Reaguodamas į dar vieną „buldozerinę” akciją sostinėje, kai, tebevykstant aštrioms diskusijoms, skubos tvarka forsuojamas paminklo iš Petro Cvirkos skvero pašalinimas, Seimo narys socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas inicijuoja svarstymus parlamente, kaip ateityje būtų galima užkirsti kelią vienašališkiems veiksmams, kuriais viešosios miesto erdvės darkomos siekiant politinės ir kitokios naudos.
„Rezoliuciją dėl paminklo pašalinimo Vilniaus miesto tarybai skubos tvarka pateikė ne kas kitas, o konservatoriai. Naudodamiesi savo politine įtaka Laisvės partijai, konservatoriai čia užuodė gerą progą, nes Remigijaus Šimašiaus aplinka labai suinteresuota atlaisvinti vietą projektų vystymui šioje prestižinėje, brangioje Vilniaus vietoje, dėl kurios seilę varvina ilga „vystytojų” ir architektų kontorų eilė”, – Tėvynės Sąjungos ir Laisvės partijos vaidmenį „cvirkageite” pabrėžia parlamentaras.
Kad ateityje politikams būtų sunkiau privatizuoti ir darkyti miesto viešąsias erdves dėl politinių taškų, K. Vilkauskas siūlo parengti universalias gaires ir apibrėžti principus, kuriais turėtų vadovautis politikai ir valdžios įstaigos vertindamos kultūrinį paveldą.
„Pasitelkiant politinę galią naikinami nepatogūs ar nepatinkantys kultūriniai objektai, „valomi” plotai. Valstybėje privalome turėti viziją ir gaires, pagal kurias tokie objektai būtų vertinami, o politikai vienasmeniais įsakymais negalėtų trinti istorinės ar kultūrinės atminties”, – pabrėžia parlamentaras.
Socialdemokratai atkreipia dėmesį į tai, kad Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimas neįpareigojo politikų imtis kokių nors sprendimų ir juo labiau veiksmų dėl šio konkretaus paminklo.
Vilniaus socialdemokratų lyderis Povilas Pinelis piktinasi, kad miesto valdžia ciniškai nusispjovė į miesto kultūrininkų ir ekspertų prašymus nepaversti miesto politinio „pijaro“ arena.
„Tarybos posėdžio darbotvarkėje šis punktas atsirado diena prieš posėdį, net savivaldybės nariai negalėjo tinkamai pasirengti svarstymui. Visuomenė turi progą stebėti, kaip vyksta politinė prekyba – atsakingi asmenys ūmai ir nepaaiškinamai keičia nuomonę, balsavimai organizuojami ypatingos skubos tvarka”, – piktinasi P. Pinelis.
„Toks kontroversiškų sprendimų stūmimas buldozeriu rodo, kad konservatoriai ir Laisvės partija nekenčia civilizuoto dialogo su visuomene – jie linkę bet kokia kaina diegti sau reikalingus sprendimus, o visus, kurie turi kitokį supratimą, bando brutaliai nutildyti”, – baisisi P. Pinelis
Galimybė nukelti P. Cvirkos paminklą atsirado ministrui Simonui Kairiui pakeitus įsakymą dėl kultūros vertybių registre esančių objektų. Tada Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba priėmė sprendimą išbraukti P. Cvirkos paminklą iš šio registro.
Šį sprendimą aštriai kritikavo meno, literatūros, istorijos, architektūros ir paveldosaugos ekspertai, žinomi intelektualai. Literatūros tarybos nariai išreiškė viešą susirūpinimą dėl kultūros administravimo praktikos ir sukritikavo šio sprendimo priėmimo būdą. Paminklo nukėlimui nepritaria Dailininkų sąjunga ir Rašytojų sąjunga.