos vartotojai (suvartojantys mažiau kaip 1000 kWh per metus) ir pažeidžiami elektros energijos vartotojai, t. y. piniginę socialinę paramą gaunantys nepasiturintys gyventojai, taip pat asmenys su negalia galėtų naudotis visuomeniniu elektros energijos tiekimu iki 2030 metų.
„Įgyvendinus šiuos įstatymo pakeitimus, pažeidžiami vartotojai galėtų elektros energiją naudoti ir už ją mokėti mažesniu tarifu, negu apskritai yra visuomeninio tiekimo kaina“, – aiškino ministras.
Jis pažymėjo, kad pažeidžiami smulkieji vartotojai, kurie šiuo metu yra pasirinkę nepriklausomą tiekėją, galėtų sugrįžti į visuomeninį tiekimą nuo birželio 1 d. ir pasirinkti visuomeninį tiekimą, jeigu to norėtų.
Ketvirtadienį Seimas taip pat balsavo dėl socialdemokrato Arūno Dudėno pasiūlymo į visuomeninį elektros tiekimą leisti sugrįžti visiems vartotojams. Pasiūlymui po pateikimo pritarta, toliau jį svarstys Seimo komitetai.
„Apie pusė milijono Lietuvos gyventojų permoka už elektrą.
Buitiniai vartotojai, kuriems buvo privaloma pasirinkti nepriklausomą tiekėją, dažnai moka daugiau nei vartotojai, kuriems buvo leista likti visuomeniniame tiekime“, – esamą situaciją komentuoja A. Dudėnas.
Jis pažymi, kad praktiškai visiems nepriklausomų tiekėjų vartotojams yra taikomas abonentinis mokestis, kuris nėra taikomas visuomeniniame tiekime esantiems vartotojams.
„Esamas teisinis reguliavimas diskriminuoja gyventojus, kurie neturi galimybės rinktis visuomeninio elektros energijos tiekėjo, taigi negina vartotojų intereso, verčia vartotojus net ir nepalankiomis sąlygomis rinktis tik nepriklausomą tiekėją.
Be to, nesuteikiama galimybė rinktis visuomeninį tiekėją, kurio kainą reguliuoja valstybė. Siūlome keisti Elektros energetikos įstatymo 43 straipsnį, kad visi buitiniai vartotojai galėtų grįžti į visuomeninį tiekimą“, – paaiškina projekto iniciatorius A. Dudėnas.
Parlamentaras pabrėžia, kad pakeitimai niekaip neapribotų vartotojų galimybės rinktis nepriklausomą tiekėją: tiesiog buitiniams vartotojams suteikiama galimybė rinktis visuomeninį elektros energijos tiekėją, taip skatinant didesnę konkurenciją rinkoje.
Energetikos ministerijos duomenimis, elektros energijos rinkos liberalizavimo III etape yra apie 911 tūkst. elektros energijos buitinių vartotojų, o nepriklausomo elektros energijos tiekėjo dar nėra pasirinkę apie 50 procentų elektros energijos rinkos liberalizavimo III etapo vartotojų.