Audros pamokos: socialdemokratai ragina Vyriausybę atsisakyti požiūrio, kad „skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas“

Vidaus politika
2024-08-01

Neseniai praūžusi vidutinio stiprumo audra apnuogino liūdną faktą – valstybė nepasirengusi reaguoti į nelaimes ir grėsmes, konstatuoja socialdemokratai.

Ketvirtadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje „Viena liūtis – ir viskas stoja? Apie Vyriausybės pajėgumą ir šalies pasirengimą“ Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos seniūnės pavaduotojas Kęstutis Vilkauskas ragino Vyriausybę „pažvelgti tiesai į akis“.

„Konservatoriams nuolat trimituojant apie šalies parengtį ypatingoms situacijoms, užteko vienos audros, kad būtų apnuogintas visiškas nepasirengimas.

Ministrė su visais pareigūnais viską pramiegojo, pranešimų nebuvo, ESO apleista infrastruktūra išėjo iš rikiuotės, mobilusis ryšys dingo, bankomatai neveikė, keliai buvo nepravažiuojami, pagalba – nepasiekiama. Parduotuvės užsidarė. Visi šunys buvo kariami ant sinoptikų, kaltinamas blogas oras. Ar tai ir yra ta konservatorių išreklamuota parengtis?“ – klausia socialdemokratas.

Reformos nustekeno tarnybas

„Gyventojai moka mokesčius ir neša pelnus tokioms įstaigoms kaip „Ignitis“ ir „ESO“. Ir kas jiems už tai? Ketvirta para žmonės sėdi be elektros. Pirmiausia čia turime kalbėti apie moralinę žalą: mūsų piliečiai paliekami vieni gelbėtis“, – pažymi K. Vilkauskas.

Anot jo, destruktyvios reformos, kurias dabartinė Vyriausybė „forsavo“ įvairiose srityse, liberalizacija ir privatizacija prisidėjo prie institucijų pajėgumų susitraukimo ir nykimo.

„Raginame nedelsiant, išimtinės skubos tvarka spręsti pareigūnų trūkumo klausimus, iš esmės persvarstyti ESO priežiūros klausimus, nes ši kompanija seniai išklydo iš vėžių, o jos kategoriškas atsisakymas investuoti į elektros tinklų infrastruktūros atnaujinimą mums visiems kainuoja labai brangiai.

Šiandien prieš mus atsisuka ir Vyriausybės nuolaidžiavimas telekomunikacijų ir interneto ryšio operatoriams, kurie nėra įpareigoti pasirūpinti nepertraukiamu ryšiu.

O „nematomojo“ ministro Dainiaus Kreivio „patarimai“ žmonėms įsigyti brangius elektros generatorius yra atviras tyčiojimasis. Šis ministras jau seniai turėjo pasitraukti ne tik dėl aplaidumo, bet ir dėl visiško atjautos neturėjimo“, – pažymi socialdemokratas K. Vilkauskas.

Kodėl ESO neturi atsarginių generatorių?

Pasak Seimo nario socialdemokrato Eugenijaus Sabučio, „tai – ne pirmas kartas, kai esant sudėtingai situacijai ministrė Agnė Bilotaitė tiesiog „išgaruoja“.

„O energetikos ministras D. Kreivys tik po kelių dienų sugebėjo nuvykti į kelias vietas apžiūrėti audros padarinių.

Ir dar jis sau leidžia priekaištauti žmonėms, kodėl jie neturi savo generatorių! Tokia įranga – tai ne duonos kepaliukas, kurį senjoras galėtų nusipirkti artimiausioje maisto prekių parduotuvėje“, – stebisi E. Sabutis.

Jis kelia klausimą, kodėl pats ESO negalėtų turėti papildomų generatorių, kuriuos ekstremalios situacijos metu prijungtų gyventojams ir taip užtikrintų elektros tiekimą.

„Po to, kai buvo „optimizuotas“ ESO personalas, liko tik nedidelis brigadų skaičius einamiems remontams atlikti. Ekstremalioje situacijoje kiekvienas elektrikas dirba už tris ar net penkis. Nestebina žmonių pranešimai, kad nutraukti laidai voliojasi dvi, tris ar daugiau parų ir niekas neatvyksta“, – komentuoja E. Sabutis.

Parlamentaras įsitikinęs, kad būtina stiprinti savivaldos galias.

„Matant centrinės valdžios institucijų pasimetimą, negalią, koordinacijos stoką, reikia pagirti tuos, kurie tų pagyrų taip ir nesulaukia: merus, seniūnus, seniūnaičius, bendruomenių lyderius.

Savivalda ne pirmą kartą įrodo, kad sugeba chaotiškomis sąlygomis susitelkti, surasti vidinių resursų, finansinių ir žmogiškųjų, ir tiesiog už kitus padaryti jų darbus. Tai aktualu ir ruošiantis galimoms karo grėsmėms“, – pažymi E. Sabutis.

Primena ryšio tiekėjų atsakomybę

LSDP frakcijos seniūnės pavaduotoja Orinta Leiputė priekaištus adresavo ministrei A. Bilotaitei.

„Man susidaro įspūdis, kad ministrė geba operatyviai, greitai ir jautriai pasirūpinti tik savimi ir savo šeima.

Mažus vaikus auginančios, neįgalius asmenis prižiūrinčios šeimos paliktos nežinioje. Dalis jų neturi ne tik elektros, bet ir vandens, neveikia kanalizacija, negalima pasigaminti maisto, užtikrinti tinkamas sąlygas kūdikiams ar slaugomiems ligoniams“, – komentuoja socialdemokratė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad Ryšių įstatyme įtvirtinta, jog ypatingų aplinkybių atvejais Vyriausybė ar Susisiekimo ministerija gali duoti ryšio operatoriams, taip pat aparatūros ir įrenginių savininkams ar naudotojams privalomus nurodymus, užduotis ir užsakymus.

„Tačiau šioje konkrečioje situacijoje matėme, kad atsakomybę prisiėmė tokie žmonės kaip ponia Greta iš Ramučių, Kauno rajono, kuri viešai paskelbė, kad elektra į jos namus tiekiama, ir pakvietė kaimynus ateiti pasikrauti telefonų, pasišildyti, vandens įsipilti ir maistuką kūdikiams paruošti“, – pasakoja O. Leiputė.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai