Aplinkos apsaugos sistema šiuo metu yra kritinėje padėtyje. Tokią žinią per spaudos konferenciją Seime pranešė socialdemokratai Juozas Olekas ir buvęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
„Susitikdami su žmonėmis regionuose gavome labai daug signalų apie masinius brakonieriavimo ir aplinkos taršos atvejus. Sužinojome, kad po įvykdytos reformos buvo ženkliai sumažintas aplinkos apsaugos inspektorių skaičius. Dabar kiekvienai savivaldybei netenka net po vieną inspektorių“, – konferencijoje kalbėjo Seimo narys J. Olekas.
Pasak socialdemokrato, išaugo biurokratinis mechanizmas, dėl kurio pažeidimas aiškinamas net 3 ar 4 dienas. Anksčiau atvejis buvo išaiškinamas per dieną.
Buvęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas pateikė konkrečių pavyzdžių, kai jis pats kamera užfiksavo dešimtimis tonų besiliejančius teršalus į Neries upę, o iškviesti pareigūnai mėginių atvažiavo paimti tik po dviejų parų, kai tonos teršalų jau buvo nutekėję.
„Visų pirma, buvo sumažintas etatinių ir neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių skaičius, vėliau – dar ir nuginkluoti. Darbo metu jie pjudomi šunimis, puolami kirviais, šakėmis, plėšomos uniformos, o savigynai neturi net elektrošoko įrenginio. Dukart teikiau pataisas, kad inspektoriai galėtų bent taip apsiginti“, – spaudos konferencijoje teigė L. Jonauskas.
Darbo metu jie pjudomi šunimis, puolami kirviais, šakėmis, plėšomos uniformos, o savigynai neturi net elektrošoko įrenginio.
Pasak aplinkosauga užsiimančio socialdemokrato, pareigūnus riboja ir kuro limitai. Tuo tarpu brakonieriams rankos buvo atrištos panaikinus medžioklės licenzijas, žvejojantiems be pažymėjimų. Šiuo metu pažeidėjams vietoje baudų dalijami paprasčiausi įspėjimai.
„Dar nebuvo Lietuvoje tokių palankių sąlygų brakonieriams, teršėjams ir kitiems pažeidėjams, Jie dabar gali lengvai išsisukti. Žinau atvejus, kai paskambinus dėl pažeidimo budintis inspektorius tik liūdnai atsako, kad nėra pajėgų atvykti į įvykio vietą“, – sakė L. Jonauskas.
J. Olekas konferencijoje pabrėžė, kad tokiai krizinei situacijai aplinkos apsaugos sistemoje turi reikšmės tai, kad vis nepaskiriamas aplinkos apsaugos departamento vadovas.
„Bet čia ir vėl tiesioginė Aplinkos ministro atsakomybė. Ministras K. Navickas išsisuko nuo interpeliacijos Seime, tačiau visuomenei ir toliau žeria vieną akibrokštą po kito – padidino kertamų miškų plotus, šildymo sezonas prasideda pabrangusiomis malkomis ir biokuru, kūrenimą malkomis iš viso paskelbė draudžiamu ir baudžiamu“, – teigė J. Olekas.
Socialdemokratai spaudos konferencijoje tvirtino, kad šiuo metu šalies aplinkos apsaugoje situacija sparčiai prastėja.