Minint 21-ąsias Lietuvos narystės Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje (toliau – NATO) metines, Seimo Užsienio reikalų ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai priėmė bendrą pareiškimą.
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Remigijus Motuzas pabrėžia, kad 2004 m. kovo 29 d. tapusi stipriausio gynybinio Aljanso nare, Lietuva tvirtai žengia pasirinkta kryptimi, demonstruodama ryžtą aktyviai prisidėti prie Aljanso stiprinimo, skirti atgrasymo pajėgumams ir gynybai būtiną finansavimą, stiprinti Ukrainą.
„Dramatiškų geopolitinių poslinkių akivaizdoje, ilgametei Vakarų saugumo architektūrai ir tarptautinei teisei susiduriant su išbandymais, pabrėžiame savo įsipareigojimą laikytis NATO kolektyvinės gynybos, bendrų demokratinių vertybių ir Aljanso narių vienybės ir solidarumo principų.
Dar kartą patvirtiname Lietuvos pasiryžimą visapusiškai remti prieš Rusijos agresiją ir už savo valstybingumą, demokratines vertybes bei teisės viršenybe grindžiamą pasaulio tvarką kovojančią Ukrainą. Reiškiame palaikymą Ukrainos pakvietimui į NATO, kaip vienintelei tikrai Ukrainos saugumo garantijai“, – sako R. Motuzas.
Seimo komitetų bendrame pareiškime patvirtinamas Lietuvos įsipareigojimas didinti atgrasymo pajėgumams ir gynybai būtiną finansavimą iki 5–6 proc. BVP 2026–2030 m. Aljanso narės raginamos kuo skubiau skirti saugumo grėsmes atitinkantį gynybos finansavimą ir patvirtinti įsipareigojimus 2025 m. NATO valstybių vadovų susitikime Hagoje.
Pareiškime įspėjama dėl iššūkių ir grėsmių ilgametei daugiašališkumu grįstai Vakarų demokratijų, saugumo architektūrai ir tarptautinei teisei bei teisės viršenybei, kaip valstybių bendro sambūvio pagrindui.
Dviejų komitetų vieningame pareiškime pažymima, kad atsakinga ir aktyvi Lietuvos narystė NATO užtikrina mūsų šalies ateitį ir prisideda prie bendro Europos ir pasaulio saugumo, o transatlantiniai santykiai yra neatskiriama ir nepakeičiama mūsų nacionalinio saugumo ir užsienio politikos dalis. Todėl konstruktyvus bendradarbiavimas su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir kitais NATO sąjungininkais tiek politiniais, tiek kariniais klausimais yra svarbus veiksnys užtikrinant regiono ir pasaulio saugumą ir stabilumą.
Komitetų pareiškime kreipiamasi į NATO valstybių nacionalinius parlamentus kviečiant palaikyti tvariam gynybos finansavimui būtinus nacionalinius sprendimus, stiprinančius visą Aljansą, ir įsipareigojama parlamentinės diplomatijos priemonėmis dirbti kartu su sąjungininkais ir partneriais NATO, kad transatlantiniai ryšiai stiprėtų siekiant užtikrinti taiką ir stabilumą mūsų regione ir pasaulyje.
Seimo Užsienio reikalų komiteto biuro ir LSDP frakcijos inf.
Seimo kanc. nuotr. (aut. Olga Posaškova)