Valstybinių miškų urėdija pripažįsta, kad malkos šiemet pabrangino penktadaliu ir ketina jas dar branginti, taip pat ciniškai skelbia, kad valstybinė įmonė tokiu būdu didina pelną.
„Žmonėms, malkas naudojantiems šildymui, ši žinia reiškia nemenkas papildomas išlaidas. Namų šildymui malkas kaip kurą dažniausiai naudoja rajonų gyventojai, kurių daugelis – pensininkai. Dirbančiųjų rajonuose vidutinės pajamos atitinkamai yra mažesnės negu dirbančių didmiesčiuose. Be to, jiems, skirtingai nuo centrinio šildymo sistemomis besinaudojančių didmiesčių gyventojų, netaikomas lengvatinis Pridėtinės vertės mokesčio tarifas“, – sako Seimo socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas Juozas Olekas.
Kol kas regionų žmonės jaučia tik didėjančias išlaidas šildymui.
Jis siūlo ir Seime užregistravo įstatymo pataisą, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas būtų taikomas ir besišildantiems malkomis ir kitomis smulkintomis medžiagomis.
„Tačiau net ir lengvatinis PVM tarifas jau nekompensuos, o tik amortizuos vis didinamą malkų kainą. Dabar vėl tenka sugrįžti prie „valstiečių“ įkurtos naujos Valstybinių miškų urėdijos, kuri buvo steigiama kalbant apie regioninę politiką ir naudą Lietuvos žmonėms. Kol kas regionų žmonės jaučia tik didėjančias išlaidas šildymui. O naujai sukurtos valstybinės įmonės direktorius, matyt, atidirbinėja už jam paskirtą daugiau nei 6 tūkst. eurų algą – pelną spausdamas iš malkomis besišildančių žmonių“, – teigia Seimo narys.
Socialdemokratų manymu, „valstiečių“ sukurta valstybinė miškų urėdija demonstruoja visišką socialinį nejautrumą: su aukštomis kompetencijomis ir algomis paskirtieji valstybinės įmonės vadovai turėtų teikti siūlymus ir sprendimus, kad įmonės pelnas nebūtų uždirbamas iš malkomis namus besišildančių gyventojų. Dabartiniai Valstybinių miškų urėdijos atstovų paaiškinimai, kad malkos brangsta dėl medienos aukcionuose kylančių kainų dar kartą kelia klausimą tiesiogiai Ministrui Pirmininkui – reikia peržiūrėti ir atskirti malkų kainų nustatymą nuo komercinės prekybos mediena aukcionuose.