Linas Jonauskas: „II pakopos pinigai – rakštis vyriausybės užpakalyje“

Partijos naujienos
2024-01-18
Linas Jonauskas

Į papildomos pensijos kaupimą antrosios pensijų pakopos fonduose varu varomi žmonės baigia galutinai nusivilti esama sistema, o ši vyriausybė, akivaizdu, nenusiteikusi spręsti pensijų pakopą temdančių problemų ir to daryti šioje kadencijoje net neplanuoja.  Atrodo, kad vyriausybė jai rakštimi tapusią antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą ir žmonių nepasitenkinimą šiandienine sistema, artėjant rinkimams ir toliau bus linkusi ignoruoti ir nustumti kuo toliau į paraštes.

Nauja priverstinio kaupimo banga

Šiais metais „Sodros“ pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą gavo beveik 60 000 žmonių. Nuo sausio 1 dienos į antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą automatiškai įtraukiami tie asmenys, kurie iki šiol papildomai pensijai niekados nekaupė ir yra jaunesni nei 40 metų amžiaus. Taip pat pakartotinai yra įtraukiami ir tie asmenys, kurie atsisakė dalyvauti papildomame pensijos kaupime 2021 metais ir dar nekaupia pensijai.

Nemaža dalis Lietuvos gyventojų pastebi tapę antrosios pensijų pakopos fondų dalyviais tik tuomet, kai jų alga sumažėja, nes dalis jos automatiškai pervedama į pensijų fondus.

Net ir anksčiau atsisakę kaupimo iš naujo prievarta yra įtraukiami kaupti pinigus privačiuose fonduose. Ar tai panašu į XXI a. demokratinės, pažangios valstybės sprendimus? Tikrai ne.

Kam naudinga dabartinė pensijų kaupimo antroje pakopoje sistema?

Kai žvelgti į valdančiųjų sukonstruotą kreivą, šleivą pensijų kaupimo sistemą, atrodo, kad ji specialiai sukurta tam, kad tarnautų ne žmonėms, o verslui, valdančiam privačius pensijų fondus.

Jei atėjus pensiniam amžiui antrosios pakopos pensijų fonde būsite sukaupę lygiai 5 403 eurus ar mažiau, pensijų kaupimo bendrovė šią sumą galės išmokėti kaip vienkartinę išmoką. Tačiau jei fonde bus sukaupta daugiau nei 5 403 eurai, bet mažiau nei 10 807 eurai, pensijų kaupimo bendrovė mokės tik periodines išmokas iki jų gavėjui sukaks 85 metai. Jei jūsų sukaupta suma yra didesnė nei 10 807 eurai, pagal dabartinę sistemą privalėsite įsigyti pensijų anuitetą ir tas kelias dešimtis eurų siekiančias išmokas kiekvieną mėnesį mokės „Sodra“ iki pat gyvenimo galo.

Taip, supratote teisingai, net ištikus kritinėms ligoms disponuoti visais savo sukauptais pinigais, jei jų fonde yra susikaupę daugiau nei 5 403 eurai, negalėsite. Nebent būsite sukaupęs fonde daugiau nei 64 841 eurą. Net ir tada galėsite iškart gauti tik sumą, viršijančią 64 841 eurą. Klausimas, kiek bus tokių, kurie sukaups solidų perviršį. Tiems, kas jį sukaups, ta papildoma pensija ko gero mažų mažiausiai rūpės.

Statistinis lietuvis, kaupiantis pinigus antrosios pakopos pensijų fonde, sulaukęs pensinio amžiaus, turės pasitenkinti keliasdešimt eurų per mėnesį siekiančiu pensijos priedu. Ar tai taps garantu į tą orią ir sočią senatvę? Apverktina, jei dabartinei vyriausybei atrodo, kad 20 ar 30 eurų, kuriuos žmonės, išėję į pensiją gaus geriausiu atveju 10-15 metų, palengvins senatvę.

Kai žinome, kad nuo 2026 metų į senatvės pensiją žmonės bus išleidžiami nuo 65 metų, o Lietuvoje vidutinė vyrų gyvenimo trukmė yra 69,6 metai, o moterų – 78,9 metai, darosi tikrai graudu, pagalvojus, kiek tos privačiuose fonduose savo sukauptos pensijos išvis gausime.

Labiausiai tikėtina, kad jūsų sukauptus pinigus, jei tuo pasirūpinsite iš anksto, gaus jūsų vaikai ar kiti paveldėtojai.

Taip pat investuodami jūsų pinigus iš jūsų kaupiamos pensijos gerai pasipelnys privačių pensijų fondų valdytojai.

Žmonės nusipelno gyventi oriai ir valdyti pinigus taip, kaip patys to nori

Po pensijos likusius gyvenimo metus žmonės nusipelnė gyventi kokybiškai ne iš tų varganų trupinių kas mėnesį, o galėdami išsiimti visą savo sukauptą pinigų sumą, nepaisant to, kiek jos yra sukaupę.

Ekonomistas profesorius Romas Lazutka ne kartą yra atkreipęs dėmesį, kad priverstinio pensijos kaupimo antroje pakopoje sistema niekur nepasiteisino. Vengrai ir lenkai jau panaikino anksčiau turėtą panašią sistemą, čekai taip pat, nors ir trumpai turėję, jos atsisakė. Atsisakė ir estai, kurie leidžia žmonėms atsiimti pinigus, tačiau, jei gyventojas nori, suteikia galimybę ir toliau kaupti.

O kodėl mes nepasimokome iš kitų klaidų ir į jas veliamės patys? Nebent tokia valstybės „klaida“ yra daroma sąmoningai, nes kažkam yra labai naudinga..

Valdantieji atmetė siūlymus keisti antrosios pakopos pensijų sistemą

Kodėl nepaisant vis labiau augančio žmonių nepasitenkinimo antrosios pensijų pakopos sistema, sukurptos šios vyriausybės, nieko nedaroma, kad ji imtų tarnauti žmonėms, o ne privačius pensijų fondus valdantiems verslams?

Galima numanyti, kad artėjant rinkimams dabartinė konservatorių vyriausybė jokių pokyčių antroje pensijų kaupimo pakopoje nesiims. Privačius pensijų fondus valdantys verslai laimėjo keliaklupsčiavimo žaidimą ir užsitikrino iš priverstiniu būdu pas juos į fondus įtraukiamų žmonių kapsinčius pelnus. Tuo tarpu konservatoriai, tikėtina, bijos prieš rinkimus tarp žmonių kelti erzelį ir pertvarkų antroje pensijų pakopoje kaip galėdami vengs.

Priminsiu, kad iniciatyvų pertvarkyti antrosios pensijų pakopos sistemą buvo ne viena, tačiau valdantieji visas jas sumaišė su žemėmis ir atmetė. Atmestas buvo net ir Prezidento Gitano Nausėdos siūlymas keisti antros pensijų pakopos sistemą, numatant galimybę žmonėms vieną kartą iš fondų išsiimti iki 25 proc. lėšų jų neapmokestinant.

Pokyčiai tikrai laukia: jei ne šioje Seimo kadencijoje, tai – kitoje

Socialdemokratai Seime yra įregistravę Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, kurios leistų ištaisyti esamos sistemos spragas. Pats esu yra įregistravęs Pensijų kaupimo įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūlau leisti gyventojams nutraukti dalyvavimą antrosios pakopos pensijų kaupimo fonduose ir, dar nesukakus pensiniam amžiui, pasiimti sukauptas lėšas vienkartine išmoka.

Taip pat siūlau įteisinti, kad antrosios pakopos pensijų fonde sukauptų lėšų atsiėmimas vienkartine išmoka būtų traktuojamas kaip pensijų kaupimo pabaiga. Jei mano siūlymui būtų pritarta, asmuo, pasiėmęs vienkartinę išmoką, toliau nebedalyvautų pensijų kaupime antrosios pakopos pensijų fonde, nebent jis nuspręstų pasirašyti naują kaupimo sutartį.

Galimybė laisvai pasiimti vienkartinę išmoką, net ir nesukakus senatvės pensijos amžiui, gali pasitarnauti kritinių ligų (pavyzdžiui, vėžio, cukrinio diabeto ir t. t.) gydymui ar tiesiog geresnei žmogaus gyvenimo kokybei.

Visa laimė, kad vyriausybė neatmetė šio mano siūlymo kartu su kitų Seimo narių bei Prezidento iniciatyvomis, nes pats paprašiau, kad įstatymo projektas būtų svarstomas artėjančioje Seimo pavasario sesijoje.

Jei ši vyriausybė nesiims daryti reikšmingų pokyčių antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemoje dabar, iniciatyvą perims Seimo nariai. Jei ne šitoje Seimo kadencijoje, tai – kitoje. Dabartinei vyriausybei nieko nedarant, kita vyriausybė turės lopyti šios padarytas klaidas.

Per prievartą kaupti suvarytiems žmonėms gali tekti laukti pavasario arba rudens

Tie, kas yra įtraukti į antrosios pensijų pakopos kaupimo sistemą ir nebeturi galimybės iš jos pasitraukti, gali tikėtis, kad Seimo pavasario sesijoje bus pradėtos svarstyti mano įstatymo pataisos, kuriomis siūlau suteikti teisę išsiimti savo sukauptus pinigus ir sustabdyti kaupimą.

Taip pat pavasarį tikimasi sulaukti ir Konstitucinio Teismo išvados, ar valdančiųjų priimtas Pensijų kaupimo įstatymas, nenumatantis sąlygos gyventojui nutraukti pensijų kaupimo sutartį, neprieštarauja Konstitucijai.

Prašymą teismui yra pateikę 39 Seimo opozicijos nariai. Į Konstitucinį Teismą kreipęsi Seimo nariai mano, kad įstatyme nenumatytas sutarties nutraukimas apribojama asmens teisę disponuoti nuosavybe, priimti su ja susijusius sprendimus.

Jei po Konstitucinio Teismo išvadų dabartinė vyriausybė nesiims pokyčių, žmonėms liks tik viena išeitis – rudenį, po Seimo rinkimų naujai vyriausybei imtis iš esmės pertvarkyti antrosios pensijų pakopos sistemą, nes ši vyriausybė – neįgali tai padaryti.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai