Vienas iš prekybos sektoriaus lyderių pranešė, kad būtiniausių prekių krepšelio kainos dar šiek tiek augs.
„Man kartais kyla abejonės dėl maisto kainų didėjimo. Suprantu, kad tiekėjai turi iššūkių, kai svyruoja energijos, kuro kainos ar trūksta žaliavų, tačiau, kodėl kai 2022 metais kuro kaina siekė ~2 eurus, tai būtiniausių maisto prekių kainos buvo daug mažesnės?“, – svarsto Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotoja Jūratė Zailskienė.
Anot parlamentarės, prekybos centrai turėtų būti draugiškesni savo darbdaviams – pirkėjams ir amortizuoti kainų kilimą savo pelno sąskaita.
Palyginti su 2020 metais, maisto kainos išaugo jau apie 50 proc. Reaguodama į šią situaciją Vyriausybė inicijavo Maisto tarybos steigimą, siekdama suvaldyti šį augimą ir užtikrinti vartotojų interesus.
„Maisto taryba turėtų užsiimti stebėsena ir teikti pasiūlymus visiems maisto prekių grandinės dalyviams. Žinoma, priklausys, kiek prekybininkai ir tiekėjai bus atviri, kad būtų galima aiškiai įvardinti, kuri grandis prekių kainodaroje kelia kainą labiausiai. Tada jau turėtų būti pasiūlymai Vyriausybei dėl priemonių, kurios galėtų lengvinti biurokratinę naštą“, – komentuoja J. Zailskienė.
Pasak socialdemokratės, Maisto taryba įsigilins į situaciją ir priims tinkamus sprendimus. Tai gali būti prekybininkų susitarimai užšaldyti būtiniausių maisto prekių kainas tam tikram laikotarpiui, pasiūlymai Seimui ir Vyriausybei keisti teisės aktus, kad sumažintų biurokratinę naštą arba pasiūlymai reguliuoti kai kurių būtiniausių maisto prekių kainas, kaip tai daroma su šildymo, vandens ir atliekų kainomis.
„Pradėjusi veikti Maisto taryba ieškos sprendimų, kad maisto kainos taip nedidėtų. Mes visi suprantame, kad kainas nustato ne ūkininkai, o prekybininkai. Svarbu, kad ūkininkauti būtų lengviau, todėl mes tikrai mažinsime biurokratiją ir Nacionalinės mokėjimo agentūros baudas už mikropažeidimus. Labai svarbu palengvinti, sutrumpinti laiką ir atpiginti ūkio įrengimo kaštus, todėl bus peržiūrėti statybų teisės aktai, leidimų tvarka.
Sudarysime lengvatas šeimos ir vidutiniams ūkiams, todėl bus peržiūrėta pirmųjų hektarų paramos tvarka, kad jos negautų didieji ūkiai, kurie savo žemę valdo dirbtinai ją suskaldę į atskirus ūkius“, – teigia Seimo narė.