Geri mokytojai yra esminė geros Lietuvos sąlyga. Trinkelės, baseinai ir stadionai yra svarbu, tačiau tik antroje eilėje. Koks žmogus užaugs, kokios bus jo vertybės, pažiūros, kokybės lygis – labai daug priklauso nuo mokytojų. Turbūt kiekvienas galime atsiminti mokytoją, kuris vaikystėje vertė pasitempti, patikėti, kad gali daugiau?
Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklapyje rugsėjo 19 dieną mačiau 302 darbo pasiūlymus į Lietuvos švietimo, mokslinių tyrimų darbo vietas. Tai logopedai, socialiniai pedagogai, mokytojai. Siūlomi pilno etato darbo užmokesčiai atrodo gan neadekvačiai.
Išsirinkau atsitiktinį lietuvių kalbos mokytojo pasiūlymą – Klaipėdos Vydūno gimnazija: bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio dydis 1253 eurų mėnesiui. Ar tai prestižinės profesijos atlyginimas? Statistikos departamentas teigia, kad vidutinis Lietuvos neto (į rankas) darbo užmokestis 2022 metų antram ketvirčiui – 1116,2 eurų. Bet juk kalbam apie mūsų visų ateitį?
Dramblys kambaryje yra maži jau dirbančių mokytojų atlyginimai. Seniau dirbančių mokytojų atlyginimai tikrai nepuošia šiandieninės infliacijos fone. Naujiems pedagogams siūlomi didesni pinigai – bet ar tai etiška? Tai tiesiogiai skatina patyrusius mokytojus įsidarbinti kitose sferose. Pavyzdžiui, tame pačiame Užimtumo tarnybos tinklapyje UAB „Wilbergs group“ plytelių klojėjui siūloma Bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio dydžio intervalas – iki 4000,00 EUR/mėn. Skatinama ateiti naujus mokytojus, o esami paliekami likimo valiai.
Naujai įstojusių į mokytojo specialybę skaičiai atrodo kraupiai. „Tarkime, Vytauto Didžiojo universitete šiemet biologijos ir chemijos pedagogikos bakalauro studijas baigė 4 studentai, biologijos ir matematikos pedagogiką – 2 studentai, fizikos ir matematikos pedagogiką – 1 studentė.“ Teigia Aida Murauskaitė portale LRT.lt. Nėra jokios garantijos, kad jie baigę studijas eis mokytojauti.
MOSTA – mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras – ekspertinė institucija, teikianti įrodymais grįstą informaciją ir rekomendacijas dėl visuomenei aktualių mokslo, studijų ir inovacijų politikos formavimo ir įgyvendinimo sprendimų priėmimo. Jos vadovas dr. Ramojus Reimeris viešai teigė: „Lietuva šiuo metu yra demografinėje duobėje, iš kurios kaip tik pradedame kilti. 2021–2022 metais moksleivių skaičius mokyklose bus beveik 30 tūkstančių didesnis nei yra šiuo metu. Kaip tik tuo metu į pensiją išeis vyresni mokytojai. Tada mes patirsime tikrąją krizę, kokioje mes dar nesame“, – sakė R. Reimeris.
Tačiau problemos iškėlimas, nepateikiant jos sprendimo variantų, yra verkšlenimas. Variantų yra. Reikia naujų teisės aktų, sustiprinančių mokytojo poziciją: dar vienas iššūkis mokytojo profesijai yra super mamytės ir tėveliai. Artėja pavasarinis tvarkymasis prie balsadėžių. Miesto taryba ir administracija turi realias galimybes padidinti mokytojų atlyginimus.
Švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad šiemet valstybinėms ir savivaldybių mokykloms iš valstybės biudžeto skirta 3 mln. eurų išlaidoms, kurios gali būti naudojamos mokytojų kaitai mokyklose užtikrinti. „Skirtas finansavimas gali būti naudojamas pritraukti į mokyklas naujus mokytojus, papildomai motyvuoti juos“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.
Maitinimas, švediški stalai, ekologiškas maistas, pavežėjimas irgi svarbu, bet tai yra tik antrinės priemonės. Svarbiausia mokytojai.