Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos Seime narys ir Lietuvos lenkų sąjungos (LLS) pirmininkas Michal Mackevič paskutiniu metu Lietuvos lenkų bendruomenę siunčia į nokautą: jis viešai išplūdo Lenkijos Respublikos ambasadorę Lietuvoje ir sukritikavo „Paramos lenkams Rytuose“ fondą. Drąsus elgesys. Juolab, kad pernai dėl jo vadovaujamos organizacijos veiklos Lenkijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Neseniai M. Mackevič eilinį kartą buvo perrinktas LLS pirmininku. Tai – pagrindinė Lietuvos lenkus atstovaujanti nevyriausybinė organizacija. Ne paslaptis, kad LLS glaudžiai bendradarbiauja su Valdemaro Tomaševskio vadovaujama LLRA-KŠS. V. Tomaševskio partijos lyderiai LLS turi milžinišką įtaką.
Apie LLS lyderių neskaidrius veiksmus lenkų bendruomenėje kalbama ne vienerius metus, tačiau jokių konkrečių faktų iki šiol viešai pateikta nebuvo. Kai paaiškėjo, kad M. Mackevič pratęs savo 16 metų pirmininkavimo kadenciją, vis dėlto sulaukta Lenkijos dėmesio.
M. Mackevič vadovaujamai LLS finansavimą skiriantis „Paramos lenkams Rytuose“ fondas išplatino pareiškimą, kuriame atskleidė niekam iki šiol nežinotų faktų – pateikė informaciją apie išslaptintą ikiteisminį tyrimą.
Paaiškėjo, kad 2017 metais atliekant ataskaitų patikrinimą nustatyta, kad dalis M. Mackevič vadovaujamai LLS skirtų dotacijų nebuvo panaudota pagal sutartį arba visai nepanaudota. Maža to, tai nuslėpta nuo dotacijų davėjo – „Paramos lenkams Rytuose“ fondo. Kitaip tariant, kažkas pasisavino dalį lenkų kultūrai puoselėti skirtų pinigų. Įtarimai krenta ant LLS vadovybės.
Tačiau M. Mackevič pasižymėjo ne tik tuo. Jis išplūdo Lenkijos Respublikos ambasadorę Lietuvoje Uršulą Doroševską ir sukritikavo dabartinės Lenkijos valdžios požiūrį (apie tai rašė ir DELFI – https://m.delfi.lt/aktualijos/article.php?id=78127865).
Galiausiai sau priimtinesne rusų kalba spėjo visus pasiųsti į vieną vietą.
M. Mackevič taip kalbėjo: „Nie co zrobili, nie co chcecie zrobić, nie jak polskość (…). Prezesa, prezesa (…) poshli naher (Пошли нахер), będzie nie jeden to drugi ten prezes i nie wasza rzecz.“
Lietuviškai tai skambėtų: „Ne ką padarėte, ne ką norite padaryti, ne kaip lenkiškumą (…). Pirmininką, pirmininką (…) poshli naher bus ne vienas tai kitas tas pirmininkas ir ne jūsų reikalas.“
Visa tai galima išgirsti įraše, kuris prieinamas ČIA.
Panašu, kad susikūrę konkurenciją suryjančią hierarchinę sistemą, tokie veikėjai diktuoja savo taisykles ir aiškina vieną, anot jų, neginčijamą, tiesą. Tiesą, kuriai oponuoti galimybių praktiškai nėra.
O LLRA-KŠS politikai naudojasi LLS kaip įrankiu savo politiniams tikslams pasiekti.
Tačiau blogiausia tai, kad ši nevyriausybinė organizacija tapo prieinama tik V. Tomaševskio partiją palaikantiems asmenims. Kitokia nuomonė čia nepriimtina. O tuos, kas ją išreiškia, bendruomenėje stengiamasi prilyginti išdavikams. Manau, dėl tokio politizuoto požiūrio kalta LLS vadovybė.
V. Tomaševskis aiškino, kad LLRA-KŠS veikia skaidriai, o partijos nariai nėra įsipainioję į jokius skandalus. Tačiau M. Mackevič situacija rodo: ne viskas yra taip gražu, kaip pristatoma.
LLRA-KŠS frakcijos Seime narys M. Mackevič, būdamas pagrindinės Lietuvos lenkus atstovaujančios nevyriausybinės organizacijos pirmininku, šiandien smūgis po smūgio talžo lenkų bendruomenės įvaizdį. Galų gale, jo – mažų mažiausiai – nekorektiški pasisakymai blogina ir taip įtemptą situaciją. Nors tema labai svarbi, apie tai kažkodėl nediskutuojama. Tačiau tai tik iliustruoja, koks artimas LLRA-KŠS politikų ir LLS vadovybės santykis. Akivaizdu: tai ne tik LLS, bet ir LLRA-KŠS krizė.