Antradienį Seime po pateikimo pritarta socialdemokratų pasiūlymui 2030-uosius paskelbti Vytauto Didžiojo metais.
Taip siūloma pažymėti Vytauto Didžiojo 600-ąsias mirties metines. Vyriausybei siūloma parengti Vytauto Didžiojo metų programą ir numatyti lėšų šiai programai įgyvendinti 2026–2030 metų valstybės biudžetuose.
„Seimas įvertino tai, kad Vytautas Didysis buvo vienas žymiausių politikų ir karvedžių ne tik Lietuvos, bet ir Europos istorijoje.
Lietuvos didysis kunigaikštis gimė apie 1350 m. Senuosiuose Trakuose, mirė 1430 m. Vytauto valdymo laikotarpiu (1392–1430 m.) Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė pasiekė didžiausią teritorinę plėtrą nuo Baltijos iki Juodosios jūrų ir tapo viena galingiausių Europos valstybių. Krašte klestėjo amatai, plėtėsi prekyba, sparčiai augo miestai: buvo pastatyta daug naujų arba atstatyta senų pilių. Plito rašto kultūra, kuri tapo neatskiriama politinės, administracinės ir teisinės veiklos dalimi“, – pažymi Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas.
Parlamentaras primena, kad Vytauto valdymo laikotarpiu Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėtos steigti pirmosios parapinės mokyklos – pirmoji jų įsteigta Trakuose 1409 m.
„Vytautas Didysis pasižymėjo tolerancija tautinėms mažumoms, buvo itin atidus Lietuvoje įkurdintų totorių, karaimų poreikiams, bendravo su jų didikais, nes mokėjo keletą kalbų.
2030-ųjų paskelbimas Vytauto Didžiojo metais primins visuomenei apie gilias Lietuvos valstybingumo tradicijas. Lietuva jau prieš kelis šimtmečius buvo stipri ir įtakinga valstybė, o jos siekis išlaikyti suverenitetą yra neatsiejama tautos istorijos dalis“, – pabrėžia K. Vilkauskas.
Pastarąjį kartą Vytauto Didžiojo metai buvo paskelbti 1930-aisiais, minint jo 500-ąsias mirties metines.
Seimo kanc. nuotr.