Seime ketvirtadienį po pateikimo pritarta socialdemokratės Dovilės Šakalienės pateiktiems projektams, kuriais siekiama užtikrinti seksualinę prievartą patyrusių vaikų teises. Toliau projektai bus svarstomi Seimo komitetuose, Seimo posėdyje prie jų planuojama grįžti pavasario sesijoje.
D. Šakalienė siūlo keisti Baudžiamojo proceso kodeksą, kad seksualinę prievartą patyrę vaikai nebūtų pakartotinai traumuojami nusikaltimų tyrimo metu ir sumažėtų rizika, kad vaikas dėl spaudimo pakeis parodymus prievartautojo naudai.
Šiuo metu Baudžiamojo proceso kodekse nustatyta, kad nepilnametis liudytojas ar nukentėjusysis ikiteisminio tyrimo metu „paprastai apklausiami ne daugiau kaip vieną kartą“, tačiau leidžiamos ir pakartotinės apklausos.
D. Šakalienė siūlo įtvirtinti nuostatą, kad nepilnametis liudytojas ar nukentėjusysis ikiteisminio tyrimo metu galėtų būti apklausiamas tik vieną kartą. Pakartotinės apklausos būtų galimos nebent paaiškėjus naujoms aplinkybėms.
„Ikiteisminio tyrimo metu neretai vaikus norima apklausti vėl ir vėl. Net ir tais atvejais, kuomet vaikas įvardija, kas, kokiu būdu ir kaip prieš jį smurtavo, apklausos kartojamos. Pakartotinė apklausa papildomai traumuoja vaiką ir didina parodymų iškraipymo riziką, nes vaikas jaučia aplinkinių spaudimą, išgyvena kaltės jausmą, o jam gyjant po traumos prisiminimai blėsta“, – pažymi D. Šakalienė.
Seime po pateikimo pritarta ir kitam D. Šakalienės projektui, kuriuo siūloma numatyti, kad valstybės garantuojama teisinė pagalba būtų prieinama kiekvienam nepilnamečiui, nukentėjusiam nuo „nusikalstamos veikos seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui“.
Siūloma numatyti, kad visais tokiais atvejais Advokatų taryba skirtų pareiškėjo pasirinktą advokatą, šiam sutinkant. Projektu taip pat siūloma numatyti, kad advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą Vyriausybės nustatytas užmokestis būtų dvigubinamas, kai ta pagalba teikiama vaikui, nukentėjusiam nuo seksualinės prievartos.
„Vaikai, nukentėję nuo seksualinės prievartos ir išnaudojimo, yra labai pažeidžiami. Viena vertus, dėl savo amžiaus, taip pat dėl traumos, o tos traumos pobūdis yra toks, kad gynėjas turi mokėti užtikrinti savo ginamo vaiko teises, rodyti iniciatyvą, turėti pakankamai duomenų, informacijos, psichologinių žinių, mokėti dirbti komandoje su ekspertais, su apklausiančiais psichologais, su ikiteisminio tyrimo teisėjais, su visais kitais baudžiamajame procese dalyvaujančiais asmenimis, ir skirti tam daug laiko“, – pristatydama projektą sakė D. Šakalienė.