Prieš planuojamą rugsėjo 10-osios dienos mitingą Socialdemokratų partija rengia diskusiją, kurioje su akademikais aptars pastaraisiais mėnesiais visuomenėje kilusių įtampų priežastis.
Diskusijoje „Dėl ko žmonės pyksta? Įtampų visuomenėje priežastys” dalyvaus filosofas dr. Viktoras Bachmetjevas (Vytauto Didžiojo universitetas), sociologė doc. dr. Rūta Žiliukaitė (Vilniaus universitetas), filosofas Algirdas Davidavičius (Vytauto Didžiojo universitetas).
Diskusiją moderuos istorikas dr. Laurynas Šedvydis (Vytauto Didžiojo universitetas).
Diskusijos rengėjų nuomone, Lietuvoje susiklostė neeilinė situacija. Įtampos taškų, ir dar vienu metu, kaip niekad daug: tebesitęsianti pandemija ir jai įveikti siūlomi sprendimai, keli karantinai, valdžių kaita, įtempta situacija prie mūsų rytinio pasienio.
Šalies piliečiai paprastai savo nuomonę reiškia santūriai, tačiau pastaruoju metu tai keičiasi – matome vienas po kito organizuojamus mitingus, protestus. Žadama, kad jų bus dar daugiau.
Kai kas susidariusią situaciją linkę menkinti: esą organizuojami protestai yra „niekai”, „triukšmas”, į kurį neverta kreipti dėmesio. Iš valdančiųjų pusės kartais nuskamba kur kas griežtesnės natos: „Visa tai turi antivalstybinės veiklos požymių”.
Kiti sako, jog kalbėtis su nepasitenkinimą reiškiančiais reikia, ir tai reikėjo pradėti daryti daug anksčiau.
Kiek prie įtampų visuomenėje prisidėjo valdžios sprendimai? Tonas, kuriuo tie sprendimai paskelbti, tų sprendimų ar jų projektų pristatytojai? Kaip visuomenės nuotaikas veikia antrus metus besitęsianti pandemija? Visuomenės streso lygis, „Baltijos tyrimų” duomenimis, pandemijos metu išaugo dvigubai. 2020-aisiais fiksuotas ir savižudybių skaičiaus augimas.
Galų gale, ar kritika, išsakoma dėl galimybių paso ir tam tikrų ribojimų, yra tikroji nepasitenkinimo priežastis? Gal tikroji nusivylimo, nerimo ir baimių, kartais išvirstančių į pyktį, priežastis yra kitur?
Susiduriame su rekordine infliacija, kainų kilimu bei kitais išorės faktoriais, taip pat politikais, sąmoningai klaidinančiais ir dirginančiais visuomenę siekiant politinių dividendų. O tai irgi veikia dalį piliečių.
Taigi kiek rimta susiklosčiusi situacija, kokios to priežastys ir kas laukia toliau – į šiuos klausimus atsakymų ieškosime diskusijoje su mokslininkais.
KADA: rugsėjo 9 d. (ketvirtadienį), 13 val.
KUR: tiesioginė transliacija Socialdemokratų Facebook paskyroje: https://fb.me/e/21oNCtFC3