Seime Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos inicijuotoje diskusijoje iš įvairių rajonų suvažiavę mokytojai kėlė klausimus švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei dėl įvedamo etatinio mokytojų apmokėjimo, pagal kurį jau nuo šios rugsėjo 1-osios keisis algų skaičiavimo mokytojams tvarka. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) deleguota ministrė iki šiol negali paaiškinti, kodėl vieniems mokytojams algos kils, o kitiems – mažės.
„Mokyklose jaučiama įtampa dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo – darbuotojai nežino, koks realiai jis bus nuo šios rugsėjo 1-sios. Psichologai, logopedai, darželių auklėtojai iš viso palikti „už borto“. Tą pripažino ir pati ministrė. Ji žadėjo rudenį imtis sprendimų ir dėl likusių švietimo sistemos darbuotojų atlyginimų“, – sakė LSDP frakcijos Seime seniūnas Juozas Olekas.
Švietimo ir mokslo ministerijos paskelbta atlyginimų skaičiuoklė sukėlė sumaišties bangą: vienų mokytojų atlyginimai kyla, kitų mažėja. Mokytojai, susitikę su ministre, klausė ne vien apie atlyginimus, bet ir apie besikeičiantį mokyklų finansavimą, daug klausimų kilo ir dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo.
J. Petrauskienė pripažino, kad nauja tvarka nepalietė lopšelių-darželių. Paaiškėjo, kad pagalbą mokyklose teikiančių psichologų, logopedų, socialinių pedagogų atlyginimai taip pat lieka neperžiūrėti. Šių specialistų labai trūksta, tačiau ministerija jų etatus ir atlyginimus palieka reguliuoti savivaldybėms.
„Į kai kuriuos klausimus ministrė kol kas neatsako ir atsakomybę permeta savivaldybėms – mokyklų steigėjoms: raskite lėšų, išsispręskite problemas, nes viskam pinigų neužtenka. Suprantama, kad, pavyzdžiui, patyčių kupinoje ugdymo įstaigoje švietimo kokybė bus prasta. Čia trūksta kompleksinio požiūrio ir tas atsakomybės permetimas savivaldybėms situacijos iš esmės nepakeis“, – sakė diskusijoje dalyvavęs LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.
„Deja, atsakymų negavome ne tik mes, bet ir į diskusiją iš tolimiausių rajonų suvažiavę pedagogai. Neaišku, koks bus jų darbas ir atlygis už jį nuo rugsėjo 1-osios. Todėl mūsų frakcija įsipareigoja toliau stebėti šią mokytojų atlyginimų situaciją, kelti reikalavimus valdantiesiems ir teikti įstatymų pataisas, kurios skaidrintų mokytojų darbo apmokėjimą“, – pažymėjo J. Olekas.
Pasak G. Palucko, atsakymo į klausimą, kodėl vieniems mokytojams atlyginimai po reformos didės, o kitiems – mažės, ministrė kol kas nėra pateikusi. Tad, jo žodžiais, klausimus ministrei teks kartoti rugsėjo ir spalio mėnesiais, po pirmųjų mokytojų algalapių.