Daugiau moterų miršta dėl išnaudojimo prostitucijoje nei iš jos ištrūksta

Partijos naujienos
2018-01-12

Prekyboje žmonėmis galioja tie patys prekybos dėsniai: kol yra paklausa – nemažėja pasiūla.

„Lietuvoje prekybos žmonėmis aukos, prostitucijai išnaudojami žmonės tampa bausmių, kritikos, moralizavimo taikiniu, tuo metu pirkėjai lieka nematomi. Tačiau kol neištrauksime į dienos šviesą žmogų seksualiniam išnaudojimui perkančių asmenų, kol nesumažinsime paklausos – tol ir toliau bejėgiškai stebėsime augantį prostitucijos tinklą. Siekdami pokyčio į pagalbą turime pasitelkti proveržį šioje srityje pasiekusių valstybių ekspertus,“ – sako Seimo socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė į Seimą pakvietusi detektyvą leitenantą Dominyką Monšamą (Dominic Monchamp) iš Monrealio policijos departamento, daugiau kaip 15 metų besispecializuojantį prekybos žmonėmis ir seksualinio išnaudojimo nusikaltimų srityje.

D. Monšamas turi didžiulę slaptųjų operacijų priežiūros ir koordinavimo patirtį. Jis dirbo su daugiau nei 1800 bylų ir asmeniškai atliko daugiau kaip 600 aukų apklausų. Be kita ko, Kanados teismuose jis teikė ekspertinį vertinimą.

Ekspertas susitikęs Seime su parlamentarais ir visuomeninių organizacijų atstovais pasakojo apie Kanados patirtį mažinant asmenų, išnaudojamų prostitucijai, skaičių, ištraukiant iš šešėlio pirkėjus ir mažinant žmonių pirkimo seksualiniam išnaudojimui paklausą, taip pat aptarė galimus tolesnius Lietuvos žingsnius siekiant realaus pokyčio šioje srityje.

„Per daugiau 20 metų darbo policijoje supratau, kad nėra skirtumo, ar moteris sako, kad laisvai pasirinko tapti prostitute, ar buvo parduota – jos visos yra aukos. Per tiek metų mačiau daugiau moterų mirusių dėl prostitucijos, negu pasitraukusių iš prostitucijos. Kol nepakeitėme požiūrio situacija tik blogėjo”, – pasakojo detektyvas.

D. Monšamo teigimu, Kanados pareigūnai rezultatų nepasiekė tol, kol kovojo su tuo, kas matoma – o matomos prostitucijoje yra moterys, jas lengviausia kaltinti, gėdinti, bausti. Ilgametė jų praktika parodė, kad dėl tokio požiūrio moterų prostitucijoje nemažėjo, o klientų tik daugėjo. Tik po mokymų, kai pareigūnai suprato kaip moterys pakliūva į prostituciją, kai jie pamatė tiesioginį ryšį tarp smurto artimoje aplinkoje ir prostitucijos, buvo pasiektas realus pokytis. Prieš kelerius metus Kanadoje buvo pakeisti įstatymai ir sutelktas dėmesys į problemos esmę – prostitucijos paklausą, jos mažinimą.

„Prekyba žmonėmis yra ypač pelningas verslas – 2,5 mln. žmonių kiekvieną minutę pasaulyje yra parduodami, o šio verslo apyvarta yra 32 milijardai dolerių kasmet,“ – tvirtino D. Monšamas.

[blockquote author=”Dominykas Monšamas” sc_id=”sc611748243553″]Prekyba žmonėmis yra ypač pelningas verslas – 2,5 mln. žmonių kiekvieną minutę pasaulyje yra parduodami, o šio verslo apyvarta yra 32 milijardai dolerių kasmet[/blockquote]

„Mane sukrėtė viena konkreti Dominico papasakota istorija, kuri atskleidžia sukrečiančiai paprastą ir vis tiek nepaprastai efektyvų valios palaužimo ir asmenybės sunaikinimo metodą. Jauna mergina, mokytoja, susipažinusi su organizuotos nusikalstamos grupuotės atstovu, ilgai neturėjo supratimo į kokius spąstus pakliuvo. Išnaudotojas ilgus mėnesius imitavo meilę, jaukinosi auką, tuomet įkalbino ją paskolinti didelę sumą, kurios nė nesirengė grąžinti. Ir kuomet jauną moterį pradėjo spausti bankas – jis perėjo prie sekančio žingsnio, vadinamojo desensitizavimo, kai niekada tokio gyvenimo būdo nemačiusią merginą ėmė vedžiotis į striptizo klubus ir įrodinėti, kaip lengva uždirbti pinigų iš savo kūno. Jis tempė merginą į dugną, švelnumą keitė spaudimas, galiausiai smurtas. Visiškai palaužta mergina negalėjo suprasti kaip ji, jauna mokytoja, įsimylėjusi malonų ir rūpestingą žmogų, atsidūrė tokioje situacijoje, kai nuo buto grindų plauna savo pačios kraują, po eilinio sumušimo, nes atsisakė parsidavinėti toliau,“ – pasakojo D. Šakalienė.

Seimo narės manymu, dabar išnaudotojai gauna pelnytą bausmę, tik dėl to, kad kanadiečiai pakeitė požiūrį, investavo į policijos pareigūnų mokymus, nustojo bausti moteris – jos išdrįsta atsiverti ir gelbėtis. Minėtas nusikaltėlis buvo nuteistas 7,5 metų laisvės atėmimo bausme.

Trečdalis mokymus praėjusių Kanados pareigūnų pasakoja, kad tik dabar atpažįsta situacijas, kuriose moteris išnaudojama prostitucijai. Policija į darbą pasitelkė ir socialinius darbuotojus. Naujasis įstatymas Kanadoje numato, kad pirkimas ar bandymas pirkti žmogų seksualiniam išnaudojimui užtraukia baudžiamąją atsakomybę, o pareigūnai sėkmingai naudoja netikrų skelbimų modelį gaudyti sekso pirkėjus.

Kaip papasakojo detektyvas Monšamas – vien į pirmąjį policijos patalpintą skelbimą jau per pirmąją dieną atsiliepė daugiau nei 350 sekso pirkėjų, iš jų didelė dalis buvo pasirengusi pirkti skelbime nurodytą merginą net sužinoję, kad ji yra nepilnametė. Pareigūnai skelbime vis mažino tariamai parduodamos merginos amžių – tačiau net nurodžius, kad ji yra mažametė jie vis dar sulaukė daugybės skambučių ir ketinimų pirkti vaiką seksui.

Pasak pareigūno, esminį pokytį galime pasiekti tik 180 laipsnių apsukus pačių pareigūnų požiūrį – tik tuomet galima tikėtis, kad prostitucijai išnaudojamos moterys kreipsis pagalbos, o policija imsis traukti į dienos šviesą sekso pirkėjus.

Susitikime dalyvavo Seimo Laikinosios Moterų grupės ir Laikinosios vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės narės, Seimo Žmogaus teisių ir Teisės ir teisėtvarkos komitetų nariai bei patarėjai, nevyriausybinių organizacijų ir akademinės bendruomenės atstovai.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai