Matas Skamarakas. Kitokios Velykos

Komentaras
2020-03-31

Viruso užpultas pasaulis laukia Velykų. Visose krikščioniškose šalyse tradicijos panašios: Velykų rytą žmonės traukia į bažnyčią, šventina verbas, margučius, o po Šv. mišių su artimaisiais sėda prie Velykų stalo.

Šios Velykos Lietuvoje bus kitokios. Mišias žmonės stebės TV ekranuose, o aplink šventinį stalą susės tik namiškiai. Gali būti, kad ir stalas bus kuklesnis nei bet kada. Virusas su visomis savo, tarp jų ir ekonominėmis,  pasekmėmis daugiau ar mažiau palies kiekvieną šeimą.

Nepriteklių žmonės yra patyrę ir anksčiau, tačiau prie kuklesnio stalo prisidės ir ribotos galimybės apsilankyti parduotuvėse. Ypač sergantiems, atokiau gyvenantiems ar vyresnio amžiaus žmonėms.

Inicijuojama įvairių pagalbos centrų veikla (socialdemokratai taip pat sukūrė tokį Savitarpio pagalbos centrą), siekiant padėti žmonėms, kurie dėl sveikatos specialistų rekomendacijų ir įvairių rizikų, sveikatos problemų negali patys apsipirkti ar padaryti neatidėliotinų darbų. Būtina padėti tiems, kuriems reikia, užtikrinant savo ir kitų sveikatos saugumą.

Būtina kiekvienoje seniūnijoje sudaryti tokių žmonių sąrašą ir kiekvieną iš jų apklausti dėl reikalingos pagalbos.

Maisto produktų pristatymo paslaugą prekybininkai teikia tik didžiuosiuose šalies miestuose, o rajonuose kai kuriems žmonėms šiuo metu nusipirkti maisto neišeinant iš namų – neįmanoma. Būtina kiekvienoje seniūnijoje sudaryti tokių žmonių sąrašą ir kiekvieną iš jų apklausti dėl reikalingos pagalbos. Tą padaryti reikia nedelsiant.

Žmonėms, nusprendusiems apsilankyti prekybos centruose, taip pat kyla nemažai rizikų. Nors prekybininkai įsirengė plastikinius atitvarus nuo klientų, pastatė dezinfekcinio skysčio rankoms, tačiau dar ir dabar dalis kasininkų dirba be veido kaukių ar vienkartinių pirštinių. Matau grėsmes ne tik kasoje dirbantiems žmonėms, bet ir klientams, suradusiems drąsos atvykti į parduotuvę nusipirkti maisto.

Nei vienas darbdavys dėl didesnių pelnų negali rizikuoti darbuotojų sveikata.

Virusas daugelį žmonių paliko be darbo ir pajamų, todėl įsibauginę netekti darbo, žmonės dirba net ir rizikuodami savo sveikata ar gyvybe. Prekybos darbuotojų profesinė sąjunga privalo imtis iniciatyvos ir neatidėliotinų veiksmų, kad darbdaviai apsaugotų savo darbuotojus. Nei vienas darbdavys dėl didesnių pelnų negali rizikuoti darbuotojų sveikata.

Laimingi tie, kurie dar turi darbus ir pajamų, o ką daryti tiems, kurie vos per keletą dienų neteko pragyvenimo šaltinio? Smulkūs verslininkai, prekybininkai, amatininkai, vežėjai, grožio paslaugas teikiantys žmonės ir kiti atsidūrė nežinioje. Nei galimybės dirbti, nei užsidirbti.

Nors Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama švelninti viruso sukeltos ekonominės krizės pasekmes, tačiau savarankiškai dirbantys žmonės iki šiol negauna konkrečių atsakymų, kaip ir į ką kreiptis dėl valstybės pagalbos. Valstybė privalo imtis iniciatyvos ir pati informuoti visus, kuriems numatyta parama.

Šiandien esame situacijoje, kurioje kaip niekada turime būti susitelkę, vieningi ir solidarūs. Kiekvienas iš mūsų turi prisidėti prie kovos su šia pavojinga liga. Vieni, būdami namie ir nesuteikdami terpės virusui plisti, kiti padėdami tiems, kurie negali pasirūpinti savimi. Dabar viskas mūsų ir medikų rankose. Viltingų Velykų!

 

Autorių galite sekti  

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai