Valdančiųjų siūloma pensijų sistemos pertvarka – dabartinių pensininkų apgavystė ir primena tarnavimą pensijų fondams. Be to, reforma mažins galimybę didinti pensijas, o bazinę pensiją perkėlus į biudžetą pensininkai dėl pinigų turės konkuruoti su kitomis socialinėmis grupėmis. Tokios nuomonės laikosi LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.
„Tai lems elementarų „kanibalizmą“: dėl bazinės pensijos finansavimo bendrame biudžete kausis ir mokytojai, ir kultūrininkai… O čia jau reikės politinių sprendimų. Dėl biudžeto pinigų bus supriešintos ir nuolat kovos atskiros viešojo sektoriaus grupės. Čia vėlgi laimės tie, kas garsiau šauks ar sugebės didesnę įtaką padaryti valdantiesiems. Kai ekonomika auga, galime ženkliau ir greičiau spręsti mažų pensijų problemą, o siūlomas sisteminis pokytis mažina tokią galimybę“, – LSDP frakcijos susitikime su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu sakė G. Paluckas.
Socialdemokratai pakvietė į Seimą ministrą paaiškinti pensijų sistemos pertvarkos aspektus, taip pat ir tai, kad Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, atstovaujantis Valstiečių ir „žaliųjų“ sąjungai, pareiškė, kad pensijų reforma yra pasiūlyta verslininkų.
Kartu su ministru į LSDP frakcijos posėdį atvyko viceministrė Eglė Radišauskienė, į kurią kreipėsi socialdemokratas Algirdas Sysas: „Viceministre, turbūt nepaneigsite, kad gerai pažįstate V.Sutkų, atstovavusį privačių fondų interesus ir R. Skyrienę, kuri viešai džiaugėsi jūsų įvestomis „Sodros“ įmokų lubomis? Fondai akivaizdžiai išlošia iš jūsų siūlomos reformos.“
Viceministrė E. Radišauskienė pripažino, kad bendrauja ir su V. Sutkumi, ir su R. Skyriene, bet patikino, kad taip pat susitikinėja ir su profsąjungų atstovais.
Ministras L. Kukuraitis, aiškindamas, kodėl sumanyta pertvarkyti pensijų reformą, kaip svarbiausią argumentą nurodė dabartinių pensininkų mažas pajamas: „Reforma daryta turint omenyje pensininkų skurdą“.
Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas pastebėjo, kad dėl pensijų sistemos pertvarkos ir skurdas, ir atskirtis dar labiau didės. „Iš reformos išlošia tik patys turtingiausieji, kuriems pritaikomos „Sodros“ įmokų lubos, tuo tarpu „Sodra“ ir iš jos pensijas gaunantys – pralošia: netenka 2 procentų įmokų, ir dalies įmokų iš turtingųjų“, – sakė J. Olekas.
Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas ministrui nurodė, kas LSDP nepriimtina paskelbtoje pensijų reformoje:
- Reforma nemažina pensininkų skurdo, atvirkščiai – mažėjant įmokoms į „Sodrą“ mažinamos pensijų didinimo galimybės. Jau dabar kas antras pensininkas gyvena žemiau skurdo ribos arba balansuoja ant jos.
- Ne visi žmonės sugebės pasinaudoti galimybe atsisakyti dalyvauti II pakopos pensijų fonduose, dėl to vėliau gali finansiškai nukentėti, net nesuprasdami, kodėl gauna mažesnę pensiją iš „Sodros“.
- Bazinės pensijos perkėlimas į biudžetą teisingas tuo atveju, jeigu dėl biudžeto pinigų pensininkai neturėtų čia konkuruoti su mokytojais, kultūros, socialiniais darbuotojais ir kitais iš biudžeto algas gaunančiais.
Seimo narė Rasa Budbergytė ministro L. Kukuraičio klausė, ar po reformos pensijos Lietuvoje taps adekvačios ir kas bus su tais, kurie dabar nemoka pakankamai įmokų „Sodrai“, pavyzdžiui, dirbantys savarankiškai.
Ministras pripažino, kad per metus pensijos netaps adekvačiomis. „O savarankiškai dirbantys kai kurie iš tikrųjų temoka po 36 eurus. Ir kai kurie gaus tik šalpos pensijas (117-130 eurų)“, – aiškino L. Kukuraitis.
Socialdemokratas A. Sysas po susitikimo su ministru L. Kukuraičiu buvo tiesus: „Ši reforma tik didina pensininkų skurdą, dar labiau didina atskirtį tarp turtingųjų ir mažas pajamas gaunančių. Jūs, ministre, – privačių pensinių fondų advokatas“.