Pasirodžius filmuotai medžiagai, kad policijos pareigūnai abejingai stebėjo, kaip agresyvūs asmenys bandė išvaikyti ketvirtadienį vykusį teisėtą taikų susirinkimą prie Seimo, socialdemokratai reikalauja vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės bei policijos generalinio komisaro Renato Požėlos paaiškinti, ar taip elgdamiesi pareigūnai vykdė vadovybės nurodymus.
Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Orinta Leiputė kelia klausimą dėl galimų susirinkimų įstatymo pažeidimų.
„Protesto metu filmuoti vaizdo įrašai šokiruoja. Antano Kandroto–Celofano ir Petro Gražulio kurstoma agresyvių asmenų grupė nutraukia taikų mitingą, užgaulioja dalyvius ir organizatorius, gadina jų turtą, o policijos pareigūnai abejingai stovi ir žiūri. Susirinkimų įstatymo 14 straipsnio 2 dalyje aiškiai nurodyta, kad policijos pareigūnai privalo sudaryti saugias sąlygas teisėtiems susirinkimams organizuoti. Nesvarbu, kas, kada ir kur organizuoja teisėtus susirinkimus, žmonių teisės protestuoti visada turi būti ginamos. Nejaugi pati teisėsauga primiršo įstatymus, kuriuos jai yra pavesta ginti?”– klausia Orinta Leiputė.
Šakalienė: „Įstatymai galioja vienodai visoms žmonių grupėms”
Tuo tarpu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė pastebi, kad policijos pareigūnai, nelygu kas ir dėl kokių priežasčių protestuoja, elgiasi skirtingai.
„Stebėjome kaip uoliai policijos pareigūnai saugo teisėtus susirinkimus kitais atvejais. Kai prie Katedros vyko Lietuvos Šeimų sąjūdžio protestas, pareigūnai neleido net iš tolo prieiti kitą nuomonę turintiems žmonėms. Tuo tarpu šio incidento atveju pareigūnai niekaip nereagavo ne tik į teisiamų riaušininkų vykdomą pažeidimą – de facto nutrauktą taikų susirinkimą, – bet ir ignoravo susirinkimo dalyvių pagalbos prašymus”, – pažymi D. Šakalienė.
Pasak Seimo narės, taip kuriami pavojingi precedentai, kuriuo naudojasi atvirai prieš valstybę veikiantys asmenys.
„Matėme pasyvią policijos reakciją į riaušių organizavimą prie Seimo, kuomet tie patys asmenys aktyviai transliavo kremlinius naratyvus ir skleidė dezinformaciją, kurstydami prieš Lietuvos valstybę. Tąsyk atsakomybė buvo stumdoma nuo vienos tarnybos prie kitos, o policijos vadovo pozicija – neeskaluoti situacijos – baigėsi riaušėmis, sužalotais pareigūnais, smurtą patyrusiais parlamentarais ir smūgiu valstybės reputacijai. Situacijos neeskalavimas tampa paradoksaliu pasiteisinimu šiuo laikmečiu ir nemaloniai primena pataikavimą nedemokratinėms jėgoms. Kyla klausimas, ar pareigūnų vadovai nesupranta įstatymų, ar jų pažiūros sutampa su Celofano“, – klausia NSGK narė.
Budbergytė: jeigu R. Požėlos atsakymai netenkins, teks kviesti ir A. Bilotaitę
Pasak Seimo narės R. Budbergytės, galimai taip abejingai elgtis pareigūnams leido jų vadovybė, todėl šią savaitę vyksiančiame socialdemokratų frakcijos susitikime su R. Požėla bus reikalaujama jo pasiaiškinti.
„Arba protestą prižiūrėję pareigūnai nebuvo tinkamai paruošti, kaip deeskaluoti tokias situacijas, arba jiems buvo liepta to nedaryti. Kaip žinia, mūsų frakcija pasikvietė R. Požėlą į susitikimą dėl VST reformos, tačiau planuojame užduoti klausimus ir apie šį incidentą. Jeigu atsakymai mūsų netenkins, į frakciją kviesime ir pačią ministrę. Negalime leisti, kad tokie atvejai kartotųsi, kadangi smurto tikimybė ketvirtadienį vykusių neramumų metu buvo akivaizdi, o žinomų teisininkų vieši vertinimai vienareikšmiškai neigiami“, – teigia R. Budbergytė.