Kainos viena aktualiausių pastarųjų dienų temų. Matome, kaip jos kyla, matome bandymus su jomis kovoti. Mažinti kainų nesiseka, bet pakelti tai vieni juokai. Šioje Seimo sesijoje valdantieji patys pakėlė kainas – bandymo dalyvauti rinkimuose kainą. Trumpai sakant, jei, mielas savivaldybės tarnautojau, norėsi pabandyti dalyvauti savivaldos rinkimuose, pirma turėsi susimokėti 10 VMDU, t.y. daugiau nei 9000 Eur ,,starto’’ mokestį. O tai dažnu atveju daugiau nei metinė žmogaus alga.
Seimas, prieš pat rinkimus, priėmė savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios tiesiogine prasme apribojo piliečių galimybes net pabandyti kandidatuoti į savivaldybės tarybą:jei eini pareigas, nesuderinamas su savivaldybėstarybos nario pareigomis, prieš kandidatuodamas, turi susimokėti rinkimų užstatą. Tokia tvarka numatyta neva dėl to, kad nebūtų apgaudinėjami rinkėjai.Kitaip sakant, užstatas reikalingas tam, kad užtikrinti, jog išrinktas į savivaldybės tarybą asmuo atsisakys darbo, nesuderinamo su tarybos nario pareigomis. Išklausius tokį pagrindinį Seimo valdančiųjų argumentą, peršasi išvada, kad valdantieji tikrai galvoja, jog rinkėjai yra ,,kvaili‘‘ ir nesupranta už ką balsuoja. Nusileiskit ant žemės, žmonės puikiai atsirenka ir pažįsta tuos žmones, už kuriuos balsuoja. Žino, ar asmuo, dalyvaujantis rinkimuose, atsisakys mandato, jei bus išrinktas, ar ne. Jei nežino, tai mažoje savivaldybėje nesunku tai sužinoti, nes vietos žiniasklaida tai išsiaiškina.
Dabar pažiūrėkime, ką reiškia toks ,,draudimas‘‘. Na ,,draudimas‘‘ gal per griežtai pasakiau: tie, kas turtingi ir turi atliekamus 9000 Eur galės dalyvauti rinkimuose. Vadinkime tai – politiko turto cenzu. Šis turto cenzas reiškia, kad bet kuriam savivaldybėje dirbančiam specialistui būtų sunku net pasvajoti apie tarybos nario mandatą ir galbūt galimas mero ar mero pavaduotojo pareigas. Taigi, anot Seimo daugumos, jei savivaldybės tarnautojas norės pabandyti dalyvauti savivaldos rinkimuose, turės susimokėti užstatą, didesnį nei jo metinė alga. Na, argi ne absurdas?
Nusileiskit ant žemės, žmonės puikiai atsirenka ir pažįsta tuos žmones, už kuriuos balsuoja.
Aš nekalbu apie rinkėjų apgaudinėjimą, čia atskira tema, bet kalbu apie tai, kad laisvoje demokratinėje valstybėje savivaldos lygmenyje iš esmės draudžiama grupei žmonių net pabandyti dalyvauti rinkimuose. Sakome, kad regionuose reikia naujų jaunų išsilavinusių žmonių, kurie aktyviai dalyvautų rajono gyvenime ir štai, jei baigei mokslus, grįžai į savo gimtąjį rajoną, pradėjai dirbti savivaldybėje specialistu ir STOP. Seimo valdantieji sako, kad jei jau užsinorėsi pabandyti tapti politiku, pirma sukrapštyk 9000 Eur, o paskui leisim tau pabandyti.
Sunku patikėti, bet, tikriausiai, grįžtam į laikus, kai politika buvo tik turtingų fabrikų savininkų, žemvaldžių ir elito reikalas. Žvelgiant į tokius sprendimus, akivaizdu, kad dabartinė Seimo dauguma vadovaujasi pamatinėmis dešiniosiomis konservatyviomis vertybėmis – tinkamai valdyti gali tik turtingieji.
Sakome, kad regionuose reikia naujų jaunų išsilavinusių žmonių, kurie aktyviai dalyvautų rajono gyvenime ir štai, jei baigei mokslus, grįžai į savo gimtąjį rajoną, pradėjai dirbti savivaldybėje specialistu ir STOP
Kita vertus, tai tikrai geras planas uzurpuoti valdžią. Apribojus piliečių galimybes dalyvauti savivaldos rinkimuose, toliau reikėtų galvoti ir apie Seimo rinkimus. Seimo nario pareigos taip pat yra nesuderinamos su jokiu kitu darbu, už kurį yra mokamas atlygis. Tai pagal tą pačią logiką įveskim ir ten ribojimus: taip į Seimą be užstato galės kandidatuoti tik tie patys Seimo nariai ir bedarbiai…
Čia pasigendu aktyvios žmogaus konstitucinių teisių gynėjų ir prezidentūros pozicijos.Ar tikrai čia viskas gerai? Nejaugi laisvoje demokratinėje valstybėje pilietis, norėdamas kandidatuoti į savivaldybės tarybą, pirma turi įveikti turto cenzą? O gal aš nežinau ir jau yra sukurtas koks nors paskolų fondas, leidžiantis valstybės tarnautojui pasiimti paskolą, norint kandidatuoti į savivaldybės tarybą? Įdomu, ar bankai jau išdavinėja tokio pobūdžio paskolas…?