Valdantiesiems skubant įteisinti gydymo įstaigų tinklo pertvarką, opoziciniai socialdemokratai reikalauja garantijų, kad būtų apsaugotos mažesnių miestų gydymo įstaigos, kurias Vyriausybė numatė naikinti. Nesulaukę atsakymų iš ministro Arūno Dulkio, socialdemokratų Seimo frakcijos nariai prabilo apie pataisų „kontrpaketą“.
Vyriausybės popieriuose socialdemokratai pasigenda garantijų šalies regionuose gyvenantiems žmonėms, kad gydymo paslaugos bus prieinamos ir pasiekiamos.
„Regionai patiria didžiulį spaudimą naikinti arba mažinti ligonines. Reformos projektai jau pasiekė Seimą, bet ministras A. Dulkys demonstratyviai ignoruoja klausimus apie masinius gydytojų atleidimus ar perkraustymą į kitas ligonines. Kaip pacientams pasiekti vis labiau tolstančias paslaugas? Ministerija žada „pavėžėti“, bet tik vėliau, neaišku kada, o įstaigos naikinamos jau šiandien“, – įspėja socialdemokratų Seimo frakcijos seniūno pavaduotojas Eugenijus Sabutis.
Valdančiųjų elgesį parlamentaras apibūdina kaip „beatodairišką“. Pasak E. Sabučio, valdantieji nepaiso savivaldybių argumentų ir savo ligoninių reformą „agresyviai stumia“. Seimo narys nežada ministrui A. Dulkiui „lengvo pasibuvimo“ Seime.
„Mūsų principinė nuostata nesikeičia – ligoninių tinklo reforma yra diskriminacinė regionų atžvilgiu ir kelia sumaištį visuomenėje, ji atitolina pacientą nuo sveikatos paslaugų. Todėl reikėtų sustoti ir pradėti kalbėtis, tik šįkart – nuodugniai ir atvirai. Kodėl vis dar nėra atsakymų į klausimus dėl pertvarkos tikslų? Savivaldybės žeminamos, dialogo su regionų politikais ir medikais nėra“, – piktinasi E. Sabutis.
Parlamentarą stebina valdančiosios daugumo noras įtvirtinti nuostatą, pagal kurią ligoninių tinklo kriterijus vienasmeniškai nustatytų sveikatos apsaugos ministras savo įsakymais.
„Tai reiškia, kad gydymo įstaigų tinklas, paslaugų kokybė ir prieinamumas priklausytų nuo sveikatos apsaugos ministro valios ir norų. Tai labai pavojingas sumanymas“, – įspėja E. Sabutis.
Socialdemokratai siūlo įstatymu įtvirtinti aiškius pertvarkos kriterijus ir individualiai įvertinti kiekvieno rajono poreikius ir padėtį.
„Kiekvienas rajonas, miestelis, miestas turi būti vertinamas atskirai ir atsakingai. Pertvarka negali būti grindžiama tik ekonominiais išskaičiavimais ir noru sutaupyti pinigų ligonių sąskaita. Reformos kriterijai turi būti taikomi individualiai. Kriterijų numatymas įstatyme garantuotų sistemos stabilumą ir užkirstų galimybę ardyti tinklą pagal ministerijos norus. Seimas turėtų nustatyti konkrečius gydymo įstaigų tinklo kriterijus, kad užtikrintų įstaigų veiklos stabilumą, investicijas į gydymo paslaugų gerinimą, sudarytų sąlygas pritraukti naujų darbuotojų“, – pabrėžia E. Sabutis.
Anot parlamentaro, valdantieji ignoruoja Seimo Sveikatos reikalų komitete ne kartą pateiktus susirūpinusių medikų, pacientų atstovų ir savivaldybių argumentus, šių suinteresuotųjų šalių pasiūlymai „stringa“ komiteto stalčiuose.
Socialdemokratų iniciatyva ligoninių reformą įvertino nepriklausomi ekspertai. Jų išvadoje konstatuojama, kad gydytojų darbo vietų skaičius bus sumažintas 338 etatais, slaugytojų – net 1001 etatu, o slaugytojų padėjėjų – 370 etatų. Labiausiai nuo reformos nukentės akušerijos, pediatrijos, chirurgijos, psichiatrijos, reanimacijos ir intensyviosios terapijos sritys.
Socialdemokratai neabejoja, kad reformos aukų bus ir daugiau.
„Priėmus tokią reformą, gyvybiškai svarbiausios sveikatos paslaugos bus sukoncentruotos didžiųjų miestų įstaigose, o regionuose neliks aktyvios chirurgijos, reabilitacijos, traumatologijos, vaikų skyrių, taigi negalės veikti ir priėmimo skyriai“, – pasekmes vardija E. Sabutis.
Kad įteisintų pertvarką, Vyriausybė teikia Seimui Sveikatos priežiūros įstaigų ir Sveikatos sistemos įstatymų pataisų projektus.