Strasbūre vykusioje Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) pavasario sesijoje aktyviai dalyvavo Lietuvos delegacija. Jos narė, Seimo Užsienio ir Europos reikalų komitetų narė, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūno pavaduotoja Jurgita Šukevičienė, apžvelgdama sesijoje svarstytas temas, pabrėžia, kad „didžiausia grėsmė kyla ne vien iš išorės – ji prasideda mūsų pačių viduje, kai susilpnėja demokratinis imunitetas“.
Demokratijos išbandymai: geopolitinė realybė
Pasak J. Šukevičienės, šiandien Europoje demokratija susiduria su precedento neturinčiais iššūkiais. Autoritariniai režimai kryptingai siekia silpninti laisvas visuomenes, naudodami technologijas, finansinę įtaką ir dezinformacijos kampanijas. Pasitelkiant kibernetines atakas, socialinių tinklų manipuliacijas ir „minkštąją galią“, vykdomos operacijos siekiant pakirsti pasitikėjimą valstybėmis ir jų institucijomis.
Parlamentarė įsitikinusi, kad šiandien demokratijos apsauga turi būti proaktyvi.
„Kova su užsienio kišimusi negali būti grindžiama baime.
Ji turi remtis tvirtu pasitikėjimu savo institucijomis, visuomenės sąmoningumu ir tarptautiniu solidarumu“, – pabrėžia socialdemokratė.
Lietuvos vaidmuo: ne pasyvi stebėtoja, o aktyvi lyderė
Anot J. Šukevičienės, Lietuva šiame kontekste nėra pasyvus stebėtojas. Priešingai – mūsų valstybė aktyviai formuoja Europos demokratijos atsparumo politiką.
Vienas svarbiausių jos dėmenų – kibernetinis saugumas: Nacionalinis kibernetinio saugumo centras glaudžiai bendradarbiauja su ES, NATO ir strateginiais partneriais, prisidėdamas ir prie bendrosios Europos skaitmeninės erdvės apsaugos.
Parlamentarė taip pat akcentuoja kovą su dezinformacija: LRT ir kitos nacionalinės žiniasklaidos priemonės įgyvendina edukacines programas, didinančias visuomenės medijų raštingumą – esminį demokratinės gynybos ramstį.
Anot J. Šukevičienės, rūpindamasi rinkimų skaidrumu, Lietuva stiprina politinių procesų skaidrumą, užtikrindama, kad politinių partijų finansavimas būtų skaidrus ir apsaugotas nuo užsienio įtakos.
Parlamentarė taip pat pabrėžia tarptautinę Lietuvos lyderystę: dalyvaujame ES, NATO ir Europos Tarybos iniciatyvose, kurios formuoja bendrą atsparumo demokratijai kylančioms grėsmėms strategiją.
Daugėja vidinių grėsmių
J. Šukevičienė įspėja dėl vidaus procesų informacinėje ir pilietinėje erdvėje.
„Ne pertekliniai draudimai, o kritiškai mąstantys piliečiai ir stiprios institucijos yra mūsų demokratijos stuburas.
Todėl Lietuva kryptingai investuoja į švietimą, pilietinį ugdymą ir atvirą visuomenės diskusiją, suprasdama, kad ilgalaikė demokratijos apsauga prasideda nuo laisvų, sąmoningų ir atsparių žmonių“, – pažymi parlamentarė.
Strasbūro sesijos temos: bendras kovos frontas
Pasak J. Šukevičienės, šių metų ETPA sesijos darbotvarkė atspindi aktualiausius demokratijos iššūkius pasaulyje: Rusijos agresiją prieš Ukrainą, situaciją Sakartvele, padėtį Turkijoje po Stambulo mero suėmimo, augančią užsienio įtakos grėsmę demokratiniams procesams.
„Lietuvos pozicija – aiški ir principinga: demokratija nėra pigi privilegija.
Demokratija yra vertybė, kurią reikia nuolat ginti – tiek nuo išorinių grėsmių, tiek nuo vidinio nuovargio ar abejingumo“, – pabrėžia socialdemokratė.
Lietuva – Europinės demokratijos bastionas
Pasak J. Šukevičienės, šiandien, kai autoritarizmas siekia skaldyti ir silpninti demokratines valstybes, Lietuva stovi pirmose gynybos linijose.
„Mūsų patirtis, istorinė atmintis ir politinė valia leidžia mums būti ne tik savo valstybės, bet ir visos Europos demokratijos gynėjais”, – sako LSDP frakcijos seniūno pavaduotoja J. Šukevičienė.