Kitų metų pradžia – dar vienos „valstiečių“ parengtos reformos startas. Savivaldybės skaičiuoja, kad kitais metais gydymo neliks mažiausiai 15-oje rajonų. Mažosiose rajonų ligoninėse bus teikiamos tik slaugos paslaugos ir šeimos gydytojo konsultacijos, o terapinio gydymo paslaugų tiesiog neliks.
„Liks įdomus ligi šiol Lietuvoje nematytas darinys – slaugos ligoninė plius konsultacijos poliklinikoje, bet nepagalvota, kaip tas pacientas, pavyzdžiui, sunegalavusi močiutė pasieks ir papuls į didmiesčio ligoninę arba kaip ji grįš namo, net jeigu ir nugabens greitosios pagalbos automobilis“, – sakė į Seimą kartu su kitų gydymo įstaigų atstovais atvykęs Molėtų ligoninės vadovas Vaidotas Grigas.
„Jeigu reforma daroma žmonių gerovei, tai visai neaišku, kodėl prievarta reikia naikinti ligonines, kurios dabar sėkmingai išsilaiko iš teikiamų gydymo paslaugų“, – sako socialdemokratas Juozas Olekas.
Socialdemokratų frakcijos kvietimu į Seimą atvykę medikai tvirtino, kad rajonų ligoninės verčiamos į slaugos, nors tuose rajonuose netgi nėra slaugos poreikio.
„Mūsų ligoninėje yra parengtos 69 slaugos lovos, o realiai per visus metus gulėjo 52 pacientai. Slaugos lovų reikia didžiuosiuose miestuose, o tokiame kaip mūsų rajone netrūksta“, – sakė Kaišiadorių ligoninės vadovė Edita Skarakodienė.
Tuo tarpu visų kitų gydymo paslaugų, kai neužtenka šeimos gydytojo konsultacijos mažesnio rajono gyventojas turės vykti ieškoti į didmiesčių ligonines.
„Mes suteikiame apie 11 tūkstančių atvejų skubios pagalbos paslaugų per metus, tai kiek reikės greitųjų, kad tiek žmonių nuvežtų į tas didžiąsias ligonines, ir kokia situacija bus jose, kai iš kiekvieno rajono bus vežama tiek papildomų pacientų“, – klausimus kėlė Prienų ligoninės vadovė Jūratė Milaknienė.
Ligoninių atstovai prognozuoja, kad kitais metais dėl reformos darbo neteks šimtai medikų, specialistų. Pavyzdžiui, Molėtų ligoninėje 60 medikų liks be darbo, Prienuose – 90.
Socialdemokratus stebina tokia valdančiųjų „reformų“ politika, nukreipta prieš regionų gyventojus.
„Norime, kad rajonuose kurtųsi jaunos šeimos, verslas, kuo patogiau gyventų mūsų senjorai, o kai naikinamos gydymo arba švietimo paslaugos, tai skatinamas atvirkštinis efektas, ta pati emigracija iš regionų. Kodėl tuomet „valstiečiai“ žadėjo mažinti regionų atskirtį?“ – klausia Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.
Socialdemokratai ketina teikti savo siūlymus sveikatos apsaugos sistemos pertvarkai. Siūlys rajonuose išsaugoti bazines gydymo paslaugas, tai yra – skubiąją pagalbą, vidaus ligų, pagyvenusių pacientų gydymą.
„Jeigu žmogui reikia gydyti ligą ar traumą, tą gydymą jis turėtų gauti savo gyvenamojoje teritorijoje, o ne kažkur. Tokios pertvarkos, apie kurias kalbama dabar, yra tiesiog nepatogu, brangu ir neefektyvu. Panašu, kad valdantiesiems iš regionų svarbūs pasidarė tik didmiesčiai, nors ir čia kils problemų, kai plūstels tūkstančiai rajonų gyventojų“, – sako Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.