Tarptautinę moterų dieną, kuri visame pasaulyje minima kovo 8-ąją, Lietuvos socialdemokratai šiemet nusprendė pažymėti kitaip – visa savaite renginių, kuriuos jungs grotažymė #kovo8kasdien.
Kovo 8-ąją mūsų šalyje šiemet temdys ne tik įtampa, susijusi su COVID-19 pandemija, bet ir politikų bei religinių organizacijų kurstomos baimės dėl Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir įveikimo.
Veiksmo savaitę už moterų teises #kovo8kasdien pradės feministės socialdemokratės Margaritos Jankauskaitės moderuojama diskusija internetu kovo 3-ąją itin aktualiai skambančia tema „Ar modernybė tapo Lietuvos moterų kasdienybe?“
Kovo 8-ąją – Lietuvos socialdemokratų partijos spaudos konferencija Seime „Moterų teisės ir finansinė nepriklausomybė – Lietuvos pažangai“. Laikinasis LSDP pirmininkas Mindaugas Sinkevičius, Seimo nariai Orinta Leiputė, Gintautas Paluckas, Algirdas Sysas ir Dovilė Šakalienė, be kitų klausimų, pakomentuos Vyriausybės programą: kodėl joje – nė žodžio apie smurtą dėl lyties, mūsų valstybei kasmet kainuojantį 650 mln. eurų? Ar vyriausybė ketina numatyti paramą moterims ekonomikos gaivinimo planuose? Konferencijos transliaciją galėsite stebėti Socialdemokratų Facebook paskyroje.
Visą savaitę, kiekvieną darbo dieną, pradedant Kovo 8-ąja, socialdemokratai rinksis prie Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje išreikšti solidarumo su Lenkijos moterimis, kovojančiomis už savo reprodukcines teises.
„Nors moteris matome kovos su COVID-19 pandemija priešakyje, tačiau jų akivaizdūs nuopelnai retai sulaukia adekvataus atlygio“, – sako Seimo narė socialdemokratė O. Leiputė. „Diskusijose, solidarumo akcijose ir kreipimesi į visuomenę LSDP narės ir nariai kvies visuomenę ir politikus sutelktomis pastangomis siekti moterų teisių pažangos, kad moterims būtų prieinamos pozicijos, susijusios su sprendimų priėmimu; kad jos būtų finansiškai nepriklausomos; nepatirtų prievartos dėl lyties darbe ir artimoje aplinkoje; ir turėtų visas galimybes derinti darbo krūvį su priežiūros našta.“
Apie skausmingas moterų patirtis, susijusias su pandemija ir karantinu, bus kalbama dar dviejuose veiksmo savaitės renginiuose. Kaip dabar gyvena moterys su negalia ir moterys, auginančios vaikus su negalia? Joms karantinas smogė dviguba jėga: pagalba ir paslaugos tapo sunkiai prieinamos, nuotolinis darbas ir priežiūros našta – sunkiai suderinami.
Kitas pokalbis bus skirtas priežiūros, slaugos ir aptarnavimo sektoriuose dirbančių moterų patirtims. Būtent jos stovėjo pandemijos fronto linijoje nuo pirmos karantino dienos, stokodamos apsaugos priemonių, negaudamos adekvataus atlygio ar ligos išmokos. Jų darbai – tarp prasčiausiai apmokamų, nors priežiūros poreikis senėjančioje visuomenėje tik didės.
Socialdemokratė D. Šakalienė, Seimo laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininkė, kartu su grupės nariais kovo 8-ąją rengia spaudos konferenciją, kurioje bus pristatytas – kaip ir daugelyje Europos valstybių šią dieną – Moterų teisių manifestas. Čia bus paskelbtas ir kreipimasis į Lietuvos vyriausybę dėl paramos ir pagalbos Lenkijos moterims.
Seime taip pat rengiama diskusija dėl medikamentinio aborto ir filmo peržiūra bei diskusija apie konservatyvius lobistus, veikiančius prieš moterų teises, ir jų finansavimo šaltinius.
„Kovo 8-oji – ne „tulpių diena“, – sako Seimo narė D. Šakalienė. „Dar 1857-aisiais Niujorke tekstilės fabriko darbininkės protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. O 1908-aisiais Niujorko gatvėmis jau žygiavo 15 000 moterų, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės“, – primena socialdemokratė.
Feminizmo istorikių žiniomis, Lietuvoje kovo 8-oji pirmą kartą paminėta dar 1914-aisiais, moterims siekiant teisės balsuoti rinkimuose. Nuo 2000-ųjų ši data – atmintina diena.