Tadas Vinokur ir Ruslanas Baranovas. Valstybėje, kuri veikia

Komentaras
2024-08-21
Tadas Vinokur
Ruslanas Baranovas

Atgavusi nepriklausomybę Lietuva turėjo tikslą: sukurti laisvą, demokratišką, vakarietišką valstybę, kuri taptų ES ir NATO nare. Šie tikslai šiandien yra įgyvendinti. 

Tačiau dėl didelės liberalizmo įtakos kurdami tokią valstybę sukūrėme ir vakarams būdingas problemas. Tai didelė nelygybė, regionų atskirtis, brangi būsto rinka, visuomenės susipriešinimas. Nors turime kuo didžiuotis, pastaruoju metu matome, kad valstybė traukiasi iš labai svarbių mūsų gyvenimo sričių, tokių kaip sveikatos apsauga, švietimas, transportas, iš mūsų gyvenviečių traukiasi policija ir paštas. Tuo tarpu valdžia teigia, kad tai – natūralūs procesai, kurių valstybė negali įtakoti. Valstybė, esą, negali įtakoti ir kainų parduotuvėse, ir palūkanų ar elektros bei šildymo kainų. Iš valdančiųjų retorikos atrodo, kad valstybė, išties, nelabai ką ir gali. 

Todėl į rinkimus einame su šūkiu „Valstybė, kuri veikia“. Šis šūkis reiškia du dalykus: valstybė, kuri veikia, yra valstybė, kurios darbai ir paslaugos patenkina gyventojų poreikius. Tai valstybė, kurioje už tariamai nemokamas paslaugas nereikia pastoviai primokėti, arba rinktis privačią alternatyvą, nes valstybinėje alternatyvoje kažkas netenkina. Galų gale, Valstybė, kuri veikia taip pat yra aktyvi valstybė, kuri deda pastangas spręsti gyventojams rūpimas problemas.

Tikslas sukurti valstybę, kuri veikia nereiškia, kad pažadame sukurti tobulą valstybę per keturis metus. Dalyje sričių toks laiko tarpas per trumpas, bet galima teisingiems pokyčiams galima padėti pamatus, aiškiai nubrėžti kryptį, į jos formavimą įtraukti visuomenę, kad visiems būtų aišku kas ir kodėl daroma. Tad kaip atrodytų valstybė, kuri veikia

Vaikų auginimas šeimoms nebebūtų sunki našta. Savo vaiką vežtumėte į būrelį, už kurį primokėti reikėtų daug mažiau, o gal jis apskritai būtų nemokamas. Dėl padidintų lėšų kultūros pasui vaikais su savo bendraamžiais lankytųsi teatruose ir parodose, interaktyviuose kultūros užsiėmimuose. Būtų sukurti žalieji koridoriai tikrinantis sveikatą prieš rugsėjo pirmą, kad sveikatos pažymos nereikėtų prašinėti iš poliklinikos dar kovo mėnesį. Valstybė dar daugiau padėtų vienišoms mamoms ir tėčiams, kurie šiuo metu neša ypač sunkią naštą. 

Į ugdymo įstaigą nuėjęs vaikas matytų mokytojus, kurie nėra iškankinti begalinių švietimo reformų, o žino kas jų laukia ateityje, nes būtent jie yra pagrindiniai švietimo proceso formuotojai. Jūsų vaiko klasėje sėdėtų ne 30, o normalus skaičius mokinių, dėl ko vaikas gautų asmeninio dėmesio iš mokytojo. Jei gyvenate regione, nereikėtų su nerimu laukti, ar jo mokyklos apskritai neuždarys. Sutvarkytos valstybinės mokyklos reikš, kad jums nereikės galvoti, ar galite sukrapštyti pinigus privačiai mokyklai ar korepetitoriui. 

Valstybėje, kuri veikia kelionės vyktų normaliais keliais, nes mes, pagal Lenkijos pavyzdį, pagaliau sukurtume gerai finansuojamą kelių fondą, kurio lėšas papildytų kelių mokesčiai, degalų akcizai, vinjetės, skolintos lėšos ir kiti šaltiniai. Šių lėšų pakaktų ne tik didžiųjų autostradų remontui, bet taip pat ir žvyrkelių asfaltavimui bei nusidėvėjusių savivaldybių kelių remontui. Ką tai reiškia kiekvienam vairuotojui? Jums nebereikėtų taip dažnai vežti savo automobilį į autoservisą dėl bildančios pakabos. 

