Seime pagaliau įvyko pirmoji, istorinė diskusija moterų teisių klausimais Nepriklausomoje Lietuvoje. Praėjusią savaitę profesorei Daliai Leinartei, Jungtinių Tautų komiteto prieš visų formų diskriminaciją prieš moteris vadovei, nebuvo leista pasisakyti Seime. Motyvuota tuo, kad Tarptautinę šeimos dieną netinka kalbėti apie moterų teises. Aktyvios moterys, taip pat ir socialdemokratės, Seimo narė Dovilė Šakalienė savo protestą Seime pademonstravo „užsipleistravę“ burnas, klausdamos, ar Seimas priklauso tik vyrams?
Šiandien Seimo posėdžių salėje buvo paleistas D. Leinartės pasisakymo įrašas, turėjęs nuskambėti prieš savaitę.
„Čia, šioje salėje, vyko diskusijos energetikos, nacionalinio saugumo ir kitais mūsų valstybei itin aktualiais klausimais. Ir man, kaip moteriai, kaip Lietuvos pilietei, kaip Lietuvos Respublikos Seimo narei, buvo labai skaudu klausytis, kad nėra jokio reikalo kalbėti apie moterų klausimus tokiu formatu, kad galime tai daryti kur nors už šios salės ribų, kad yra svarbesnių klausimų, kad yra kita nuomonė“, – Seimo posėdyje sakė socialdemokratė D. Šakalienė.
Pasak Seimo narės, Lietuvoje turime smurto prieš moteris epidemiją. Per metus gaunama 68 000 pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje – 82% aukų yra moterys. Kas trečia moteris ar mergaitė vyresnė nei 15 metų yra patyrusi kurios nors formos smurtą – fizinį, seksualinį, psichologinį, ekonominį. 35% Lietuvos moterų patyrė seksualinį priekabiavimą. O du trečdaliai Lietuvos visuomenės smerkia priekabiavimo aukas ir nelaiko priekabiavimo problema. Maža to, Lietuvos gyventojai, palyginus su kitų ES valstybių gyventojais, labiausiai linkę pateisinti seksualinį ir psichologinį smurtą prieš moteris. Lietuva per metus patiria socialinių ir ekonominių nuostolių dėl smurto artimoje aplinkoje už 650 mln eurų.
„Savotiškai simboliška, kad Seime reikia kovoti dėl galimybės apskritai kalbėti moterų teisių tema. Tai atspindi ir gyvenimo realijas, kai vietoje to, kad turėtume konstruktyvią, atvirą, į rezultatus orientuotą diskusiją apie mūsų visuomenėje išplitusias moterų gyvenimus laužančias problemas, kartu ieškotume strateginių, sisteminių sprendimų, politikai šią temą nuvertina ir nustumia į visuomenės aktualijų užribį“, – sako Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.
Socialdemokratai laikosi nuomonės, kad jau laikas Lietuvoje baigti demonizuoti moterų teisių problemas, menkinti jas nurašant kaip feminisčių reikalus. Siūlo nekartoti tokių paradoksalių išsišokimų, kai Seime buvo uždrausta kalbėti nėščiai parlamentarei. Sveikintina, kad šis Seimas padarė ir pažangių žingsnių minėta tema: pavyzdžiui, pasakė „ne“ parlamentarui Kęstučiui Pūkui dėl moterų žeminimo.