Lietuvos Vyriausybė kaip reikiant įsilinksmino priešrinkiminėse pinigų taškybose. Kiek anksčiau skyrusi po 200 eurų dotacijos medikų poilsiui Lietuvos turizmo sektoriuje, dabar dar ketina pridėti ir mokytojų poilsiui, tik jau kiek kukliau, po 100 eurų.
Skaičiuojama, kad 200 eurų tiksline dotacija pasinaudos apie 50 tūkstančių medikų ir apie 63 tūkstančiai pedagogų, tarp kurių – universitetų ir kolegijų dėstytojai, logopedai, socialiniai pedagogai, darželių auklėtojai, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo įstaigų pedagogai. Medikams šiai dotacijai skirta 10 milijonų, pedagogams ketinama skirti 6,3 milijono eurų.
Dotacija medikams ir pedagogams numatyta siekiant gelbėti šalies turizmo sektorių, o tai reiškia, kad skirtus pinigus pastarieji galės leisti tik apsigyvenant viešbučiuose ir kaimo turizmo sodybose. Tiesa, nei vienam šios lėšos nebus tiesiogiai pervedamos, o panaudoti bus galima tik užsiregistravus į norimą įstaigą elektroniniu būdu. Tiesa, geriausiuose viešbučiuose ir sodybose jau dabar trūksta vietų, tad uždelsusiems ir vėliau besiregistruojantiems teks tenkintis prastesnėmis sąlygomis.
Algos mažos, tačiau atmintis gera.
Nors oficialiai kalbama, kad šios dotacijos skiriamos rudenį dėl neva sumažėjusio viešbučių ir kaimo turizmo sodybų apkrovimo, akivaizdu, kad pinigai skiriami prieš rinkimus siekiant pasigerinti medikams ir pedagogams. Naivu tikėtis, kad pastarieji dėl kelių šimtų vienkartinės išmokos pamirš tuos daugiatūkstantinius medikų protestus, rengtus šios Vyriausybės valdymo laiku ar pedagogų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos šturmą, lipant į ją per langus. Algos mažos, tačiau atmintis gera.
Žinoma, kyla klausimas ir dėl skirtingo dotacijos dydžio. Niekur nerandu atsakymo, kokiais kriterijais ar formule suskaičiuota, kad pedagogų darbo ir pastangų pandemijos metu buvo dvigubai mažiau. Gal pastarieji per mažai stengėsi? Gal nuotolinis ugdymas ir su juo kylantys iššūkiai prilyginami poilsiui namie prie kompiuterio ekrano?
Didelių abejonių kelia ir šių dviejų grupių išskyrimas. Žinoma, esame dėkingi pedagogams ir medikams už sunkų ir pasiaukojantį darbą pandemijos metu, bet kodėl užmiršome kitus žmones? Pardavėjai ir kasininkai pirmomis pandemijos dienomis, aptarnaudami šimtus žmonių per dieną, be jokių apsaugos priemonių dirbo parduotuvėse ir padėjo žmonėms apsirūpinti maistu ir būtiniausiais produktais.
Tiesa, nei vienam šios lėšos nebus tiesiogiai pervedamos, o panaudoti bus galima tik užsiregistravus į norimą įstaigą elektroniniu būdu.
Policijos pareigūnai tiesiogiai dirbo su saviizoliacijos pažeidimus darančiais asmenimis, viešojo transporto vairuotojai vežiojo tūkstančius žmonių, o kur dar maisto išvežiotojai, valytojai ir visi kiti, ne ką menkiau nusipelnę gauti jei ne 100 eurų, tai bent elementaraus dėmesio? Kuo jie prastesni už Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkus, per pandemiją gavusius tūkstantinius priedus?
Visa tai sako, kad šios dotacijos nėra sąžiningas kelias atsidėkoti žmonėms, kurie dėjo maksimalias ir nuoširdžias pastangas, kad būtiniausios valstybės funkcijos nebūtų nutrūkusios, o tik dar kartą parodo, kad tėra pigus būdas už didelius pinigus pasimeilinti prieš rinkimus.
Jei ši vyriausybė nori padėti turizmo sektoriui, turi sugalvoti tiesioginį paramos mechanizmą, o ne atvirai tyčiotis ir priešinti žmones, vieniems skiriant dotacijas, o kitiems ne. Galiausiai, jei norim atsidėkoti, leiskime žmonėms pasirinkti. Mokytojai mieliau už tuos pinigus nusipirktų knygų, nueitų į teatrą ar kitus kultūrinius renginius, todėl suvaryti visus į kaimo turizmo sodybas atrodo labai keistai.
Šie Seimo rinkimai kaip niekada bus kitokie. Žmonės, praėję pandemijos ir šios valdžios išbandymus, tapo kur kas kritiškesni, todėl neabejoju, nepamirš chaoso, nuolatinio melo, rietenų, išsiasfaltuotų keliukų, keliolika kartų brangiau pirktų mokymų ar skandalo su greitaisiais COVID-19 testais bei savo balsais išsakys viską, ką mano apie tuos, kurie pastaruosius keturis metus tiesiog eksperimentavo ir švaistė Lietuvos laiką, o medikų ir pedagogų balsai neparsiduos už jokius pinigus.