Seimo Kultūros ir Švietimo ir mokslo komitetai lankėsi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, kur susipažino su Kultūros paso programos problematika. Posėdžio metu buvo pristatyti ir svarstyti įvairūs programos aspektai, siekiant užtikrinti jos efektyvumą ir prieinamumą visiems mokiniams.
Komitetai priėmė sprendimą kreiptis į kultūros, švietimo, mokslo ir sporto ministerijas su pasiūlymais gerinti Kultūros paso programos finansavimą, paslaugų kokybę ir prieinamumą. Tarp pasiūlymų – Kultūros paso programos plėtra įtraukiant priešmokyklinio amžiaus vaikus, galimybė prie būtinųjų bendrojo lavinimo mokyklų švietimo stebėsenos rodiklių įtraukti rodiklį apie kultūros paso lėšų ar apskritai kultūros paso panaudojimą.
„Kultūros paso programa yra durys į kultūrinį pažinimą ir asmeninį augimą. Ši programa leidžia vaikams ir jaunimui patirti kultūrą gyvai, formuoja jų vertybines nuostatas ir plečia akiratį. Mūsų tikslas – užtikrinti, kad ši programa būtų prieinama visiems mokiniams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos ar mokyklos tipo, “ – teigia Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas.
Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Vaida Aleknavičienė pabrėžė, kad svarbu skirti daugiau dėmesio teikiamų kultūros ir meno paslaugų kokybei bei programos plėtrai: „Lituanistinio švietimo įstaigos užsienyje atlieka svarbų vaidmenį išlaikant lietuvių kalbą ir kultūrą mūsų lietuvių bendruomenėse. Plečiant jų galimybes naudotis Kultūros paso programa, ne tik skatintume kultūrinį ugdymą, bet ir stiprintume jų ryšius su Lietuva.“
Kultūros paso programa – tai priemonė, skirta visų Lietuvos mokinių kultūros pažinimo įpročiams ugdyti ir jų kultūrinei patirčiai plėsti, teikiant jiems kultūros ir meno veiklų paslaugas. Šiuo metu Kultūros pasas siūlo per 5 000 įvairiausių kultūros renginių ir edukacinių užsiėmimų. 2024 m. programoje dalyvavo daugiau nei 300 000 mokinių, t. y. 87 proc. moksleivių, kuriems skiriamos Kultūros paso lėšos. Kultūros paso finansavimas šiemet, kaip ir pernai, siekia 4 mln. eurų, kurie yra paskirstomi į virtualias moksleivių pinigines po 11 eurų kiekvienai.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane numatyta atnaujinti kultūros paso finansavimo ir įgyvendinimo mechanizmą, peržiūrint paslaugų atrankos kriterijus bei užtikrinant kokybiškų kultūros paslaugų prieinamumą mokiniams ir priešmokyklinio amžiaus vaikams, didinant finansavimo krepšelį kasmet 20 proc.
Seimo komitetų biurų ir LSDP frakcijos inf.
Seimo kanc. nuotr.