Kryptingos investicijos į krašto apsaugą, pilnai parengta Lietuvos divizija, paruoštos slėptuvių ir evakuacijos sistemos bei Lietuvoje dislokuota Vokiečių brigada leis ramiau reaguoti į naujausias Putino provokacijas. Jūsų draugai, užuot pirkę butus Tenerifėje, investuos čia, Lietuvoje, nes žinos, kad mūsų šalis turi geležinę atgrasymo strategiją. Užsienio investicijos į Lietuvą taip pat grįš į normalų lygį. Taigi ir jūs, ir jūsų kaimynai galės rinktis iš didesnio kiekio darbo skelbimų, o tai lems didesnes algas ir augančią ekonomiką.  

Valstybėje, kuri veikia toliau galėsite būti ramūs, kad nutikus bėdai, sveikatos apsauga Lietuvoje bus nemokama. „Čia – ne Amerika, kur gali bankrutuoti vos ti išsikvietęs greitąją“, galvosite. Padidinę Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokėtojų bazę ir valstybės įnašą, galėsime geriau spręsti eilių problemą, pritraukti daugiau medikų, slaugytojų į darbą. Taigi žmonės galės pasitikėti, kad sveikatos paslaugas gaus laiku ir jiems nereikės gelbėtis privačiose įstaigose, mokėti iš savo kišenės. Jie žinos, kad per normalų laiką pakliūti į polikliniką yra paprasta.

Manote, kad stogas virš galvos neturėtų būti didžiulė prabanga? Valstybė, kuri veikia rūpinsis, kad būsto rinka būtų formuojama taip, kad ji – užuot krovusi pelną nekilnojamojo turto vystytojams – atlieptų tų žmonių interesus, kurie nuosavo būsto vis dar neturi. Šiuo metu Lietuva, skirtingai nei kitos ES šalys, visiškai nedalyvauja būsto bei nuomos rinkose ir jų niekaip nereguliuoja. Valstybė ir savivaldybės galėtų pradėti investuoti į municipalinį, prieinamą būstą ir pasirūpinti, kad kokybiškas būstas būtų prieinamas už mažesnę kainą. Tai vyksta visoje Europoje, todėl mūsų valstybei reikėtų tik atmerkti akis ir pasimokyti iš kitų šalių.

Energijos rinkoje valstybė vaidins svarbesnį vaidmenį ir bus užkirsta galimybė „Ignitisir jos dukterinei įmonei „ESO“ piktnaudžiauti savo padėtimi rinkoje, neskaidria kainodara ir nepagrįstai kelti paslaugų kainas žmonėms. Valstybė, kuri veikia tai – valstybė, kuri atsisakys liberalizacijos ir sugrąžins energijos rinką į valstybės, t.y. žmonių, rankas. Maža to, valstybė rūpinsis, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) griežčiau prižiūrėtų energetikos rinką ir užtikrintų skaidrią kainodarą žmonėms. Svarbu tai, kad veikianti valstybė aktyviai rūpinsis, kad energijos kainos būtų kuo mažesnės, o svarbiausia – stabilios. 

Valstybėje, kuri veikia Kultūros ministerija rūpinsis, kad profesionali kultūra būtų prieinama ne tik didžiuosiuose miestuose, bet visoje Lietuvoje. Artimiau bendradarbiaudama su nevyriausybėmis organizacijomis bei savivaldybių kultūros centrais, Kultūros ministerija galės ne tik geriau informuoti kultūros mėgėjus apie vykstančius renginius, bet ir sudaryti geresnes sąlygas Lietuvos kūrėjams dirbti – bendradarbiavimas tarp skirtingų meno ir kultūros įstaigų taps paprastesnis. Kultūros ministerija, kitaip tariant, aktyviau įsitrauks į profesionalios kultūros prieinamumo didinimą.

Valstybėje, kuri veikia bus pasirūpinta jūsų baziniais poreikiais ir galėsite galvoti, kur nukreipti savo energiją, talentus ir jėgas. O galėsite ir tiesiog gulėti ant sofos. Tai jūsų pasirinkimas. 

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai